W imieniu Dyrektora Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, pana Andrzeja Kosendiaka, z prawdziwą radością zapraszamy na Wielki Jubileusz 75-lecia NFM Filharmonii Wrocławskiej.
Orkiestra powstała w 1945 roku i przez cztery lata była jednocześnie zespołem filharmonicznym oraz operowym. Kiedy 1 września 1949 roku Opera Wrocławska została upaństwowiona, orkiestra trafiła do kanału operowego, co spowodowało zawieszenie koncertów symfonicznych na kolejne pięć lat. Stałą działalność Wrocławska Orkiestra Symfoniczna jako odrębny zespół zaczęła w 1954 roku. W 1994 roku jej patronem został Witold Lutosławski, a w 2015 roku otrzymała nową, znakomitą pod względem akustycznym siedzibę i zmieniła nazwę na NFM Filharmonia Wrocławska. Budowa NFM była katalizatorem zmian w życiu muzycznym Wrocławia, w tym orkiestry symfonicznej. Zatrudniono wybitnych, młodych instrumentalistów oraz zakupiono instrumenty. Dzięki temu NFM Filharmonia Wrocławska jest obecnie jedną z czołowych polskich orkiestr; koncertuje w najważniejszych salach Europy oraz świata, a nagrane przez nią albumy zdobywają prestiżowe nagrody przemysłu fonograficznego.
Szefowie orkiestry |
Podczas inauguracji sezonu symfonicznego 2020/2021 spotkamy się z twórczością Wolfganga Amadeusa Mozarta. Pierwszy koncert orkiestry odbędzie się już 4 października. Dzieła tego kompozytora NFM Filharmonia Wrocławska wykona z towarzyszeniem Chóru NFM i solistów pod batutą maestra Andrzeja Kosendiaka. Koncert klarnetowy A-dur to jeden z ostatnich ukończonych utworów Mozarta. Artysta napisał go na zamówienie Antona Stadlera, z którym od wielu lat łączyły go zawodowe relacje i dla którego stworzył już wcześniej kilka dzieł przeznaczonych na ten instrument. Drugą część koncertu wypełni monumentalna Msza c-moll zwana „Wielką” tego kompozytora, uznawana za jedno z najwspanialszych opracowań cyklu mszalnego napisanych w epoce klasycyzmu.
Andrzej Kosendiak, fot. Łukasz Rajchert |
Wykonawcy:
Andrzej Kosendiak – dyrygent
Maciej Dobosz – klarnet
Aleksandra Turalska – sopran
Julia Lezhneva – sopran
Krystian Adam Krzeszowiak – tenor
Mariusz Godlewski – baryton
Chór NFM
Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Chóru NFM
Program:
W.A. Mozart, Koncert klarnetowy A-dur KV 622, Msza c-moll KV 427 „Wielka”
Czas trwania: 85'
................................................................................................................................................................
Sezon artystyczny 2020/21 w Narodowym Forum Muzyki zapowiada się niezwykle interesująco.
Wśród znakomitych solistów, którzy wystąpią z NFM Filharmonią Wrocławską, będzie m.in. południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim, laureatka ostatniej edycji Konkursu Wieniawskiego czy pianista Piotr Alexewicz. Jeszcze w tym roku orkiestrą trzykrotnie zadyryguje maestro Giancarlo Guerrero.
Giancarlo Guerrero, fot. Łukasz Rajchert |
Ukaże się również pierwsza płyta NFM Filharmonii Wrocławskiej nagrana pod batutą jej dyrektora artystycznego. W repertuarze koncertów znajdą się utwory bardzo znanych kompozytorów, takie jak Koncert fagotowy Nino Roty, autora słynnej ścieżki dźwiękowej do filmu Ojciec chrzestny, a także popularne dzieła, m.in. I Suita z Arlejzanki Georgesʼa Bizeta, I Symfonia „Klasyczna” Siergieja Prokofiewa, V Symfonia Piotra Czajkowskiego, II Symfonia Johannesa Brahmsa czy III Symfonia „Eroica” Ludwiga van Beethovena.
NFM Orkiestra Leopoldinum, fot. Łukasz Rajchert |
Ciekawie zapowiadają się spotkania z NFM Orkiestrą Leopoldinum. Podczas swojego pierwszego występu w nowym sezonie zespół zaprezentuje utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Krzysztofa Pendereckiego i Antonína Dvořáka. W programach jego innych koncertów znajdą się kompozycje Witolda Lutosławskiego, Grażyny Pstrokońskiej–Nawratil, Karola Szymanowskiego, Piotra Czajkowskiego i Johannesa Brahmsa. Ważnym wydarzeniem będzie występ znakomitej skrzypaczki Aleny Baevy, która wykona Koncert e-moll Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego.
Na brak atrakcji nie będą mogli narzekać wielbiciele muzyki kameralnej. Znakomity Hagen Quartett zaprezentuje program złożony z dzieł Beethovena. W NFM zagrają także Gruppo di Tempera, Guimarães Piano Quartet i Wajnberg Trio. Na uwagę zasługuje występ Szymona Komasy, który zaśpiewa pieśni m.in. Richarda Wagnera i Modesta Musorgskiego.
Interesujące będą również koncerty muzyki dawnej. Mari Fukumoto zagra na pozytywie organowym kompozycje Georga Friedricha Händla, Jarosław Thiel zadyryguje Oratorium na Boże Narodzenie Johanna Sebastiana Bacha, a Andrzej Kosendiak poprowadzi wykonanie kantat tego kompozytora.
W NFM gościnnie wystąpi znakomita Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Pod batutą Agnieszki Duczmal zaprezentuje dzieła Mikołaja Góreckiego, Beethovena i Dvořáka. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie inauguracja organów, na którą zapraszamy już 24–25 października!
Informujemy, że jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi i organizujemy nasze wydarzenia zgodnie z ich zaleceniami i wytycznymi. Wszystkie koncerty odbywają się bez przerw.
Więcej informacji znajduje się pod następującym adresem:
https://www.nfm.wroclaw.pl/images/Sezon_2020_2021/documents/ulotka_wrzesien-listopad-grudzien_2020.pdf
Serdecznie zapraszamy do Narodowego Forum Muzyki!
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz