Kandydatury do nagrody można zgłaszać do 28 września 2020 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku oraz Nagroda honorowa, a także w kategorii Odkrycie roku, przyznawanej debiutującym artystom.
Chcielibyśmy zaproponować następujące kandydatury:
Wydarzenie roku:
Koncert Zubina Mehty w Narodowym Forum Muzyki w ramach pożegnalnego tournée z Israel Philharmonic Orchestra
Zubin Mehta, fot. Oded Antman |
7 września 2019 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Witolda Lutosławskiego Wrocław miał okazję po raz drugi gościć legendarnego dyrygenta Zubina Mehta, który wraz ze swoją Israel Philharmonic Orchestra wykonał III Symofnię Gustava Mahlera. Obsadę koncertu uzupełniała mezzosopranistka Gerhild Romberger oraz Chór NFM i Chór Chłopięcy NFM. Koncert był częścią ostatniego tournée Maestro Mehty, który w październiku 2019 pożegnał się z zespołem, z którym współpracował ponad 50 lat. Wspaniały koncert poprzedziło wmurowanie pamiątkowej tablicy przed Narodowym Forum Muzyki, a publiczność żegnała artystów owacją na stojącą trwającą ponad kwadrans.
Osobowość roku:
Aldona Bartnik, fot. Karol Sokołowski |
Aldona Bartnik - Od wielu lat propaguje muzykę dawną, występując i nagrywając płyty z Wrocław Baroque Ensemble, a także indywidualnie, m.in. uczestnicząc w Letnim Festiwalu Wędrownym na Gotyckim Szlaku. Artystka kontynuuje także pracę badawczą, poszukując manuskryptów muzycznych we wrocławskich zbiorach bibliotecznych oraz opracowując je. Jest stypendystką Ministra Kultury.
Odkrycie roku:
Piotr Alexewicz - za zajęcie I miejsca w 50. Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim.
Piotr Alexewicz, fot. prasowa |
Urodzony w 2000 r. Pod kierunkiem Małgorzaty Borkowskiej ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. Naukę kontynuował w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie prof. nadzw. dra hab. Pawła Zawadzkiego, pod kierunkiem którego studiuje obecnie na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, w tym im. Hillera w Görlitz (2010, 2011, 2013), a także festiwalu w Głubczycach (2011, 2013) i Konkursu Chopinowskiego w Rzeszowie (2014). Przed trzema laty dotarł do finału Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Carla Nielsena w Aarhus. W następnym roku otrzymał II nagrodę na Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti w Bukareszcie oraz zakwalifikował się na kursy mistrzowskie w Lipsku – Internationale Mendelssohn-Akademie – i doskonalił umiejętności w klasie Pavla Gililova. Na bogatej liście osiągnięć pianisty znajdują się także m.in. nagrody na międzynarodowych konkursach: Fontys Hoogschool w Tilburgu (Holandia), im. Antona Rubinsteina w Düsseldorfie, Ville de Gagny (Francja – Grand Prix) i na 48.Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (nagrody: I oraz specjalna za najlepsze wykonanie koncertu). Jest również wielokrotnym stypendystą prezydenta Wrocławia. Artysta wystąpił m.in. pod batutą Benjamina Shwartza podczas obchodów 70-lecia Politechniki Wrocławskiej i 70-lecia NFM Filharmonii Wrocławskiej. W grudniu 2019 roku dokonał swojego debiutu na estradzie Narodowego Forum Muzyki wykonując pod batutą Nicolae Moldoveanu Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 oraz Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina.
Krzysztof Penderecki, fot. Bruno Fidrych |
Pośmiertnie, do nagrody honorowej Dyrektor Narodowego Forum Muzyki zgłosił Krzysztofa Pendereckiego za dzieło życia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz