Wizyta w domu-studio słynnej amerykańskiej malarki, pełen brawury fotograf, który ocalił od zapomnienia wiele indiańskich plemion, przełomowa wystawa zorganizowana w 1925 roku w Nowym Jorku czy źródła tzw. sztuki psychodelicznej, to tylko niektóre tematy w nowym cyklu wykładów „Jakie to amerykańskie!” przygotowanym przez Justynę Chojnacką z Działu Grafiki i Rysunku MNWr. Pierwsze spotkanie już w najbliższą sobotę. Inną propozycją jest popularna seria wykładów „Kurs historii sztuki”. W tę niedzielę uczestnicy poznają najważniejsze i najciekawsze zabytki egipskiej sztuki nagrobnej, architektury świątynnej, malarstwa ściennego oraz rzemiosła artystycznego powstałego na obszarze starożytnego Egiptu.
Fot. Justyna Chojnacka |
Jakie to amerykańskie! Nowy cykl wykładów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Wizyta w domu-studio słynnej amerykańskiej malarki, pełen brawury fotograf, który ocalił od zapomnienia wiele indiańskich plemion, przełomowa wystawa zorganizowana w 1925 roku w Nowym Jorku przez fotografa i impresario Alfreda Stieglitza czy źródła tzw. sztuki psychodelicznej, to tylko niektóre tematy z cyklu, które mogą wywołać proste skojarzenie: „Jakie to amerykańskie!”.
Podczas cyklu wykładów Justyna Chojnacka z Dział Grafiki i Rysunku Muzeum Narodowego we Wrocławiu przyjrzy się wybranym amerykańskim artystom. Niektórzy z nich są dziś powszechnie znani, inni zaś powoli stają się bohaterami pieśni przeszłości.
8.10, g. 12:00 – Z wizytą u Georgii O’Keeffe
Uczestnicy wraz z prelegentką odwiedzą spaloną słońcem ziemię stanu Nowy Meksyk po to, by dotrzeć do niewielkiego miasta Abiquiú. To tam w 1945 roku słynna malarka kupiła opuszczoną hacjendę i odbudowała w stylu Indian Pueblo z suszonej cegły wypalanej na słońcu. Zwiedzą dom, w którym żyła i tworzyła przez 40 lat oraz gdzie gościła innych słynnych amerykańskich artystów.
7.01, g. 12:00 – Tubylczy Amerykanie w obiektywie „Łapacza Cieni”
Bohaterem wykładu będzie fotograf, który przez społeczność rdzennych Amerykanów obdarzony został przydomkiem „Łapacz Cieni”. Uczestnicy wykładu staną się na chwilę członkami załogi legendarnych ekspedycji Edwarda S. Curtisa, które ocaliły od zapomnienia wiele indiańskich plemion.
11.02, g. 12:00 – „Seven Americans” – śmiała wystawa Alfreda Stieglitza
W marcu 1925 roku fotograf i impresario Alfred Stieglitz podjął próbę pokazania panoramy nowoczesnej sztuki amerykańskiej. Zgodnie z tytułem ekspozycji, w wystawie brało udział siedmiu artystów: Arthur G. Dove, Marsden Hartley, John Marin, Charles Demuth, Paul Strand, Georgia O’Keeffe i sam Stieglitz. Od 1925 roku sztuka amerykańska przebyła długą drogę, ale wystawa „Seven Americans” wciąż pozostaje ważnym rozdziałem w historii sztuki nowoczesnej USA.
11.03, g. 12:00 – Z wiedeńskich galerii na ulice San Francisco, czyli kilka uwag o źródłach tzw. sztuki psychodelicznej
Co łączy wiedeńską secesję i amerykańską sztukę Ery Wodnika? Estetyka, która na dobre zagościła w grafice użytkowej tworzonej w środowisku artystów z San Francisco w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Graficy związani z identyfikacją wizualną dzielnicy Haigh-Ashbury chętnie wykorzystywali m.in. motywy i tematy z dzieł Kolomana Mosera, Alfreda Rollera i innych twórców wiedeńskiej secesji czy niemieckiego Jugendstil.
.......................................................................................................................................................
Kurs historii sztuki 2022/2023
Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na kolejny semestr wykładów z cyklu „Kurs historii sztuki”. W Gmachu Głównym oraz Pawilonie Czterech Kopuł kuratorzy i edukatorzy MNWr, a także zaproszeni wykładowcy przybliżą uczestnikom najważniejsze zagadnienia artystyczne od sztuki starożytnego Egiptu po sztukę najnowszą.
„Kurs historii sztuki” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Malarstwo, rzeźba, architektura, grafika! Spotkania w cyklu „Kurs historii sztuki” pozwalają poznać najistotniejsze dla danej epoki kluczowe zagadnienia artystyczne, nurty i idee oraz najbardziej charakterystyczne dla prezentowanego okresu dzieła sztuki.
Cykl wykładów w wybrane niedziele o godz. 11:00, sala 116 (I p.), bilety w cenie 10 zł.
Plan wykładów – I semestr:
9 października 2022 — Sztuka starożytnego Egiptu – prowadzenie: Michał Pieczka
23 października 2022 — Sztuka starożytnej Grecji – prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
13 listopada 2022 — Sztuka starożytnego Rzymu – prowadzenie: Grzegorz Wojturski
27 listopada 2022 — Sztuka bizantyjska – prowadzenie: dr Dariusz Galewski
4 grudnia 2022 — Sztuka romańska – prowadzenie: dr Jacek Witkowski
18 grudnia 2022 — Sztuka gotyku. Architektura i rzeźba – prowadzenie: Agata Stasińska
8 stycznia 2023 — Sztuka gotyku. Malarstwo – prowadzenie: Sylwia Błachowicz
22 stycznia 2023 — Sztuka renesansu. Architektura – Izabela Trembałowicz-Chęć
„Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności” w Pawilonie Czterech Kopuł
Sztuka najnowsza! Podczas spotkań przybliżone zostaną kluczowe zagadnienia, nurty i idee światowej sztuki współczesnej oraz sylwetki najważniejszych twórców XX i XXI wieku.
Cykl wykładów w wybrane niedziele o godz. 11:00, przestrzeń wykładowa, bilety w cenie 10 zł.
Plan wykładów – I semestr:
23 października 2022 — Puszka z pop-artem – prowadzenie: Iwona Bigos
27 listopada 2022 — Konceptualizm, czyli pomysł na dzieło – prowadzenie: Małgorzata Micuła
18 grudnia 2022 — Wierność wobec rzeczywistości – hiperrealizm amerykański – prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk
22 stycznia 2022 — Happening – prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz