poniedziałek, 7 października 2019

"Jurek" - pokaz specjalny w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Z okazji 30. rocznicy śmierci tego wybitnego himalaisty i niezwykłego człowieka odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Jerzy" oraz spotkanie z reżyserem Pawłem Wysoczańskim.

Kadr z filmu "Jerzy" w reż. Pawła Wysoczańskiego

Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, był już wtedy sławny. Dokument Pawła Wysoczańskiego przedstawia portret człowieka, który pnie się do góry - w sensie dosłownym, ale też metaforycznym. Przebył niezwykłą drogę: był harcerzem kochającym góry, został gwiazdą międzynarodowych mediów, zaczynał bez pieniędzy, stał się człowiekiem konkurującym z Reinholdem Messnerem o zdobycie Korony Himalajów. Reżyser filmu przeprowadził rozmowy z rodziną i przyjaciółmi Kukuczki, zobaczymy też materiały archiwalne: zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składające się na portret środowiska himalaistów z lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli - ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Specjalny pokaz w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki: 24 października, godz. 20.00.

Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Pawłem Wysoczańskim.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wśród nocnej ciszy – Boska Komedia 2019

Wśród nocnej ciszy, w „świecie, z którego bogowie odeszli”* jaka jest rola artysty? Na tak postawione pytanie poszuka odpowiedzi tegoroczny ...

Popularne posty