Był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii. I jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie. Nasza powojenna współczesność muzyczna miała trzech wielkich patronów, którzy ją ukształtowali: Lutosławskiego, Góreckiego i właśnie Pendereckiego. W poniedziałek 29 marca, w pierwszą rocznicę śmierci wybitego kompozytora, Program 2 Polskiego Radia przypomni jego twórczość.
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
poniedziałek, 29 marca 2021
Radiowa Dwójka wspomina Krzysztofa Pendereckiego w rocznicę śmierci kompozytora
– O Krzysztofie Pendereckim nie myślimy wyłącznie jako o wielkim kompozytorze i dyrygencie, laureacie Diamentowej Batuty, lecz także jako o człowieku, który wspierał nas w różnych okolicznościach. Nie miał charakteru skandalisty, jednak wywoływał takie emocje. Jego bezkompromisowość życiowa i artystyczna wymuszała taki odbiór. Nie zabiegał o to, by zadziwiać świat. Ale jego niezgoda na to, żeby w pewnej konwencji tkwić bez końca, ciągle go przenosiła w jakieś nierozpoznawane wcześniej rejony – mówi Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Dwójki.
W rocznicę śmierci kompozytora Program 2 Polskiego Radia przypomni sylwetkę wybitnego artysty oraz jego dzieła w audycji „Znacie, to posłuchajcie” Magdaleny Łoś (godz. 10.00-11.00). Również dzisiejsze wydanie „Koncertów w porze lunchu” (godz. 13.00-15.00) poświęcone zostanie Pendereckiemu. Prowadząca audycję Klaudia Baranowska zaprezentuje m.in. 2. Koncert „Metamorphosen” na skrzypce i orkiestrę (wyk. Anne-Sophie Mutter – skrzypce, Sinfonia Varsovia, dyr. Maciej Tworek) oraz Polskie Requiem cz. X Lacrimosa (wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach).
Z kolei w trzygodzinnej audycji specjalnej poświęconej twórczości Pendereckiego (godz. 16.00-19.00) Jakub Kukla zaprezentuje archiwalne wypowiedzi Mistrza, wspomnienia ludzi kultury o artyście oraz jego kompozycje.
Wieczorem w Dwójce premierowa transmisja z 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który odbywa się pod hasłem: „Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum”. W programie koncertu w Filharmonii Narodowej Hymn do św. Daniiła, Psalmy Dawida, Olivier Messiaen Et exspecto resurrectionem mortuorum w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. Początek o godz. 19.30. Transmisje z Festiwalu w radiowej Dwójce również w kolejnych dniach.
Krzysztofa Pendereckiego wspominać będą dziś także pozostałe Anteny Polskiego Radia, a unikatowe materiały multimedialne, w tym wywiady z kompozytorem i krytykami jego twórczości oraz zdjęcia znaleźć można w serwisie specjalnym Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu.
informacja prasowa
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024
W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz