Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na dwa wykłady i dwa oprowadzania.
![]() |
Twarzą w twarz ze sztuką. Zdzisław Beksiński, fot. materiały prasowe MNWr. |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
22.02, g. 12:00
Obiektyw w służbie? Fotografia między wojną, odbudową a socrealizmem. Wykład Adama Pacholaka w ramach cyklu „Obraz i Obiektyw: kurs historii fotografii polskiej”
Jak Eugeniusz Haneman zdołał fotografować w czasie trwania powstania warszawskiego? Czym różniły się od siebie dokumentacje obudowy Warszawy i Wrocławia? Jaką rolę odegrał piktorializm i Jan Bułhak w swoistym „oswajaniu” Ziem Zachodnich i Północnych? Jak fotograficy tacy jak Janina Mierzecka czy Edward Hartwig radzili sobie z doktrynami socrealizmu? W trakcie spotkania postaramy się odpowiedzieć na te pytania, a także zbadać, jak polscy fotograficy dokumentowali tragiczną rzeczywistość wojenną i zniszczenia, a także jak fotografia zmieniała się pod wpływem socrealizmu w nowej Polsce Ludowej.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
22.02, g. 13:00
„Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Małgorzata Korżel-Kraśna
Dlaczego epokę historyzmu w drugiej połowie XIX wieku możemy dziś nazwać „plagiatem wszech czasów”? Przecież inspiracje dawnymi stylami oraz przenikanie różnych stylów w jednym dziele istniało w sztuce od dawna. Na to i inne intrygujące pytania spróbuje odpowiedzieć w trakcie oprowadzania kuratorka wystawy „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie”.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
22.02, g. 15:00
Z myśli i wyobraźni dawnych Chin. Spacer tematyczny poświęcony kolekcji oraz najnowszym nabytkom sztuki chińskiej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu z okazji początku Chińskiego Nowego Roku, prowadzenie: Dorota Róż-Mielecka
Sztuka chińska liczy 5 tysięcy lat. Powstała z myśli i wyobraźni artystów Państwa Środka i swą różnorodnością od wieków fascynuje Zachód. Muzeum Narodowe we Wrocławiu może się poszczycić znakomitą kolekcją sztuki chińskiej, która prezentowana jest na stałej wystawie „Cudo–Twórcy. Sztuka Wschodu”. Spotkanie na tej liczącej prawie sto obiektów ekspozycji będzie okazją do poznania najbardziej charakterystycznych przejawów dziedzictwa kulturowego Chin, w tym m.in.: rzeźby grobowej i kultowej, pracowni chińskich literatów, bogactwa kształtów i barw ceramiki. Zwiedzający będą też mogli obejrzeć udostępnione po raz pierwszy obiekty, które Muzeum pozyskało do zbiorów dalekowschodnich w ubiegłym roku.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
![]() |
MNWr Z myśli i wyobraźni dawnych Chin... |
23.02, g. 11:00
Sztuka baroku. Architektura. Wykład Michała A. Pieczki w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”
Epoka baroku to czas niezwykle dynamicznych i ze wszech miar fascynujących zjawisk w sztuce i kulturze. Podczas kolejnego wykładu w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” omówiona zostanie architektura tego okresu. Zaprezentowane zostają słuchaczom wybrane przykłady budowli sakralnych (kościoły, kaplice, klasztory i opactwa), jak również świeckich (pałace, dwory, kamienice i pawilony ogrodowe). Będzie okazja do symbolicznego przeniesienia w czasie i przestrzeni do XVII oraz XVIII stulecia i wspólnie z prelegentem odbycia podróży po krajach Europy (Italia, Hiszpania, Francja, Niderlandy, Austria, Niemcy, Czechy) i tych zakątkach świata, gdzie styl barokowy najbujniej się objawił.
Omówione zostaną dzieła wybitnych architektów jak Gianlorenzo Bernini, Francesco Borromini, Baldassare Longhena, Guarino Guarini, Carlo Fontana, Jose Benito de Churriguera, Filippo Juvarra, Jules-Hardouin Mansart, Balthasar Neumann, Christoph oraz Kilian Ignaz Dientzenhoferowie, Johann Bernhard Fischer von Erlach czy Tielman van Gameren.
Bilety w cenie 15 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
Muzeum Etnograficzne
23.02, g. 12:00
Duchy z zapiecka. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Julia Szot
Wybierzemy się w podróż w czasie na dawną wieś. Ludzie słabiej znali kiedyś prawa rządzące przyrodą i tłumaczyli sobie różne zjawiska w zaskakujące sposoby. Często wyobrażali sobie, że w naszą rzeczywistość ingerują tajemnicze duchy i demony. Na zajęciach przyjrzymy się kilku z nich i zainspirowani wykonamy „niewidzialną” pracę plastyczną.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
23.02, g. 15:00
Jarosław Syrnyk „Łemkowskie rozdroże”. Spotkanie autorskie z prof. Jarosławem Syrnykiem, autorem książki „Łemkowskie rozdroże”, prowadzenie: dr Marcelina Jakimowicz.
Spór o to, kim są Łemkowie – mieszkańcy osad położonych na terenie Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego – rozpoczął się w II poł. XIX w. i trwa do dziś. Czy są oni tylko grupą etniczną, czy może narodem – już od rewolucji francuskiej, jak pisał Frederico Chabod: „nowym bóstwem współczesnego świata”? A jeśli są narodem, to jakie wynikają z tego dla Łemków prawa?
Nie przerwało tych sporów nawet fizyczne unicestwienie łemkowskiej Arkadii i brutalne wysiedlenia w latach 1944–1947 do Związku Sowieckiego i na tak zwane Ziemie Odzyskane powstałej po II wojnie światowej Ludowej Polski. Szczególnie ważnym argumentem w sporach o tożsamość i prawa Łemków stała się ich przeszłość. Sprawy będące dotąd tematem legend i baśni zaczęła zastępować Historia, próbująca wymusić jednomyślność o przeszłości. Łemkowie stali się jej ofiarą, a pamięć o ich dziejach – elementem politycznych gier.
Dziś, w zależności od tego, kto i w jakim celu mówi o Łemkach, jedne elementy ich historii nagłaśnia, inne przemilcza. Książka „Łemkowskie rozdroże” ukazuje ten problem, skupiając się na wydarzeniach lat 1944–1947 i opisując późniejsze próby ich mitologizacji na użytek określonych ideologii.
Publikacja uzyskała patronat tygodnika „Nasze Słowo!”, a okładkę zdobi obraz Dawida Zdobylaka „W dniu końca świata”, który zajął II miejsce na Biennale sztuki w Tarnowie 2024.
Prof. Jarosław Syrnyk pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, jest pełnomocnikiem rektora UWr do spraw współpracy z Ukrainą. Przedmiotem jego badań są stosunki polsko-ukraińskie w XX w. oraz wpływ, jaki towarzysząca im przemoc wywarła na losy mikrospołeczeństw i jednostek. Jest autorem monografii m.in.: „Ludność ukraińska na Dolnym Śląsku” (1945–1989), Wrocław 2007; „»Po linii« rewizjonizmu, nacjonalizmu, syjonizmu… Aparat bezpieczeństwa wobec ludności niepolskiej na Dolnym Śląsku (1945–1989)”, Wrocław 2013; „Trójkąt bieszczadzki. Tysiąc dni i tysiąc nocy anarchii w powiecie leskim (1944–1947)”, Rzeszów 2018; „Przemoc i chaos. Powiat sanocki i okolice: sierpień 1944–lipiec 1947”, Warszawa-Wrocław 2020.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
![]() |
Zbigniew Beksiński, fot. materiały prasowe Muzeum Podlaskiego |
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
21.02, g. 16:30
Face to face with art: Zdzisław Beksiński [EN]. Language workshops based on the collection of the Four Domes Pavilion Museum of Contemporary Art, quide: Mateusz Kamiński
On Zdzislaw Beksinski’s birthday, we invite you to a workshop around his work. The sculptures and metal reliefs presented at the permanent exhibition will be discussed. And as befits a birthday meeting there will also be a surprise.
Entrance with a ticket for the exhibition.
Venue: Four Domes Pavilion
Twarzą w twarz ze sztuką: Zdzisław Beksiński. Warsztaty językowe w oparciu o kolekcję Pawilonu Czterech Kopuł, prowadzenie: Mateusz Kamiński
W dniu urodzin Zdzisława Beksińskiego zapraszamy na warsztaty wokół jego twórczości. Omówione zostaną rzeźby i płaskorzeźby metalowe prezentowane na wystawie stałej. I jak na urodzinowe spotkanie przystało, będzie też niespodzianka.
Wstęp z biletem na wystawę
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
22.02, g. 11:00
LUXUS wśród kwiatów. Zajęcia plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”
„Nie abstrakcja, lecz atrakcja” – to jedno z wywrotowych haseł wrocławskich artystów z grupy LUXUS, których w niezwykle barwny sposób sportretowała Bożena Grzyb-Jarodzka, współzałożycielka tej grupy. Namalowała bardzo kolorowe, całopostaciowe portrety swoich przyjaciół i każdemu z nich domalowała różne kwiaty w tle. W czasie spotkania dzieci dowiedzą się, na czym polegała działalność tej artystycznej grupy, a w części warsztatowej będą malowały swoje portrety na wzór tych oglądanych na wystawie.
Na warsztaty koniecznie proszę przynieść zdjęcie swoje lub kogoś bliskiego z rodziny czy grona przyjaciół. Fotografie będą wykorzystywane do działań plastycznych.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
22.02, g. 16:00
Nie tylko Pawilon. Muzea sztuki współczesnej w Europie: Holandia.
Wykład Iwony Gołaj w ramach cyklu „Nie tylko Pawilon. Muzea sztuki współczesnej w Europie. Od Abbemuseum w Eindhoven do Centrum Pompidou w Maladze”
Nowa seria wykładów w Pawilonie Czterech Kopuł to próba zachęcenia do tego, by na drodze Państwa weekendowych i wakacyjnych podróży znalazły się muzea współczesne – interesujące zarówno ze względu na swoje kolekcje, jak i oryginalną architekturę. Zapraszamy zatem do Włoch, Hiszpanii, Holandii, Szkocji i Francji szlakiem wybranych muzeów sztuki XX i XXI w.
Na początek Holandia i Van Abbemuseum w Eindhoven. W zbiorach tego muzeum znajdują się prace Picassa, Kandinsky’ego i największa na świecie kolekcja obrazów ekspresjonisty El Lissittzky’ego. Następnie Groninger Museum, którego budynek autorstwa Włocha Alessandro Mendiniego stanowi prawdziwą ikonę architektury postmodernistycznej. I wreszcie Kröller-Müller Museum – galeria sztuki oraz park rzeźby mieszczące się na terenie holenderskiego parku narodowego De Hoge Veluwe w Otterlo, słynące głównie z imponującej kolekcji obrazów Vincenta van Gogha oraz zbiorów rzeźby nowoczesnej na wolnym powietrzu.
Wstęp z biletem na wystawę
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
22.02, g. 18:00
Czarno-białe wyzwanie. Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa
Co łączy prace Kōjiego Kamojiego, Günthera Ueckera i Stefana Szmidta? Biel! Ale żeby zaistniała biel, potrzebna jest czerń. Co ma wspólnego biały gwóźdź z białym pawiem? Czy symbolika białego koloru będzie miała tu znaczenie? Ruch i bezruch! Czy można pieszo latać? To jest wyzwanie! Eksplorowanie w tańcu sprzeczności, jedności, różnic, połączeń, zaprzeczeń to poszukiwanie własnych środków ekspresji.
Zapraszam do improwizacji wszystkiego, co w Was białe lub czarne, ciemne lub jasne, będzie też miejsce na różne odcienie szarości. Będziemy poszukiwać równowagi!
Bilety w cenie 20 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
22.02, g. 19:00
Seans multimedialny. Oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
Trzy kwadranse ze sztuką w Pawilonie Czterech Kopuł – daj się poprowadzić światłem, obrazem, dźwiękiem i słowem. Trwający 45 minut seans multimedialny wprowadza widza w zupełnie inny wymiar odbioru dzieł sztuki, poszerzając pole ich interpretacji. Zwiedzaniu towarzyszą najnowsze technologie: doskonałe oświetlenie, projektory, nagłośnienie, prezentacje multimedialne, które pozwalają na dotarcie do wszystkich obszarów percepcji widza.
Bilety w cenie 25 zł (20 zł bilet ulgowy, 15 zł/os. rodzinny i grupowy)
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
22.02, g. 11:00
Gwóźdź programu. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą
Gwoździem programu na wystawie „Kolekcja otwarta!” jest – i to dosłownie – praca Güntera Ueckera Duo. Artysta używa gwoździ do tworzenia swoich dzieł już od 1956 roku. W jaki sposób zmienić zwykły gwóźdź w środek artystycznego wyrazu – o tym porozmawiamy na ekspozycji, a następnie – zainspirowani sztuką – wraz z maluszkami zbadamy różne interesujące faktury.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
23.02, g. 12:00
Puszka z pop-artem. Wykład Barbary Przerwy w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”
Legendarna seria obrazów Andy’ego Warhola, przedstawiająca 32 portrety puszki zupy firmy Campbell z 1962 r. we wszystkich dostępnych w tamtych czasach smakach, stanie się punktem wyjścia do podróży przez artystyczny świat pop-artu zachwyconego kulturą masową Zachodu.
Bilety w cenie 15 zł
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
23.02, g. 13:00
Obraz do dotykania. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”
Czy jeśli obraz nie jest płaski, to jest już rzeźbą? A czy obraz można stworzyć inaczej, niż namalować go farbami? Na zajęciach przyjrzymy się niezwykłemu obrazowi Güntera Ueckera, którego bardzo chciałoby się dotknąć (szkoda, że nie można!) i który artysta stworzył… za pomocą gwoździ. Potem sami wykonamy dzieła o ciekawej fakturze, które przyjemnie będzie nam dotykać.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
23.02, g. 14:00
„Kolekcja otwarta!” – oprowadzanie autorskie. Prowadzenie: Ewelina Kwiatkowska
Spotkanie na wystawie przy pracach, które wzbogaciły kolekcję sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ostatniej dekadzie. Zaprezentowane zostały realizacje m.in. takich artystów jak Natalia LL, Dorota Nieznalska, Ewa Partum, Joanna Rajkowska, Bożenna Biskupska, Ewa Zarzycka, Olaf Brzeski, Łukasz Korolkiewicz, Jerzy Kosałka czy Krzysztof Wodiczko.
Wstęp z biletem na wystawę
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
A. Warhol, Portret Eriecha Marxa, 1978, fot. B. Lekarczyk-Cisek |
23.02, g. 15:00
Fabryka Warhola: filmowe eksperymenty Paula Morrisseya. Wykład Aleksandry Szwedo
Paul Morrissey był kluczową postacią amerykańskiego kina niezależnego lat 60. i 70. XX wieku. Jego filmy łączyły elementy undergroundowego kina Andy’ego Warhola z bezpośrednią, często prowokującą narracją, która krytykowała współczesną kulturę. Choć współpracował z ikoną pop-artu, Morrissey zawsze podkreślał swoją niezależność twórczą, odrzucając etykietowanie swoich dzieł jako „filmy Warhola”.
Pełne kontrowersyjnych tematów i ekscentrycznych postaci produkcje takie jak „Flesh” czy „Trash” w wyrazisty sposób odzwierciedlały sprzeczności jego własnego światopoglądu – twórcy, który mimo bycia bezkompromisowym konserwatystą i pobożnym katolikiem, w swoich filmach poruszał kwestie związane z tożsamością płciową, uzależnieniami czy subkulturami miejskimi.
W ramach wykładu przyjrzymy się jego filmowej spuściźnie, wpływowi współpracy z Warholem oraz unikatowemu stylowi, który łączył ironiczne podejście do kontrkulturowych zjawisk lat 60. i 70. z realistycznym przedstawieniem społeczeństwa. Omówimy również mniej znane produkcje, takie jak „Krew dla Drakuli” i „Ciało dla Frankensteina”.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
23.02, g. 16:00
Kamień, papier i wydruk 3D – kto zwycięży? [PJM]. Integracyjne warsztaty sensoryczne w ramach cyklu „Ramię w ramię” z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: Barbara Przerwa, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler
Będzie to konfrontacja tradycyjnych materiałów plastycznych z nowoczesnością. Na wystawie „Kolekcja otwarta!” można obejrzeć obiekty wykonane z różnych materiałów: szkła, ceramiki, drewna, papieru czerpanego, tkaniny jutowej oraz obrazy namalowane na płótnie farbami olejnymi. Polimerowa rzeźba Janka Simona jest kolorowym wydrukiem 3D i budzi spore zainteresowanie widzów. Podobno gusta nie podlegają dyskusji, ale my będziemy dyskutować! W części plastycznej stworzymy własne obiekty z różnych materiałów.
Bilety w cenie 20 zł (bilet specjalny w cenie 3 zł)
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz