Od wtorku 23 marca, Jedynka Polskiego Radia rozpocznie cykl audycji poświęconych Stanisławowi Lemowi. Pisarz dał się poznać nie tylko jako doskonały twórca, ale też autor o różnych obliczach. Niektóre z nich będzie można poznać w najbliższych dniach na antenie Programu 1.
Stanisław Lem, Foto: PAP/Irena Jarosińska |
Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema, zaś w sobotę 27 marca przypada 15. rocznica śmierci pisarza. Z tej okazji na antenie Jedynki Polskiego Radia będzie można wysłuchać cyklu audycji, przybliżających tę wybitną postać.
23 marca o godz. 19.30 w audycji „Eureka” Stanisław Lem jako wizjoner, który przewidział powstanie wielu wynalazków. Już w 1957 roku w jego powieści pt. „Obłok Magellana” pojawiają się tajemnicze kryształki, na których zapisywana jest treść, odtwarzana dzięki specjalnemu urządzeniu. Zatem to współczesne e-booki i tablety. W innych dziełach autora pojawiają się nowinki technologiczne odpowiadające Internetowi, smartfonom, drukowi 3D czy wirtualnej rzeczywistości.
Stanisław Lem pisał satyryczno-groteskowe opowieści z międzygwiezdnym podróżnikiem Ijonem Tichym w roli głównej (m.in. „Dzienniki gwiazdowe”, „Pokój na Ziemi”), tworzył zabawne techniczno-feudalne neologizmy, ironicznie komentował rzeczywistość i recenzował książki nieistniejące.
W piątek 26 marca w „Kulturalnej Jedynce” o humorze pisarza opowie m.in. Wojciech Orliński, autor książek poświęconych Lemowi. W audycji pojawia się również fragmenty prozy z archiwum Polskiego Radia między innymi w wykonaniu Kazimierza Rudzkiego, który w bezbłędny sposób podawał zawartą w utworach Stanisława Lema groteskę.
Cykl domknie audycja „Kultura przy kawie” w sobotę 27 marca, w której Martyna Podolska opowie o adaptacjach teatralnych i filmowych dzieł Stanisława Lema. Nie zabraknie rozmów o dwóch tegorocznych filmach krótkometrażowych na podstawie opowiadania „Maska” w reżyserii Hanny Brulińskiej i powieści „Pokój” w reż. Krzysztofa Jankowskiego.
informacja prasowa
Od połowy lat siedemdziesiątych, od młodości mam bardzo indywidualne podejście do literatury i filozofii Geniusza /klimatycznie ilustrowanego przez Daniela Mroza - także ziemsko-kosmiczne Mistrzostwo/. Okresowo, sinosuidalnie do biblioteki dodaję kolejne tomy różnych wydań i poczytuję, a teraz od pewnego czasu mogę podglądać i posłuchiwać po lemowemu korzystając z małych, kryształkowych aparacików...
OdpowiedzUsuń