Już niebawem Katowice ponownie staną się centrum polskiej muzyki współczesnej. Podczas weekendu 14–16 marca w NOSPR odbędzie się 11. Festiwal Prawykonań. W programie tegorocznej edycji znalazło się blisko 20 premier, a ich wykonania powierzone zostały najlepszym orkiestrom, zespołom kameralnym i solistom specjalizującym się w muzyce najnowszej. Znamy już pełny program festiwalu!
Posłuchamy niewykonywanych wcześniej dzieł Zygmunta Krauzego, a także nieżyjących już twórców: Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Barbary Buczek i Tomasza Sikorskiego. Akustyczne brzmienie Kwartetu Śląskiego zderzy się z elektronicznymi eksperymentami NeoQuartet w nowych kompozycjach m.in. Dominika Strycharskiego, Ewy Trębacz i Olgi Hans. Z kolei Camerata Silesia i Orkiestra Muzyki Nowej połączą siły w nowatorskiej twórczości Sławomira Wojciechowskiego, Mateusza Śmigasiewicza i Niny Fukuoki.
W programie znajdą się również kompozycje instrumentalne Krzysztofa Wołka, Martyny Koseckiej, Jacka Domagały oraz Krzysztofa Knittla, w których bogactwo brzmień zaprezentują wybitni soliści i orkiestra AUKSO. Festiwal dopełni dialog orkiestry z instrumentami tradycyjnymi – fortepianem z utworze Jacka Sotomskiego – i nieoczywistymi – thereminem w kompozycji Pawła Hendricha. Finał natomiast pokaże interdyscyplinarny charakter polskiej muzyki najnowszej. Znany z licznych projektów multimedialnych zespół Hashtag Ensemble zmierzy się ze stawiającymi niezwykle aktualne pytania utworami Nikolet Burzyńskiej i Jarosława Płonki.
Festiwal Prawykonań to także wydarzenia towarzyszące, które otwierają przed publicznością nowe sposoby odbioru i doświadczania muzyki. Ewa Fabiańska-Jelińska i Karolina Jefmańska zaprezentują performans muzyczny dla dzieci Eeeee... MOC... Yeah! (to nie ja). Wraz z muzykami Akademii NOSPR, a także śpiewakiem Michałem Sławeckim i tancerką Igą Eckert najmłodsi słuchacze udadzą się w podróż do świata emocji. W foyer NOSPR otwarta również zostanie wystawa ceramiki unikatowej Bożeny Sacharczuk wprowadzająca nowe wizualne elementy, które ekspresyjnością i rytmiką próbują uchwycić i „unaocznić” abstrakcyjny charakter muzyki. Dodatkowo 14 marca w ramach Strefy Ruchu posłuchamy rozmów redaktora Piotra Miki z kompozytorami, a 15 marca odbędzie się spotkanie wokół książki "Granice niczego" Krzysztofa Knittla prowadzone przez Michała Mendyka.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz