W poniedziałek 11 listopada 2024 wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu będą nieczynne. Ale w weekend poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości odbędzie się wiele atrakcyjnych wydarzeń.
|
Koncert pieśni patriotycznych, fot. materiały prasowe MN Wr. |
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu zabrzmią pieśni patriotyczne podczas koncertu Kameralnego Chóru Politechniki Wrocławskiej pod batutą Anny Sipak. Zaplanowano również wykłady: dr Bożeny Kostuch o Wincentym Potackim, nestorze ćmielowskich projektantów, Barbary Przerwy o japońskich drzeworytach ukiyo-e, Grzegorza Wojturskiego o Romualdzie Traugutcie, naczelniku powstania styczniowego, czy Aleksandry Tęgowskiej o sztuce staroAnna Sipak,żytnego Rzymu.
9.11, g. 11:00
Zabawa w domek. Zajęcia edukacyjne Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku 3–5 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie”
Będziemy gotować obiad – i z pewnością nie będzie to jajko na twardo – więc wcześniej wybierzemy się na zakupy. Co tam jeszcze nas czeka? Jak to w domku, będzie pranie, sprzątanie, prasowanie… Znajdziemy też czas na zabawę i czytanie bajki. No i będziemy musieli coś zrobić z myszką, która zakradnie się do spiżarni!
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
9.11, g. 12:00
Nie tylko „Krokus” i „Goplana”. O Wincentym Potackim, nestorze ćmielowskich projektantów. Wykład dr Bożeny Kostuch w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u”
Wincenty Potacki (1904–2001) to najważniejszy projektant w historii fabryki porcelany w Ćmielowie. Związany z nią od 1935 roku – z przerwą podczas II wojny światowej i lat powojennych, gdy pracował na Dolnym Śląsku – a następnie od roku 1955 do 1991, gdy przeszedł na emeryturę. Zaprojektował około 40 serwisów, a także liczne pojedyncze naczynia i przedmioty dekoracyjno-użytkowe oraz figurki. Był twórcą m.in. nowoczesnych fasonów „Krokus” i „Goplana”, najlepiej jednak odnajdował się w tworzeniu naczyń o tradycyjnych kształtach. Artysta zmarł we Wrocławiu, pochowany został w Ćmielowie. W trakcie bogato ilustrowanego wykładu zaprezentowane zostaną najważniejsze projekty Wincentego Potackiego dla ZP Ćmielów.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
9.11, g. 16:00
Pieśni patriotyczne – koncert Kameralnego Chóru Politechniki Wrocławskiej pod batutą Anny Sipak
Zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości przypadające 11 listopada jest okazją do przypomnienia najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych. Świętujmy wspólnie przy dźwiękach muzyki!
Kameralny Chór Politechniki Wrocławskiej – powstały w 2016 r. obecnie ponad 50-osobowy zespół – zrzesza studentów, pracowników i absolwentów PWr pasjonujących się śpiewem chóralnym. Podczas koncertu zaprezentuje najpiękniejsze polskie pieśni o charakterze patriotycznym. Obok podniosłej ,,Roty”, usłyszeć będzie można m.in. znane i lubiane ,,Wojenko, wojenko” czy ,,Pierwsza Kadrowa”. Oprócz sztandarowego repertuaru patriotycznego, chór wykona również pieśni oparte na tekstach największych polskich poetów – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Cypriana Kamila Norwida.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie MNWr lub online https://krotki.link/UcUwZX
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
10.11, g. 11:00
Sztuka starożytnego Rzymu. Wykład Aleksandry Tęgowskiej w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”
Będzie to opowieść o charakterystycznych dla antycznego Rzymu budowli, specyficznych rozwiązaniach konstrukcyjnych opartych na półkolistym łuku, filarach oraz sklepieniach kopułowych i kolebkowych. Przybliżone również zostaną genialne rzymskie rozwiązania technologiczne i materiałowe zapewniające solidność i trwałość. Starożytni Rzymianie ukazani zostaną nie tylko jako kontynuatorzy sztuki Etrusków oraz naśladowcy rzeźby i architektury greckiej, ale również jako nowatorzy w dziedzinie inżynierii, budownictwa, portretu oraz malarstwa dekoracyjnego.
Bilety w cenie 15 zł
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
10.11, g. 13:00
„Żyj chwilą, zwracając uwagę ku przyjemnościom” – o drzeworytach ukiyo-e. Wykład Barbary Przerwy w ramach cyklu „Godzilla i chryzantemy. O kulturze i sztuce Japonii”
W sztuce tworzenia drzeworytów barwnych kryje się mistrzostwo rzeźbienia odpowiednich klocków, skrupulatność pokrycia ich farbą i perfekcja odbicia ilustracji. Imponujący rozkwit tej techniki graficznej nastąpił w Japonii w 2. poł. XVII w. Termin ukiyo oznacza po japońsku „świat, który przemija, przepływa”. Bogato ilustrowana prezentacja pozwoli na przeniesienie się do świata pięknych kobiet z „dzielnicy uciech” Yoshiwara w Edo, aktorów teatru kabuki, a także przyrody, ulotnych mgieł, deszczu, wieczornego światła. Za sprawą tak wybitnego artysty jak Katsushika Hokusai będziemy podziwiać widoki góry Fudżi, w tym wyjątkową „Wielką falę w Kanagawie”.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
10.11, g. 15:00
Wolna i niepodległa według Romualda Traugutta. Wykład Grzegorza Wojturskiego w ramach obchodów roku Romualda Traugutta
W przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości przybliżony zostanie słuchaczom bogaty życiorys naczelnika powstania styczniowego Romualda Traugutta, a także jego działalność patriotyczna w ramach stronnictwa białych. Wykład będzie okazją do poznania atmosfery okresu powstania oraz wizji wolnej Polski tego jednego z najwybitniejszych Polaków.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
|
Wycieczka do Branic |
Muzeum Etnograficzne zaprasza na wykład dr. Bogusława Habrata nt. związków między zaburzeniami psychicznymi a kreatywnością. Odbędzie się również jednodniowa wycieczka do Branic śladami Mariana Henela. Będzie to okazja, by zwiedzić tamtejszy kompleks szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych, pracownie arteterapii oraz zobaczyć modernistyczną bazylikę pw. Świętej Rodziny ze słynną złotą kratą G. Utingera i J. Vonki.
9.11, g. 15:00
Zaburzenia psychiczne a kreatywność. Wykład dr. Bogusława Habrata towarzyszący wystawie „Obłęd. Przypadek Mariana Henela – lubieżnika z Branic”
Zagadnienie związków między zaburzeniami neurologicznymi i psychicznymi intryguje od wieków. Współczesny stan wiedzy na ten temat sprowadza się do stwierdzenia różnorodności i wieloczynnikowości relacji między tymi zjawiskami. Z gąszczu faktów, interpretacji i hipotez wyłania się jednak obraz, który – choć tylko częściowo uporządkowany – pozwala na nową, psychopatologiczną interpretację pojedynczych dzieł, a nieraz i całej twórczości niektórych artystów.
Główne relacje między zaburzeniami neuropsychiatrycznymi a kreatywnością będą ilustrowane głównie (choć nie tylko) twórczością plastyczną – ze szczególnym uwzględnieniem artystów, którym autor wykładu poświęcił wcześniej nieco więcej uwagi w autorskich publikacjach, m.in. Mikołaja Ĉiurlionisa, Witkacego, Wyndhama Lewisa, Brunona Schulza i Mariana Henela. Czy Oko Mędrca, jakim jest psychopatologia, pozwoli na inne, pogłębione spojrzenie na „czucie i wiarę”?
Uwaga: wykład skierowany do osób pełnoletnich. Wystawa zawiera treści wrażliwe: przemoc, nagość, erotyka, treści krzywdzące wobec innych ludzi czy grup społecznych bądź z innych powodów niezgodne z dzisiejszą wrażliwością.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
10.11, g. 8:00–18:00
Śladami Mariana Henela. Jednodniowa wycieczka autokarowa do Branic, wydarzenie towarzyszące wystawie „Obłęd. Przypadek Mariana Henela – lubieżnika z Branic”
Branice to malownicza wieś na południu województwa opolskiego, którą dziś zamieszkuje ok. 2 tys. osób. Tu na początku XX w. biskup Józef Nathan zainicjował budowę szpitala dla osób nerwowo i psychicznie chorych. Był to wówczas ewenement na skalę europejską zarówno ze względu na nowatorskie podejście do leczenia i traktowania osób dotkniętych chorobami oraz zaburzeniami psychicznymi, jak i na wielkość kompleksu zwanego Miasteczkiem Miłosierdzia.
Śladami Mariana Henela, niezwykłego twórcy tkanych dywanów, a zarazem pacjenta tego szpitala, uczestników spaceru poprowadzą: dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. ks. biskupa Józefa Nathana w Branicach Krzysztof Nazimek, kierowniczka Pracowni Terapii Zajęciowej Anna Dudziak oraz proboszcz parafii Świętej Rodziny w Branicach i szpitalny kapelan ks. Alojzy Nowak.
Wyjazd spod Muzeum Narodowego we Wrocławiu przy pl. Powstańców Warszawy 5 (zbiórka o 7:50).
Bilety w cenie 65 zł dostępne są w kasie MNWr oraz online https://krotki.link/FaIvuH
Liczba miejsc ograniczona. Organizator wydarzenia nie zapewnia uczestnikom ubezpieczenia.
|
Magdalena Abakanowicz, "Embriologia", 1978-1980, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
W Pawilonie Czterech Kopuł warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych inspirowane rzeźbami Magdaleny Abakanowicz poprowadzi Barbara Przerwa. W planach również zajęcia plastyczno-ruchowe dla dzieci czy oprowadzanie po wystawie kolekcji sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku.
8.11, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.
Wstęp z biletem na wystawę stałą
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
9.11, g. 11:00
Zobaczyć, dotknąć, dorysować. Zajęcia plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”
Zaczniemy od obrazu – porównamy go z ceramiczną płaskorzeźbą przygotowaną na jego wzór przez studentkę wrocławskiej ASP. Płaskorzeźbę będzie można dotykać, a nawet pogłaskać. Następnie techniką frotażu odbijemy na kartce wystające elementy i dorysujemy według własnego uznania wszystko to, co może dopełnić wybraną kompozycję. Damy obrazom nowych bohaterów – liczymy na waszą wyobraźnię!
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81.
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
9.11, g. 12:00
Dadaizm, czyli przesuwanie granic sztuki. Wykład Justyny Oleksy w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”
DADA, czyli ile może narozrabiać dziecięca zabawka wrzucona w szacowny świat sztuki… Wszelki zamęt i żart, lekkość, pogarda dla banału, żywioł sprzeczności, antysztuka i bunt wobec akademickiej powagi. Będzie to na wykład o granicach i ich braku, przekroczeniach, powadze i jej braku. O twórcach, którzy zapraszają na wystawę przez pisuar i dorysowują wąsy Mona Lisie. O tym, jak dadaizm realizował się w formie wizualnej i słownej. O czołowych jego przedstawicielach i o tym, jak przez swą kapryśną naturę wciąż wymyka się definicjom.
Bilety w cenie 15 zł
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
9.11, g. 18:00
Nad podłogą i blisko podłogi. Fascynacje Magdaleny Abakanowicz. Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa
Magdalena Abakanowicz zasłynęła w świecie sztuki wiszącymi w przestrzeni mięsistymi miękkimi rzeźbami zwanymi od jej nazwiska abakanami. W trakcie spotkania skonfrontujemy te wyjątkowe dzieła z takimi pracami jak Koło z liną oraz obłymi w kształcie „Konglomeratami” i „Monadami”, które w kontraście do wiszących prac eksponowane są na podłodze. Czym dla naszego postrzegania sztuki są takie różnice? W tańcu zmiany poziomów budują ekspresję przekazu, zmierzymy się zatem z takimi pojęciami jak wertykalność, horyzontalność, aktywność, pasywność. Poprzez swobodny gest w totalnej improwizacji będziemy pęcznieć, obumierać, wzrastać, podążać, scalać się mentalnie z dziełami sztuki.
Bilety w cenie 20 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
informacja prasowa