wtorek, 12 marca 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 15-17.03.2024

 Podróż szlakiem kolorowych miast Maroka, sztuka rokoka, a może architektoniczne ciekawostki z dawnego księstwa brzeskiego i oleśnickiego – to propozycje wykładów, które odbędą się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu w nadchodzący weekend. Na co jeszcze warto się wybrać?

Pająk na szczęście i urodzaj, warsztaty w Muzeum Etnograficznym


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

16.03, g. 12:00

Kolorowe Maroko. Szlakiem cesarskich miast – wykład Michała A. Pieczki w ramach cyklu „Ze sztuką przez świat”

Królestwo Maroka to jeden z najbardziej interesujących krajów Maghrebu. Podróżując po nim, właściwie co chwila napotyka się wspaniałe przykłady tradycyjnej architektury marokańskiej, a szczególnie bogate w nie są miasta cesarskie dawnego sułtanatu.

Spotkanie będzie okazją do poznania piękna i wielobarwności takich ośrodków kultury w Maroku jak: Agadir, Marrakesz, Rabat, Casablanca, Meknes i Fez. Zapraszamy w niezwykłą podróż do baśniowego świata Maghrebu!

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


17.03, g. 11:00

Sztuka rokoka – wykład Michała Pieczki w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Styl rokokowy zaistniały w sztuce europejskiej w pierwszej połowie XVIII wieku to fascynujące zjawisko artystyczne. Wykształcił się wówczas fantazyjny asymetryczny ornament muszlowy rocaille, który szybko stał się znakiem rozpoznawczym stylu, a nawet motywem formotwórczym, jak choćby w sztuce meblarskiej tego okresu. Wykład poświęcony będzie najważniejszym przykładom rokokowego malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego na przykładzie twórczości Watteau, Bouchera, Fragonarda, Chardina i innych artystów tej epoki.

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


17.03, g. 13:00

Zabytki dawnego księstwa brzeskiego i oleśnickiego – wykład Anny Zwiech w ramach cyklu „Mój Śląsk. Fascynacje”

Za sprawą księcia Bolesława Krzywoustego Polska została podzielona na dzielnice, których władcami pozostawali jego synowie. W wyniku kolejnych podziałów jednolitego początkowo księstwa śląskiego na coraz mniejsze części przeistaczały się one w księstwa. W trakcie prezentacji słuchacze poznają atrakcje kulturowe historycznego księstwa brzeskiego i oleśnickiego, m.in. jedyny w skali kraju Szlak Polichromii Brzeskich z Pomnikiem Historii w Małujowicach – kościołem, którego ściany i stropy w całości okrywają oryginalne gotyckie freski, kościół pw. Podwyższenia Krzyża, gdzie wnętrze olśniewa przepychem barokowego malarstwa iluzjonistycznego wykonanego przez jezuitę Jana Kubena. Przedstawione również zostaną: brzeski Ratusz, uznany za perłę śląskiego renesansu z barokową salą rajców, oraz XVI-wieczny Zamek Piastów Śląskich w Brzegu; natomiast z dawnego księstwa oleśnickiego: m.in. zespół pałacowy von Reichenbachów w Goszczu z wystrojem w formie rokokowej, kościół zamkowy bazyliki mniejszej pw. św Jana Apostoła z mauzoleum książąt oleśnickich i słynną Biblioteką Łańcuchową z XVI wieku, jak również najcenniejszy zabytek Oleśnicy – Zamek Książęcy. Prezentacja będzie bogata w przykłady założeń dworskich oraz ciekawostek architektonicznych.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


Muzeum Etnograficzne

16.03, g. 12:00

Pająk na szczęście i urodzaj – warsztaty dla dorosłych, prowadzenie: Olga Saganowska

Wiosna już za progiem, wielkanocne przygotowania trwają. Zapraszamy na warsztaty, w trakcie których będzie można wykonać pająka wielkanocnego. Pająki przybierały różne formy – krystaliczne, tarczowe, kuliste, kandelabrowe. Robione były ze słomy, kolorowej wełny, bibuły, grochu czy piórek. Ich forma nawiązywała do dworskich i kościelnych żyrandoli. Pełniły nie tylko funkcję dekoracyjną, miały również przynosić domownikom dobrobyt, szczęście i urodzaj. Wykonanie klasycznego pająka tarczowego jest pracochłonne, dlatego w czasie spotkania w Muzeum wykonamy jego miniaturę.

Bilety w cenie 30 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


17.03, g. 12:00

Marzano, Marzanno, ty zimowa panno! Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Anna Frania

W okolicach 20–21 marca Słońce przekracza równik, tym samym zwyciężając Księżyc, czyli mrok, zimę, śmierć. Dni stają się coraz dłuższe, Ziemię zasila nowa życiodajna energia, rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Niedzielne spotkanie w przededniu przesilenia wiosennego da okazję, by odpowiednio przygotować się na powitanie wiosny! Dzieci dowiedzą się, skąd wziął się zwyczaj topienia, palenia zimowanej panny, co symbolizował i jak wyglądał. Każdy będzie miał okazje stworzyć własną kukłę, by być gotowym na uroczyste przywołanie wiosny.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne



Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej 

15.03, g. 16.00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie czasowej „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, na której obejrzeć można monumentalne instalacje przestrzenne, cykle malarskie oraz wizjonerskie projekty z pogranicza rzeźby i architektury autorstwa współczesnej artystki Bożenny Biskupskiej.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


16.03, g. 11.00

Jakie zwierzę w tobie drzemie? Warsztaty plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”

Jednorożec i ryjówka z obrazów Kazimierza Mikulskiego, baran z obrazu Jerzego Tchórzewskiego, metalowa rzeźba „Zwierzę” Zdzisława Beksińskiego, stworzone z jutowych worków „Mutanty” Magdaleny Abakanowicz, kolorowy kot z obrazu Grupy Luxus – to będą dla nas punkty wyjścia do zabawy tanecznej w odpowiedzi na pytanie: jakie zwierzę w tobie drzemie? Obudzimy w sobie potencjał ruchów różnych stworzeń. To będzie taneczna podróż poprzez sztukę w stronę ulubionych zwierząt i ich wizerunków nakreślonych spontanicznym gestem.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


16.03, g. 13.00

Przedmioty mówią, a nawet krzyczą! Integracyjne warsztaty sensoryczne dla dzieci i młodzieży, w ramach cyklu „Ramię w ramię” z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: Barbara Przerwa, audiodeskrypcja: dr Agata Iżykowska-Uszczyk, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler

Zwykłe przedmioty – grabie, widelce, świece – umieszczone w kontekście artystycznym nabierają nowego, symbolicznego znaczenia, czasami wręcz surrealistycznego. Władysław Hasior potrafił z przedmiotów nikomu niepotrzebnych – znalezionych na śmietniku, w piwnicy, na strychu – stworzyć dzieła pełne głębokich przesłań i opowieści. Uczestnicy warsztatów tworzyć będą dzieła, w których wyrażą siebie poprzez przedmioty.

Bilety w cenie 3 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


16.03, g. 14.00

Minimalny gest – integracyjne warsztaty dostosowane do potrzeb osób w spektrum. Prowadzenie: dr Agata Iżykowska-Uszczyk

Poznamy wybrane prace współczesnej artystki Bożenny Biskupskiej, prezentowane na nowej wystawie czasowej. Będziemy pracować z obiektem „Wytyczanie obrazu”. Zastanowimy się, jakie ruchy musiała wykonać artystka, by stworzyć taką pracę. W części warsztatowej wykonamy własne działania z wykorzystaniem pędzli, oleju i płótna.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


16.03, g. 16.00

Zygmunt Rytka – pomiędzy konceptem a naturą. Wykład dr. Adama Soboty towarzyszący wystawie „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”

Spotkanie poświęcone działalności artystycznej Zygmunta Rytki. Omówiona zostanie jego twórczość – począwszy od działań w nurcie sztuki postkonceptualnej i analizowania nowych mediów po prace zawierające refleksje nad obecnością w naturze. Poruszony zostanie także wątek współpracy artysty z Bożenną Biskupską przy tworzeniu ośrodka sztuki współczesnej w Sokołowsku.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


16.03, g. 18.00

Siła „Jednonogiego” – warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa

„Jednonogi” to postać skomplikowana i wielowymiarowa. Pojawia się już we wczesnych latach twórczości Bożenny Biskupskiej. Przechodzi wiele przeobrażeń – od figury ludzkiej pełnej ekspresji do czytelnego znaku. Potencjał „Jednonogiego” artystka buduje poprzez podróż przez różne wymiary działań artystycznych: w rzeźbie, rysunku, malarstwie, a także różne rozmiary – od dwumetrowych do kilkucentymetrowe figury. Siła „Jednonogiego” to dynamizm formy, ukosy, piony, zagięcia, załamania kreski i linii. Wprowadzimy w ruch to, co stabilne, rozkołyszemy, zawirujemy, roztańczymy w rytm naszych doznań i emocji. Poprzez intuicyjną improwizację będziemy poszukiwać w swoich ciałach energii, mocy i esencji „Jednonogiego”.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


16.03, g. 19.00

Zobacz, usłysz, dotknij – seans multimedialny. 3 kwadranse ze sztuką w Pawilonie Czterech Kopuł – daj się poprowadzić światłem, obrazem, dźwiękiem i słowem.

Trwający 45 minut seans multimedialny wprowadza widza w zupełnie inny wymiar odbioru dzieł sztuki, poszerzając pole ich interpretacji. Zwiedzaniu towarzyszą najnowsze technologie: doskonałe oświetlenie, projektory, nagłośnienie, prezentacje multimedialne, które pozwalają na dotarcie do wszystkich obszarów percepcji widza.

Specjalnie skomponowana muzyka, animacje, aranżacja światłem i interaktywne prezentacje multimedialne przybliżają sztukę do tego stopnia, że odbiorca może, np. usłyszeć obraz „Deszcz” Jana Tarasina, odbyć podróż w głąb „Kompozycji” Jadwigi Maziarskiej, zobaczyć, jak wyglądała w 1948 r. słynna I Wystawa Sztuki Nowoczesnej w Krakowie, poznać proces twórczy Tadeusza Brzozowskiego, posłuchać dźwiękowej interpretacji jego obrazu „Zycbad” przygotowanej przez osoby niewidome, odkryć bogactwo struktur w fotografiach Zdzisława Beksińskiego, dowiedzieć się, co myślał o sztuce Henryk Stażewski, wybrać się na multimedialny spacer z bohaterem rzeźb Magdaleny Abakanowicz lub uczestniczyć w interaktywnym, pełnym barw, dźwięków i humoru pokazie Grupy Luxus.

Wstęp z biletem za 25 zł 

Bilety do nabycia w kasie muzeum, liczba miejsc ograniczona. Należy przybyć 15 minut przed rozpoczęciem seansu

Uwaga, tego dnia bilety na wystawę stałą można nabyć tylko do godziny 17:30. Wystawa będzie zamykana dla zwiedzających o godzinie 18:45.

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


17.03, g. 13.00

Kolekcja sztuki polskiej 2. poł. XX i XXI wieku – oprowadzanie w języku niemieckim. Prowadzenie: Nicole Ullrich 

Sammlung der polnischen Kunst der zweiten Hälfte des 20. Jh. und des 21. Jh. Eine Führung in deutscher Sprache. Durchführung: Nicole Ullrich

Wstęp z biletem na wystawę stałą / Eintritt mit einer Eintrittskarte für die Sammlungsausstellung

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

40 tytułów w konkursie polskim 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

 40 wspaniałych i niezwykle różnorodnych polskich dokumentów i filmów krótkometrażowych zobaczymy w konkursie polskim 64. Krakowskiego Festi...

Popularne posty