poniedziałek, 13 sierpnia 2018

Miasto Słowa i Nagroda Literacka GDYNIA 2018

W tym roku Nagrodzie Literackiej GDYNIA po raz pierwszy towarzyszy festiwal Miasto Słowa. Odbędą się spotkania z nominowanymi do tej nagrody, a następnie z jej laureatami. Ponadto - warsztaty, akcje miejskie i panele dyskusyjne nawiązujące do tematów pojawiających się w tytułach książek rywalizujących o Kostki Literackie. Gościć też będziemy znamienitych polskich prozaików, w tym Jerzego Pilcha, Eustachego Rylskiego, Jacka Dukaja, Łukasza Orbitowskiego i Olgę Drendę. Z Czech przyjedzie Petra Hůlová, a Pablopavo i ludziki zagrają w Gdyni koncert.


Festiwal Miasto Słowa to cykl wydarzeń literackich, który towarzyszy Nagrodzie Literackiej GDYNIA, uznawanej za jedną z najważniejszych w Polsce. Festiwal Miasto
Słowa jest odpowiedzią na wzmożone apetyty czytelnicze gdynian i odwiedzających miasto turystów – mówi rzecznik prasowy festiwalu i Nagrody Literackiej GDYNIA Szymon Kloska.

Jerzy Pilch, zdjęcie organizatorów
Najważniejszym punktem festiwalu są spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody GDYNIA. To doskonały probierz tego, co dziś w polszczyźnie najważniejsze, to literacka latarnia morska, która wskazuje drogę tym, którzy nie mają czasu, by samemu przebić się przez gąszcz nowości czy recenzenckich rekomendacji. Spotkań i wydarzeń będzie dużo. Będziemy gościć znamienitych polskich prozaików, w tym Jerzego Pilcha i Eustachego Rylskiego, którzy opowiedzą o swoich nowych książkach.

Eustachy Rylski, zdjęcie organizatorów
Odbędą się także panele dyskusyjne nawiązujące do tematów pojawiających się w nominowanych tytułach. Wśród nich - spotkanie poświęcone nowej literaturze czeskiej: "Czeska zmiana warty. O starej i nowej prozie z Czech” z udziałem Petry Hůlovej, autorki nominowanej „Macochy” oraz tłumaczek: Julii Różewicz i Agaty Wróbel.

Petra Hůlova, zdjęcie organizatorów
Jeden z paneli poświęcony zostanie rozważaniom o sztuce eseju - bardzo w Gdyni docenianej. Udział wezmą: Olga Drenda, Paweł Mościcki i Marcin Wicha. Z Beatą Chomątowską, Salcią Hałas i Moniką Milewską porozmawiamy o blokowiskach i ich literackich emanacjach. Odbędzie się także debata na temat związków pomiędzy muzyką a literaturą, w której udział wezmą: Dorota Masłowska, Paweł Sołtys i Jerzy Jarniewicz. Natomiast opowieść o literaturze postpapierowej snuć będzie Jacek Dukaj i Łukasz Orbitowski.

Jacek Dukaj,  zdjęcie organizatorów

Nagroda Literacka GDYNIA to znakomita promocja polskiej literatury, ceniona zarówno przez krytyków, jak i przez samych autorów. Od samego początku – a to już 13 lat –  o tym, które książki zostaną nominowane, a następnie wyróżnione, decyduje niezależna kapituła. Kilka lat temu stworzyliśmy festiwal Miasto Słowa, w tym roku jego bogaty program będzie towarzyszył tradycyjnym wydarzeniom Nagrody, gali a przede wszystkim spotkaniom z nominowanymi i laureatami. Wszystko to po to, by móc opowiadać mieszkańcom o naszej Nagrodzie i zachęcać ich do czytania najlepszej literatury – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.  

Nagroda Literacka GDYNIA jest wydarzeniem kojarzonym przede wszystkim z czytelnikiem dorosłym. Dlatego też w tym roku postanowiliśmy stworzyć, wspólnie z Biblioteką Gdynia, pasmo dla najmłodszych. Nie było łatwo, bo literatura dla dzieci w Polsce ma się świetnie i wybranie najciekawszych propozycji z lawiny arcydzieł sprawiło nam pewien kłopot. Nie zapomnieliśmy też o rodzicach, dla których powołana do życia została specjalna poradnia literacka.    

Dopełnieniem programu literackiego jest, po raz pierwszy w tym roku, program filmowy. Wybraliśmy filmy dokumentalne – wiele z nich będzie miało w Gdyni swoją premierę - które uzupełniają i poszerzają tematy naszych spotkań z autorami, osadzają je w światowym kontekście. Jeśli spotkania z nominowanymi eseistami to i film-esej o osobistym muzeum noblisty Orhana Pamuka, jeśli poezja – to i niezwykle odważna „Poetka z Arabii” na ekranie. Będzie o blokowiskach polskich i brazylijskich, peryferiach naszych i francuskich oraz o maszynach do pisania, o sprawach ważnych, ale też o niczym. Na projekcje zapraszamy do Gdyńskiego Centrum Filmowego.   

Wiemy, że zainteresowanie programem wykracza poza granice miasta, dlatego już teraz namawiamy wszystkich, którzy do Gdyni nie dotrą, by śledzić relacje z festiwalu na łamach i falach naszych partnerów medialnych i do oglądania transmisji spotkań na żywo.    

Zapraszamy do bieżącego śledzenia naszych serwisów internetowych.

Na wydarzenia wstęp wolny! Projekcje filmowe –  11 zł – Gdyńskie Centrum Filmowe.
Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc!

Szczegółowy program dostępny na:
www.nagrodaliterackagdynia.pl/festiwal

https://www.facebook.com/nagroda.literacka.gdynia

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Forum Musicum 2016: Ludzki głos – najwspanialszy instrument /relacja z koncertu/

Wyrafinowane piękno muzyki okresu średniowiecza i wczesnego renesansu na wrocławskim festiwalu muzyki dawnej. Zachęcam do lektury relacji z ...

Popularne posty