Wśród prezentowanych filmów znajdą się m.in. Olbrzym Jona Garaño i Aitora Arregi – wyróżniona 10 Nagrodami Goya (m.in. za scenariusz i scenografię) - historia największego człowieka na świecie.Oparty na faktach obraz współtwórców nominowanego do Oscara filmu Kwiaty (15.TKH). Miguel Joaquín Eleizegui Arteaga, znany jako Olbrzym z Alzo, miał 2,27 m wzrostu, ważył 212 kg, a jego stopy osiągnęły 36 cm długości. Poza granicami Hiszpanii nazywany był „hiszpańskim olbrzymem”.
zwiastun filmu Olbrzym, 18. Tydzień Kina Hiszpańskiego
Chcieliśmy uciec od koncepcji biografii filmowej. Nie interesowało nas wybranie słynnej postaci i pokazanie jej życia. Nie chcieliśmy opowiadać o wzlotach i upadkach, tylko o dwóch braciach. Najbardziej interesująca jest historia widziana oczami Martina. Film zaczął się układać…
kadr z filmu Obsesja, KNH |
Fiesta Daniego de la Ordena, z Berto Romero i Andreu Buenafuente – popularnymi komikami w rolach głównych. Popularni hiszpańscy komicy, Berto Romero (Jak zostać Katalonką, 16. TKH) i Andreu Buenafuente (Straszny hiszpański film)po raz pierwszy razem na ekranie w komedii wyreżyserowanej przez Daniego de la Ordena (Świąteczna noc w Barcelonie). Towarzyszą im Jorge Sanz (Królowa Hiszpanii) i Belén Cuesta (Jak zostać Katalonką, 16.TKH).
kadr z filmu Fiesta / KNH |
Na pytanie o trudne w realizacji sceny, reżyser odpowiedział: Nagranie niektórych scen musieliśmy przerwać. Jedną z nich jest sekwencja w restauracji, gdzie Berto je mięso, a jego bohater jest weganinem. Dźwiękowiec były wściekły, ponieważ przez cały czas rejestrowały się śmiechy aktorów. Wyobraź sobie miny Berta, któremu jagnięcina wychodzi uszami, a on kona ze śmiechu.
Twoje oczy/KNH |
Opowieść o zakazanej miłości. Trzeci film Pedra Aguilery (La influencia, Naufragio), dramat erotyczny, który zmienia wizerunek Ivany Baquero z dziewczynki z Labiryntu Fauna w zmysłową kobietę.
Punktem wyjścia filmu nie było kazirodztwo. Bohaterowie nie byli rodzeństwem, a Óliver nie był reżyserem. Źródłem był tytuł i jego znaczenie: Uważaj, na co patrzysz. Dzisiaj za dużo widzimy. Jesteśmy przesyceni światem audiowizualnym. Odkąd w XIX wieku powstała fotografia, żyjemy w przekonaniu, że to obrazy przedstawiają świat. Jest to kardynalny błąd. Obrazy coraz częściej oddalają nas od rzeczywistości - powiedział reżyser.
kadr z filmu Verónica / KNH |
Zostanie także zaprezentowany film Verónica w reż. Paco Plaza.
Madryt, lata 90., komisariat policji, środek nocy. Pełniący dyżur funkcjonariusze odbierają telefon. W słuchawce słychać głos przerażonych dzieci, alarmujących policjantów o obecności w ich mieszkaniu dziwnych zjawisk. Dwa dni wcześniej ich najstarsza siostra, Verónica, brała udział w seansie spirytystycznym, który urządziła z koleżankami z liceum. Nieświadomie otworzyła drzwi czemuś nadprzyrodzonemu i niewytłumaczalnemu, co kilka godzin później wtargnęło do ich mieszkania, wymknęło się spod kontroli i stało się niezwykle groźne.
Film inspirowany prawdziwą historią z niewytłumaczalnym zakończeniem, która wydarzyła się w Madrycie na początku lat 90. Tajemnica, jaką w sobie kryła, do dzisiaj nie została rozwiązana.
Oro, reż. Agustína Díaz Yanes / KNH |
Ponadto zobaczymy film Oro w reż. Agustína Díaz Yanes.
Koniec XVI wieku. Hiszpańscy konkwistadorzy, grupa trzydziestu mężczyzn i dwóch kobiet, przemierzają amazońską selwę w poszukiwaniu mitycznego El Dorado - miasta, w którym, jak głosi legenda, wszystko jest ze złota. Wyprawa podyktowana jest biedą, w której żyli w swoim rodzinnym kraju, a celem mrocznej ekspedycji pełnej strachu, zagrożeń i okrucieństwa jest zdobycie fortuny i sławy.
Abracadabra w reż. Pablo Bergera |
Abracadabra w reż. Pablo Bergera.
Oto część filmów, które będzie można obejrzeć podczas 18. Tygodnia Kina Hiszpańskiego w dniach od 16. do 22. marca.
informacja prasowa KNH
Carmen (Maribel Verdú) wiedzie spokojne życie pani domu u boku męża, Carlosa (Antonio de la Torre), w zaciszu domowego ogniska w madryckiej robotniczej dzielnicy Carabanchel. Carlos jest skonfliktowany z kuzynem swojej żony, Pepem (José Mota), który nadal mieszka z rodzicami, pracuje w supermarkecie i każdą wolną chwilę poświęca zgłębianiu tajników hipnozy oraz obracaniu wiedzy teoretycznej w praktykę - chętnie objeżdża wesela ze swoim magicznym show. Podczas jednego z takich występów znajdujący się na ślubnym przyjęciu Carlos robi wszystko, by przerwać przedstawienie i skompromitować hipnotyzera-amatora, ale sam wpada w trans i jego ciałem zaczyna rządzić zły duch. To zemsta Pepego.Carlos jest nie do poznania. Carmen rozpoczyna rozpaczliwą walkę o odzyskanie męża takiego, jakim był. Czy jej się to uda?
Czarna komedia Pabla Bergera (Śnieżka) przeniesie nas w czasem śmieszny, czasem straszny świat magii, gdzie wszystko może się zdarzyć. Oto część filmów, które będzie można obejrzeć podczas 18. Tygodnia Kina Hiszpańskiego w dniach od 16. do 22. marca.
informacja prasowa KNH
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz