wtorek, 12 grudnia 2017

Brave Festival 2016: Przeciw wypędzeniom z kultury

Spektakle przygotowane przez dzieci, hinduscy jogini, niesłyszący bębniarze, niewidomi tancerze, aktorzy z zespołem Downa, wartościowe filmy i wiele innych atrakcji zobaczymy podczas kolejnej edycji festiwalu, w dniach od 1 do 16 lipca.



Ten szczególny festiwal będący przeglądem różnych kultur i tradycji odbywa się we Wrocławiu już po raz jedenasty. Projekt będzie realizowany ponadto w Warszawie, Wałbrzychu, Obornikach Śląskich, Gruzji i Koszycach. Bogaty tegoroczny program realizowany będzie pod hasłem ”Przeciw wypędzeniom z kultury”.

Idea tegorocznej edycji

Grzegorz Bral, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Co roku przekonuję się, że warto robić ten festiwal – powiedział podczas konferencji prasowej jego twórca i dyrektor – Grzegorz BralCoraz częściej pojawiają się we współczesnym świecie sytuacje, o których pragniemy mówić. Uważam, że festiwal jest okazją do tego, aby móc zrobić coś dobrego dla innych, potrzebujących. Pomagać. W tym roku chcemy pokazać ludzi, którzy teoretycznie nie powinni występować publicznie, bo są niepełnosprawni: nie słyszą, nie widzą, nie mówią. Polskim przykładem tego rodzaju może być poznański Teatr 21, składający się z ludzi chorych na zespół Downa, którzy są profesjonalnymi aktorami. Pragniemy sprowokować władze, aby takie osoby niepełnosprawne wspierały, bo mają one pełne prawo pokazać światu swoją twórczość. Pokazują,  jak ze słabości czyni się siłę. Dochód z biletów przeznaczamy w całości dla szwajcarskiej organizacji humanitarnej ROKPA Children Nepal, wspierając w ten sposób osierocone, bezdomne dzieci w Tybecie.
Brave Kids

W tym roku przypada siódma edycja dziecięcej odsłony festiwalu. Weźmie w niej udział sto czterdzieści czworo dzieci w dwudziestu czterech grupach artystycznych. Uczestnicy pochodzą z dziewiętnastu krajów i pięciu kontynentów. Misją Brave Kids jest spotkanie artystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych, pochodzących z różnych stron świata. Przede wszystkim chodzi o dzieci pochodzące z ubogich środowisk i miejsc dotkniętych konfliktami społecznymi i zbrojnymi.

Hasłem tegorocznego Brave Kids jest ”Przyjaźń, sztuka, edukacja – wyjaśniała podczas konferencji Justyna Warecka. Dzieci mieszkają u rodzin, dzięki czemu tworzą się trwałe więzi i przyjaźnie. Spotykamy się także sadząc drzewa, dyskutujemy, co jeszcze możemy razem zrobić. Dzieci przyjeżdżają na warsztaty artystyczne, wymieniają się swoimi umiejętnościami, uczą się od instruktorów, ale także od siebie nawzajem. Efekty tej współpracy można zobaczyć na spektaklach. 12 lipca po raz pierwszy w przestrzeni Hali Stulecia zostanie zaprezentowany wspólnie przygotowany spektakl.

W tym roku projekt odbywa się we Wrocławiu, Obornikach Śląskich, Wałbrzychu i w Warszawie. Po raz pierwszy Brave Kids będzie również obecny w Gruzji i w Koszycach na Słowacji.
W tym roku po raz pierwszy pojawi się na Brave Kids młodzież – uczestnicy poprzednich edycji festiwalu. Spotkają się w ramach Brave Youth.
Po raz pierwszy odbędzie się w tym roku seminarium dla tych, którzy zechcą zorganizować Brave Kids u siebie.
Program główny Brave Festiwal


