piątek, 16 marca 2018

Retrospektywa Nicolasa Roega podczas 18. MFF Nowe Horyzonty

Nicolas Roeg, naczelny outsider brytyjskiego kina i artystyczny przyjaciel Micka Jaggera, będzie bohaterem jednej z retrospektyw 18. MFF Nowe Horyzonty. W trakcie festiwalu zobaczymy 10 najważniejszych filmów reżysera. Wśród nich – „Człowiek, który spadł na Ziemię”, z legendarną rolą Davida Bowiego.



Nicolas Roeg, prasowe
Roeg niemal do końca kariery zachował w kinie status człowieka, który spadł na Ziemię i nie może znaleźć wspólnego języka z mieszkańcami tej mainstreamowej planety. Wiele z jego filmów, zanim zyskało status dzieł kultowych i nowatorskich, grzęzło na lata w magazynach zdezorientowanych producentów („Przedstawienie” czy „Eureka”), przechodziło tortury na montażowych stołach (choćby „Człowiek, który spadł na Ziemię”) i spotykało się z radykalnym odrzuceniem. „Chory film, zrobiony przez chorych ludzi dla chorych ludzi” – podsumował „Zmysłową obsesję” jego własny dystrybutor, Rank Organisation.


David Bowie w filmie Roega Człowiek, który spadł na Ziemię/Nowe Horyzonty

„Kino to wrota czasu” – przekonywał Roeg, obsesyjnie próbując uchwycić jego istotę w montażu, zrywając z logiką tradycyjnej narracji – tak, by pozwolić nam doświadczyć przeszłości, teraźniejszości i przyszłości w tym samym momencie (jak w „Z przymrużeniem oka”). Pozostając outsiderem, nieustannie naruszał terytorium filmowego mainstreamu, przesuwając lub znosząc granice gatunków. Jego deliryczne, erotyczne, nurkujące w obsesje, usiane gwiazdami undergroundu kino, pozostaje również jednym z najciekawszych świadectw swojej epoki. Zafascynowany tematem obcości i alienacji, swoich bohaterów katapultował poza granice tego, co dla nich swojskie.


kadr z filmu Nie oglądaj się teraz/prasowe
W ramach nowohoryzontowej retrospektywy tego wybitnego reżysera i operatora (współpracował m.in. z Françoisem Truffautem czy Davidem Leanem) zostanie zaprezentowanych dziesięć tytułów, wśród których - obok kultowych „Nie oglądaj się teraz”, „Walkabout”, „Zmysłowej obsesji” czy „Człowieka, który spadł na Ziemię” - znalazły się filmy mniej znane („Eureka”, „Czarownice”, „Z przymrużeniem oka”). Pretekstem dla przypomnienia twórczości Nocolasa Roega są jego 90. urodziny, a powodem – pragnienie przywrócenia należnego miejsca na mapie światowego kina autorowi, który odcisnął piętno na kilku pokoleniach reżyserów.
Partnerem retrospektywy twórczości Nicolasa Roega jest British Council.
informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

59. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Już w czerwcu kolejna (pięćdziesiąta dziewiąta!) odsłona Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju! Festiwal hołdu...

Popularne posty