środa, 9 stycznia 2019

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019

21. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły zbliża się wielkimi krokami. Członkowie Polskiej Akademii Filmowej wybiorą najlepsze filmy, które w ciągu minionego roku były pokazywane w polskich kinach, oraz ich twórców. Głosowaniu Akademii towarzyszy Przegląd Orłów, który tradycyjnie już odbywa się w kinie Iluzjon.



Do udziału w tegorocznej edycji nagród Polskiej Akademii Filmowej zakwalifikowane zostały wszystkie polskie filmy trwające ponad 70 minut, które od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych. Tym samym, o nominację ubiegać się będzie co najmniej 48 filmów i ich twórców, wśród których są również laureaci poprzednich edycji: Marek Koterski, Filip Bajon, Robert Gliński, Krzysztof Zanussi czy Roman Polański.

Iluzjon zaprasza na przegląd filmów kandydujących do nagrody od 11 do 31 stycznia 2019. Jak co roku wieczornym pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami filmowymi, które stanowią dla widzów niepowtarzalną okazją do gorących dyskusji i wymiany poglądów. Szczegółowy program projekcji znajduje się tutaj.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Orły przyznawane są głosami członków Polskiej Akademii Filmowej w 19 kategoriach. Głosowanie jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników.


Witold Sobociński, Filmoteka Narodowa
Polskim okiem – Witold Sobociński

W ramach przeglądu Orły 2019 zapraszamy na specjalną sekcję poświęconą Witoldowi Sobocińskiemu. Zmarły w listopadzie 2018 roku operator był jednym z najwybitniejszych autorów zdjęć polskiego kina. Współpracował z największymi reżyserskimi osobowościami: Andrzejem Wajdą („Wszystko na sprzedaż”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”), Jerzym Skolimowskim („Ręce do góry”), Andrzejem Żuławskim („Trzecia część nocy”), Wojciechem Jerzym Hasem („Sanatorium pod klepsydrą”), Romanem Polańskim („Piraci”, „Frantic”), Piotrem Szulkinem („O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji”) i Krzysztofem Zanussim („Życie rodzinne”). Od lat 80. jako wykładowca związany był ze Szkołą Filmową w Łodzi. W 2007 Polska Akademia Filmowa uhonorowała go Orłem za całokształt twórczości. Szczegółowy program projekcji w ramach sekcji znajduje się tutaj.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 4-5.05.2024

 Podczas długiego majowego weekendu (1–5 maja 2024) wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu są otwarte dla zwiedzających. Natomias...

Popularne posty