Z programem głównym festiwalu zapoznał dziennikarzy Adrian Podgórny.
Festiwal rozpocznie Teatr Pieśń Kozła premierowym przedstawieniem "Crazy God”, który stawia pytania o granice ludzkiej brutalności, o to, jak głęboko człowiek zanurza się w szaleństwo, gdy jego celem staje się zysk i władza.
Zobaczymy także Grupę Bakri Ki Mashak – joginów  i Cyganów z wschodniego Radżastanu w Indiach. Są znanymi muzykami, przekazicielami tradycji tantryzmu. Niegdyś hinduscy jogini, tacy, jak oni, wędrowali z wioski do wioski  i odprawiali tantryczne rytuały, dążąc do świętości. Żyli z jałmużny. Taki rytuał, który odprawiają, zobaczymy we Wrocławiu.
Gościem festiwalu będzie także Tresor Nzengu - poeta, muzyk, aktywista i uchodźca polityczny z Demokratycznej Republiki Konga.
Usłyszymy także zespół DeafBeat z Malezji – grupę niesłyszących bębniarzy. Istnienie i działalność zespołu perkusistów wspomaga lokalna społeczność, a przede wszystkim miejscowa YMCA, czyli Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej.
Podczas festiwalu dwukrotnie wystąpi Teatr 21 z Warszawy, prezentujący seriale teatralne. Rok temu przedstawili oni na ”Statek miłości”. W tym roku zaprezentują trzeci odcinek, zatytułowany ”Klauni, czyli o rodzinie”.
Zobaczymy także Blind Ballet Company Fernandy Bianchini – jedyny na świecie zespół baletowy złożony z osób niewidomych. Bianchini jest autorką pionierskiej metody nauki tańca dla osób niewidomych, opartej na cielesnej percepcji ruchu, imitowaniu poprzez dotyk działań nauczycieli, wspieranych słownymi wskazówkami.
Podczas festiwalu zaprezentuje się brytyjska grupa integracyjna Candoco Dance Company. Działają już od 25 lat i jest jednym z najważniejszych europejskich zespołów tańca nowoczesnego. Ich spektakle to odkrycia choreograficzne, które wciąż na nowo przesuwają granice definiujące taniec i przełamują stereotypy myślenia o fizycznej sprawności i perfekcji, zwłaszcza że solistami są także tancerze niepełnosprawni. We Wrocławiu zaprezentują dwa spektakle.

Brave: Forbidden Cinema

Nawiązując do tematu tegorocznej edycji festiwalu: "Outcasts-Wykluczeni", skupiamy się na filmach zakazanych i tych ukazujących niedozwolone praktyki, rytuały, uczucia. Filmy pokazujemy w czterech sekcjach, a każda z nich snuje oddzielną opowieść, skoncentrowaną wokół wartości bliskich festiwalowi: otwartości, dialogu, prezentowaniu zagrożonych kultur i postaw – wyjaśniał dziennikarzom kurator sekcji, Adam Kruk.

Zostanie zaprezentowanych 24 filmy, wyselekcjonowane także ze względu na wartości artystyczne. Największym novum jest sekcja konkursowa – siedem filmów jak dotąd w Polsce nieprezentowanych. Nagrodę – 4 tysiące euro dla najlepszego filmu przyznaje publiczność festiwalowa.
Film rozpocznie ”Purity” w reż. Rae Bergera z 1916 roku, który został objęty cenzurą, potem uznany za zaginiony. Można go było obejrzeć dopiero w 2004 roku.

W ramach konkursu zostanie zaprezentowana m.in. ”Tanna” - zachwycający wizualnie, nasyconym kolorami i erotyką obraz, który nagrodzony został podczas Tygodnia Krytyki na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji.
Zobaczymy także "Fuocoammare. Ogień na morzu" – dokument Gianfranco Rosi, który otwarcie mówi, że obecny exodus z Afryki to największa tragedia od czasów Holocaustu.
Swoją retrospektywę będzie miał chiński reżyser Lou Ye – nonkonformista i wizjoner.
Zaś w ramach Sekcji ”Półkowniki” zobaczymy m.in.  ”Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego, ”Długą noc” Janusza Nasfetrea czy ”Ósmy dzień tygodnia” Aleksandra Forda, ”Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, któremu towarzyszyć będzie wystawa kostiumów i spotkanie ze scenografem.

Festiwal potrwa od 1 do 16 lipca.

Artykuł ukazał się na portalu Kulturaonline w czerwcu 2016 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

BIEGUNI Olgi Tokarczuk I NFM I 15. Leo Festiwal

W dniach od 9 do 19 maja 2024 r. odbędzie się 15. edycja Leo festiwal, tym razem zainspirowana powieścią Olgi Tokarczuk: "Bieguni"...

Popularne posty