niedziela, 22 grudnia 2019

Zbiory cyfrowe Muzeum Narodowego w Krakowie już dostępne!

Muzeum Narodowe w Krakowie dygitalizuje i udostępnia swoje zbiory w Internecie. Już teraz można oglądać najcenniejsze przedmioty, są także galerie tematyczne dotyczące m.in. dzieł Jana Matejki czy Stanisława Wyspiańskiego. Na stronie znajdziemy także interesujące eseje, a także cyfrową bibliotekę zawierającą stare druki, mapy, czasopisma, rękopisy...



Najcenniejsze

Wśród cennych przedmiotów możemy obejrzeć m.in. dwustronny miecz katów krakowskich z XVI wieku czy mundur po generale Dembińskim z czasów walk na Węgrzech.

Dołman po gen. Henryku Dembińskim z okresu walk na Węgrzech, fot. MN w Krakowie

Dwustronny miecz katów krakowskich, XVI w., fot. Muzeum Narodowe Kraków

Buszując w esejach

Możemy także poczytać interesujące eseje: "Buszujący w zbożu, czyli lato na obrazie" albo "Bagaż podróżnika", kiedy nie dysponowano jeszcze GPS-em :-)

Leon Wyczółkowski, Łan zboża, 1885, fot. Muzeum Narodowe Kraków

"Na pierwszym planie obrazu zatytułowanego po prostu „Lato”, rozłożyste drzewo zaprasza, by schronienia przed upałem poszukać w jego cieniu. Ktoś już nawet z tego zaproszenia skorzystał… Liliowo-błękitne niebo i pękate obłoki wskazują, że być może jeszcze tego samego dnia pojawi się letnia burza.Ten wyjątkowo czuły na piękno krajobrazu artysta zauważył czerwone główki maków ukryte wśród łanu wątłego górskiego żyta lub pszenicy i granicę pola obrał za pierwszy plan obrazu" - pisze o Leonie Wyczółkowskim Jadwiga Gumińska-Oleksy.
Możemy także dowiedzieć się, jak dawniej umilano sobie czas albo jakie uroki Italii ceniono szczególnie.

Zachęcam do odwiedzenia strony Muzeum Narodowego w Krakowie:
https://zbiory.mnk.pl/pl/strona-glowna

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

59. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Już w czerwcu kolejna (pięćdziesiąta dziewiąta!) odsłona Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju! Festiwal hołdu...

Popularne posty