poniedziałek, 6 maja 2024

21. MDAG – kto odwiedzi nas we Wrocławiu?

Wrocławska edycja 21. Millennium Docs Against Gravity to nie tylko seanse filmowe, ale też spotkania z osobami tworzącymi kino dokumentalne. Między 10 a 19 maja Dolnośląskie Centrum Filmowe odwiedzą reżyserzy i reżyserki, producenci, montażystki, a także bohaterowie i bohaterki prezentowanych filmów. Z kim spotka się wrocławska publiczność?

"Ostatnia wyprawa"

Eliza Kubarska, Janina Fies, Marion Feik – reżyserka i bohaterki filmu „Ostatnia wyprawa”

Najnowszy film w reżyserii Elizy Kubarskiej, którego koproducentem jest Dolnośląskie Centrum Filmowe, otworzy wrocławską odsłonę festiwalu. „Ostatnia wyprawa” opowiada historię Wandy Rutkiewicz, jednej z pierwszych kobiet świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Tegoroczne otwarcie festiwalu będzie bardzo wrocławskie i dolnośląskie – zdjęcia do filmu realizowane były m.in. przy ul. Dicksteina, gdzie Wanda mieszkała, w II LO, do którego uczęszczała, a także w Sokolikach – skałkach, w których zdobywała pierwsze doświadczenia wspinaczkowe. Po seansie spotkamy się z reżyserką i bohaterkami filmu.

"Matka Vera"


Cécile Embleton, Alys Tomlinson, Olga Gordiengo – reżyserki i bohaterka filmu „Matka Vera”

Filmowa Vera prowadziła burzliwe życie w Mińsku – stolicy Białorusi. Przed popadnięciem w uzależnienie uratowała ją decyzja o wstąpieniu do klasztoru. Cisza, las, dyscyplina klasztorna oraz opieka nad setką pacjentów ośrodka dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków – tak spędziła 20 lat. W twarzach pacjentów widzi to, od czego uciekła. Piękne zdjęcia nadają filmowi dodatkowej symboliki, tworzą metafizyczną atmosferę, w której światło i cienie stają się bohaterami narracji. Wrocławska publiczność spotka się reżyserkami oraz bohaterką 13 maja.

"Las"

Lidia Duda – reżyserka filmu „Las”

Najnowszy film Lidii Dudy opowiada o Asi i Marku, którzy po ukończeniu studiów kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski – w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. To miejsce, w którym ich dzieci miały bezpiecznie dorastać z dala od problemów współczesnego świata. Dla Marysi, Ignacego i Franka las jest drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Ale pewnego dnia las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni, Uchodźcy – niechciani i w Polsce, i w Białorusi. Cała rodzina im pomaga, mimo że polskie prawo tego zabrania. Po seansie, 14 maja, odbędzie się rozmowa z reżyserką filmu na temat tego, co dzieje się, gdy wielka polityka puka do domowych drzwi.

"8. dzień chamsinu"

Zvika Gregory Portnoy, Zuza Solakiewicz – reżyser i montażystka filmu 

„8. dzień chamsinu”


Film poświęcony jest niezwykle ważnej dla Wrocławia postaci – Markowi Hłasce. Za sprawą dokumentu, razem z wybitnym pisarzem, widzowie przeniosą się do Izraela z czasów końcówki lat 50. XX wieku. Nowy kraj i jego mieszkańcy stają się inspiracją dla artysty, a jednocześnie pułapką. Wykończony fizyczną pracą w palącym słońcu, śledzony przez bezpiekę i z zakazem powrotu do kraju, uczy się kochać nowe miejsce i nowe społeczeństwo. Izraelskiego etapu życia Marka Hłaski dotyczyć będzie rozmowa z reżyserem i montażystką „8. dnia chamsinu”, którą zaplanowano na 15 maja.

"Wojna porcelanowa"

Brendan Bellomo, Aniela Sidorska – reżyser i producentka filmu 

„Wojna porcelanowa”

„Ukraina jest jak porcelana” – mówi jeden z bohaterów filmu – „łatwo ją rozbić, ale nie można jej zniszczyć”. „Wojna porcelanowa” otrzymała Nagrodę Główną w amerykańskim konkursie dokumentalnym na festiwalu Sundance. Film opowiada o ukraińskich artystach poszukujących inspiracji i piękna w działaniach na rzecz obrony swojego kraju oraz kultury. Pomimo śmiertelnego zagrożenia, bohaterowie oraz bohaterka dokumentu nie poddają się i na różne sposoby stawiają opór wojnie – między innymi poprzez wytwarzanie porcelanowych figurek, w których utrwalają idylliczną przeszłość, niepewną teraźniejszość, a także nadzieję na lepszą przyszłość. 17 maja o przemianie artysty w żołnierza i o odwadze koniecznej do wytrwania w wojennej codzienności z wrocławską publicznością porozmawiają reżyser i producentka filmu.

Dyba Lach, Adam Lach, Michał Zygmunt – reżyserka, autor zdjęć i bohater filmu „Przynoszę ci dzikość”

W 2022 roku doszło do katastrofy ekologicznej na kilkusetkilometrowym odcinku Odry, na skutek której zginęły miliony ryb, małży i innych zwierząt. Najnowszy film autorstwa Dyby Lach, którego koproducentem jest Dolnośląskie Centrum Filmowe, opowiada o wyprawie polskiego muzyka, Michała Zygmunta, przepływającego tradycyjną, drewnianą łodzią 1300 kilometrów, by symbolicznie odzyskać dzikość dla swojej ukochanej rzeki. 40-dniowa podróż pozwala doświadczyć pozaludzkiego świata przyrody z perspektywy człowieka, który uważnie słucha. Zaplanowanej na 17 maja dolnośląskiej premierze filmu, do którego zdjęcia realizowane były m.in. we Wrocławiu, Oławie czy Ścinawie, towarzyszyć będzie rozmowa z reżyserką, autorem zdjęć oraz bohaterem dokumentu.

Łukasz Ronduda, Dawid Nickel, Maria Smolarz – reżyserzy i bohaterka filmu „Rave”


Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów z pokolenia Z: Marysia (znana z plakatów tegorocznego MDAG) i Janusz; oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w naszym kraju. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie: czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce? Po seansie, 18 maja, odbędzie się spotkanie z reżyserami i bohaterką filmu.


Dorottyja Zurbó – reżyserka filmu „Agent szczęścia”


W ostatni dzień (19 maja) wrocławskiej odsłony MDAG 2024 publiczność spotka się z reżyserką filmu „Agent szczęścia”, który został poświęcony niecodziennemu tematowi – mierzeniu poziomu szczęśliwości pośród mieszkańców i mieszkanek Bhutanu. Na zlecenie władcy ankieter o imieniu Amber jeździ po kraju, w którym mieszkają głównie buddyści i odpytuje obywateli. Każda przepytana osoba ma wypełnić specjalny formularz, dzięki czemu uda się ocenić poziom jej szczęścia w skali od 0 do 10. Pytanie o to, czy jakakolwiek miara pasuje do szczęścia, stanie się jednym z głównych wątków do rozmowy po niedzielnym seansie.


Bilety dostępne są online na mdag.pl oraz w kasach i na stronie internetowej Dolnośląskiego Centrum Filmowego. 

informacja prasowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Forum Musicum 2016: Ludzki głos – najwspanialszy instrument /relacja z koncertu/

Wyrafinowane piękno muzyki okresu średniowiecza i wczesnego renesansu na wrocławskim festiwalu muzyki dawnej. Zachęcam do lektury relacji z ...

Popularne posty