piątek, 9 lutego 2018

Kinematograf Wrocławski - IKONY: drugi sezon cyklu pokazów filmowych

Od 13 lutego 2018 r. o godz. 18.00 rozpoczyna się drugi sezon cyklu pokazów filmowych "Kinematograf Wrocławski - IKONY. 


Tym razem cykl poświęcony będzie ikonom polskiego kina - najważniejszym polskim reżyserom: Grzegorzowi Królikiewiczowi, Krzysztofowi Kieślowskiemu, Jakubowi Morgensternowi, Aleksandrowi Ściborowi-Rylskiemu. W swoich filmach wykorzystali miejskie krajobrazy, a także publiczne obiekty architektoniczne Wrocławia, takie jak Dworzec Główny czy Dolnośląski Urząd Wojewódzki.
Jan Englert i Teresa Sawicka w filmie Ukryty w słońcu Jerzego Trojana

Jako pierwszy zostanie zaprezentowany film Jerzego Trojana: "Ukryty w słońcu"-  psychologiczny portret malarza, granego przez Jana Englerta, który szuka swojej ukochanej, przechadzając się po mieście. Gościem tego pokazu będzie Stefan Kurzyp - asystent operatora filmu "Ukryty w słońcu", a także wieloletni pracownik wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Pracował przy kilkudziesięciu filmach, m.in.: "Uciec jak najbliżej" Janusza Zaorskiego, "Personel" i "Blizna" Krzysztofa Kieślowskiego, "Dreszcze" Wojciecha Marczewskiego i "Wyjście awaryjne" Romana Załuskiego.

Jan Englert i Ewa Dałkowska w filmie Ukryty w słońcu

Podczas wtorkowych projekcji spotkamy nie tylko malarza Janka, który w oczekiwaniu na swoją ukochaną krąży wokół Przejścia Świdnickiego, tuż przed Barbarą, albo innego bohatera filmowego, Artura, który postanawia wyprowadzić się z domu i spędza całe dnie na peronach Dworca Głównego. Zobaczymy także Operę Wrocławską w roli warszawskiego teatru oraz poniemiecki Dolnośląski Urząd Wojewódzki, który stał się miejscem akcji filmu kryminalnego. Odwiedzimy ponadto galerię BWA Awangarda w jej pierwszej lokalizacji – w lokalu usługowym na Placu Kościuszki, który powstał w ramach socrealistycznej Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

Spotkania odbywają się co miesiąc, o godzinie 18.00, wstęp wolny.

Program:

- 13.02 | BARBARA
“Ukryty w słońcu”, reż. Jerzy Trojan, Polska 1980, 83’

- 13.03 | BWA Awangarda
“Wieczne pretensje”, reż. Grzegorz Królikiewicz, Polska 1974, 70’

- 10.04 | Dworzec Główny
“Mniejsze niebo”, reż. Janusz Morgenstern, Polska 1980, 94’

- 8.05 | Opera Wrocławska
“Personel”, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1976, 66’

- 12.06 | Urząd Wojewódzki
“Morderca zostawia ślad”, reż. Aleksander Ścibor-Rylski, Polska 1967, 85’

* - 16.06
“Kinematograf Wrocławski w terenie” - spacer po plenerach z prezentowanych filmów

(informacja prasowa)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kto otrzyma Nos Chopina podczas Millennium Docs Against Gravity Film Festival?

 12 wspaniałych filmów dokumentalnych o ludziach całkowicie oddanych sztuce, która zmienia nie tylko ich życie, ale fascynuje i porusza takż...

Popularne posty