Uczestnicy 43. FPFF będą mieli okazję, by za pośrednictwem filmu powrócić do wypadków, jakie miały miejsce w 1968 roku w Polsce. Po tematy związane z demonstracjami studenckimi czy przymusową emigracją kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego sięgali zarówno twórcy kina fabularnego, jak i dokumentaliści. W sekcji „Pół wieku po Marcu” zaprezentowanych zostanie sześć wybranych filmów.
W programie sekcji znalazł się „Indeks” w reżyserii Janusza Kijowskiego. Film opowiadający o losach mierzącego się z polityczną rzeczywistością studenta Józefa Monety – ze świetną rolą Krzysztofa Zaleskiego – powstawał na przełomie 1976 i 1977 roku. Podzielił jednak los „półkowników”, doczekawszy się premiery dopiero w 1981 roku w czasie Solidarnościowego przełomu. Drugim filmem fabularnym w tej sekcji są „Marcowe migdały” (1989) Radosława Piwowarskiego. To zbiorowy portret pokolenia, którego beztroską młodość brutalnie przerwała antysemicka nagonka w Polsce.
Krzysztof Zaleski i Jerzy Duszyński w filmie Indeks w reż. Janusza Kijowskiego, 1977 r., Fototeka FN |
Siedmiu Żydów z mojej klasy w reż Marcela Łozińskiego, POLIN |
Projekcje zaplanowano na 19-21 września 2018 roku w gdyńskim Multikinie. Będą im towarzyszyć spotkania z twórcami, które poprowadzi reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik, Andrzej Krakowski.
43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz