poniedziałek, 29 marca 2021

Radiowa Dwójka wspomina Krzysztofa Pendereckiego w rocznicę śmierci kompozytora

Był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii. I jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie. Nasza powojenna współczesność muzyczna miała trzech wielkich patronów, którzy ją ukształtowali: Lutosławskiego, Góreckiego i właśnie Pendereckiego. W poniedziałek 29 marca, w pierwszą rocznicę śmierci wybitego kompozytora, Program 2 Polskiego Radia przypomni jego twórczość. 



– O Krzysztofie Pendereckim nie myślimy wyłącznie jako o wielkim kompozytorze i dyrygencie, laureacie Diamentowej Batuty, lecz także jako o człowieku, który wspierał nas w różnych okolicznościach. Nie miał charakteru skandalisty, jednak wywoływał takie emocje. Jego bezkompromisowość życiowa i artystyczna wymuszała taki odbiór. Nie zabiegał o to, by zadziwiać świat. Ale jego niezgoda na to, żeby w pewnej konwencji tkwić bez końca, ciągle go przenosiła w jakieś nierozpoznawane wcześniej rejony – mówi Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Dwójki. 

W rocznicę  śmierci kompozytora Program 2 Polskiego Radia przypomni sylwetkę wybitnego artysty oraz jego dzieła w audycji „Znacie, to posłuchajcie” Magdaleny Łoś (godz. 10.00-11.00). Również dzisiejsze wydanie „Koncertów w porze lunchu” (godz. 13.00-15.00) poświęcone zostanie Pendereckiemu. Prowadząca audycję Klaudia Baranowska zaprezentuje m.in. 2. Koncert „Metamorphosen” na skrzypce i orkiestrę (wyk. Anne-Sophie Mutter – skrzypce, Sinfonia Varsovia, dyr. Maciej Tworek) oraz  Polskie Requiem cz. X Lacrimosa (wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach). 

Z kolei w trzygodzinnej audycji specjalnej poświęconej twórczości Pendereckiego (godz. 16.00-19.00) Jakub Kukla zaprezentuje archiwalne wypowiedzi Mistrza, wspomnienia ludzi kultury o artyście oraz jego kompozycje. 
Wieczorem w Dwójce premierowa transmisja z 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który odbywa się pod hasłem: „Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum”. W programie koncertu w Filharmonii Narodowej Hymn do św. Daniiła, Psalmy Dawida, Olivier Messiaen Et exspecto resurrectionem mortuorum w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. Początek o godz. 19.30. Transmisje z Festiwalu w radiowej Dwójce również w kolejnych dniach.
Krzysztofa Pendereckiego wspominać będą dziś także pozostałe Anteny Polskiego Radia, a unikatowe materiały multimedialne, w tym wywiady z kompozytorem i krytykami jego twórczości oraz zdjęcia znaleźć można w serwisie specjalnym Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG już od jutra we Wrocławiu

21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu wystartuje już jutro, czyli 10 maja. Na wrocławską publiczność czeka ponad...

Popularne posty