sobota, 17 marca 2018

Forum Musicum: Dla ducha i dla ciała /zapowiedź/

Musica pro tabula - muzyka towarzysząca arystokratycznym  ucztom, spotkaniom przy winie i muzyce, zaślubinom – zabrzmi  podczas 11 festiwalu Forum Musicum we Wrocławiu.


Poświęcony muzyce dawnej festiwal Forum Musicum odbywa się we Wrocławiu już po raz jedenasty. Zawsze w sierpniu, przed Wratislavia Cantans, można cieszyć ucho muzyką wykonywaną na starych instrumentach i według dawnych praktyk wykonawczych.

W tym roku cofniemy się do czasów średniowiecza,  aby zakończyć na XIX – wiecznym salonie, kiedy to muzyka towarzyszyła różnym wydarzeniom społecznym: biesiadom, zaślubinom, a także spotkaniom towarzyskim przy stole. Stąd też tytuł tegorocznego festiwalu: ”Musica pro tabuka – muzyka i rozkosze stołu”.

Podczas konferencji dyrektor artystyczny Forum Musicum – Tomasz Dobrzański – zapoznał  dziennikarzy z  ideą tegorocznego festiwalu i jego programem.

Podkreślił fakt, że – przyzwyczajeni do sal koncertowych – przestaliśmy słuchać pewnych odmian muzyki w jej naturalnym kontekście. W dawnych czasach – twierdził – muzyka wiązała się ściślej z życiem o wiele bardziej niż dzisiaj. Pomyślałem więc o stworzeniu takich okoliczności, w których mogłaby zafunkcjonować w sposób bardziej naturalny, autentyczny. Połączenie muzyki z odpowiednim wnętrzem i aranżacją sprawi, że stanie się ona bardziej zrozumiała.

Dawniej muzyka tego rodzaju związana była z arystokratycznymi dworami, na które zapraszano najlepszych muzyków. Była to więc muzyka najwyższej próby.
Ponadto dyrektor Dobrzański podkreślał, że sama sytuacja gromadzenia się wokół stołu, słuchania muzyki, a także jej uprawiania, była kulturalną formą spędzania czasu.  Dyletant – od włoskiego słowa dilenttante oznaczał miłośnika sztuki, jej amatora, który wykonywał ją na naprawdę wysokim poziomie.
Festiwal rozpocznie 16 sierpnia ”Medieval Banquet”, XIV – wieczna atca capella – koncert we wrocławskim Ratuszu. Muzyka na instrumenty dęte miała podkreślać ważniejsze momenty uczty, szczególnie wnoszenie dań. Wykonają ją muzycy z zespołu Les Haulz et Les Bas. Para długich prostych trąbek, szałamaje, dudy i perkusja składają się na zespół atca capella, przedstawiany przez liczne dzieła sztuki europejskiej XIV i XV w.  Francuski zespół rekonstruuje tę muzykę w jej oryginalnych obsadach.
    Kolejny koncert: ”The Perfect Gentelman`s Evening” zabrzmi 17 sierpnia w Klubokawiarni Mleczarnia. Nawiązuje do tradycji spotkań przy winie i muzyce. Wieczór wypełni angielska muzyka instrumentalna końca XVII i początku XVIII stulecia: sonaty, aranżacje popularnych ówcześnie pieśni ludowych, a także improwizacje. Wykonawcy: Marek Nahajowski i Paweł Iwaszkiewicz –flety podłużne oraz Mateusz Kowalski – viola da gamba.
    20 sierpnia w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza  zostanie wykonany ”Koncert Młodych Wykonawców”. Wystąpią w nim laureaci konkursu Schola Cantorum (Kalisz 2014): Zespół Muzyki Dawnej Carmen Alacre z Dobroszyc, który zaprezentuje m.in. Kwartet d-moll TWV 43d1 Georga Philippa Telemanna. Kompozytor ten znajdzie się również w repertuarze drugiego zespołu: Juvenales Anime z Międzyrzecza, który był już gościem poprzednich edycji Forum Musicum.
    21 sierpnia w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego posłuchamy, jaką muzykę wykonywano na XVIII – wiecznym party w Wiedniu i w Bratysławie. Muzykę Juraja Družeckiego i Wolfganga Amadeusza Mozarta zagra Lotz Trio: Robert Šebesta, Ronald Šebesta, Andres Fink, grający na basethornach (rodzaj altowego klarnetu), kopiach instrumentów wykonanych przez genialnego budowniczego Theodora Lotza, którego imię przybrał zespół.
    22 sierpnia koncert ”Pieśni, jadło i napitek” zostanie zaprezentowany w Klubokawiarni Mleczarnia. Usłyszymy poezję wieków średnich: trubadurów, truwerów i stare ballady francuskie w przekładzie i wykonaniu Jacka Kowalskiego oraz jego autorskie pieśni. Towarzyszyć mu będzie zespół Klub Świętego Ludwika. Ponadto zaś będzie można degustować różne średniowieczne dania.
     23 sierpnia Aula Ossolineum  udawać będzie XIX – wieczny café – salon, w którym Duo Sirocco: Nathalie Houtman (scacan) i Rafaël Collignon (fortepian stołowy) zaprezentuje utwory Ernsta Krähmera, Franza Schuberta i Michela-Josepha Gebauera. Niektóre z nich będą poprzedzone swobodnymi improwizacjami na fortepianie.
     Festiwal zakończy 24 sierpnia ”Uczta w Ratuszu” – muzyka na uroczystości ślubne, zrekonstruowana na podstawie wrocławskich druków z XVI i XVII w. Wykonają ją zespoły: Ars Cantus oraz Serenissima Wratislavia. Muzyka tworzona na okoliczność zaślubin związana była z ceremonią kościelną i domową. Celem jej było przede wszystkim zaprezentowanie okazałości domu państwa młodych, stąd bogata obsada instrumentalna i dbałość o znakomite partie wokalne. Ze względu na to, że tego rodzaju muzyka stanowi dziś unikatowe zjawisko, będzie to zapewne uczta szczególnie wyrafinowana.
Tak więc melomani, którzy wezmą udział w rozkoszach duchowych, łącząc je tym razem z rozkoszami stołu, z pewnością ucztować będą z wielkim pożytkiem i dla ducha, i dla ciała.

Artykuł ukazał się na portalu Kulturaonline 14 sierpnia 2014 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty