Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na interesujące wykłady i warsztaty online. M.in. na przykładach z całego świata, w tym także z Wrocławia, będzie można prześledzić bogatą historię techniki witrażu klasycznego, techniki Tiffany’ego, szklanej mozaiki, matowienia szkła oraz fusingu („Szkło artystyczne w architekturze”).
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, fot. prasowa |
PROGRAM
Szkło artystyczne w architekturze
30.01, g. 12:00 ➸ streaming FB
Wykład Adama Włodarczyka w ramach cyklu „Piękne i użyteczne”
Przyzwyczailiśmy się do spotkań ze sztuką w przestrzeni muzeów i galerii. Lecz potrafi ona dosłownie wyskoczyć zza rogu lub zachwycić nas niespodziewanie w zaułku miasta. Coraz częściej artyści realizują swoje koncepcje w przestrzeni publicznej czy na murach budynków, wychodząc w kierunku przypadkowego przechodnia.
Jedną z rzadziej omawianych dziedzin sztuki, będącej pomostem między architekturą a sztuką wysoką, jest szkło artystyczne. Wbrew pozorom jego historia splotła się z architekturą setki lat temu i trwa do dziś. Od starożytnych wilii patrycjuszy, przez gotyckie katedry, klatki schodowe secesyjnych kamienic, aż po hale współczesnych lotnisk – artystyczne szkło od wieków zachwyca kolejne pokolenia.
Na przykładach z całego świata, w tym także z Wrocławia, prześledzimy bogatą historię techniki witrażu klasycznego, techniki Tiffany’ego, szklanej mozaiki, matowienia szkła oraz fusingu.
Bezpłatne wydarzenie transmitowane będzie na profilu FB ➸
https://www.facebook.com/Muzeum.Narodowe.Wroclaw
Body art. Ciało, artysta, sztuka
31.01, g. 11:00 ➸ platforma Teams
Wykład Anny Kwapisz w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”
Body art to kierunek w sztuce, w którym materiałem i środkiem ekspresji jest ciało artysty. Tworzący w tym nurcie badają relacje między własną fizycznością a psychiką, traktując działania artystyczne jako swoiste źródło samopoznania. Najbardziej znani przedstawiciele nurtu body art to: Marina Abramović, Bruce Neuman, Vito Acconci, Chris Burden, Hermann Nitsch, a wśród artystów polskich – Jerzy Bereś.
Wydarzenie płatne – bilet w cenie 8 zł do nabycia online:
https://bilety.mnwr.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=49410&identyfikator=b99df7587e6949343d1f01a2b1f78853&idw=66
Z otrzymanego drogą mailową biletu należy skopiować 16-cyfrowy kod online i wkleić w pole weryfikacji na stronie https://bilety.mnwr.pl/online.html ➸
Uwaga – system weryfikacji kodu działa na pół godziny przed rozpoczęciem spotkania online – tylko w tym czasie możliwe jest uzyskanie linku do wydarzenia na platformie Teams. Jeśli nie korzystali Państwo jeszcze z Teamsa – można pobrać i zainstalować aplikację lub otworzyć otrzymany link w oknie przeglądarki internetowej.
Płynny ruch kolorów – Maria Jarema
31.01, g. 11:00 ➸ platforma Zoom
Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 3 — z cyklu #muzealniaki_pod_kopułą
Maria Jarema była jedną z najwybitniejszych polskich malarek XX wieku. Kolor, użyty w jej obrazach z niezwykłą wrażliwością, oraz wyczulenie na rytmy sprawiają, że jej obrazy zdają się tańczyć. Na warsztatach wspólnie wprawimy barwy w ruch.
Bezpłatne spotkanie online na platformie Zoom, obowiązują zapisy mailowe przez formularz zgłoszeń w tygodniu poprzedzającym zajęcia:
https://mnwr.pl/plynny-ruch-kolorow-maria-jarema/
Link do wydarzenia zostanie przesłany najpóźniej na dzień przed spotkaniem online. Liczba miejsc ograniczona (maks. 10 os.), decyduje kolejność zgłoszeń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz