niedziela, 3 grudnia 2017

Florian Śmieja: "Dotykanie świata" - Bez mierzenia sił na zamiary

Tom wierszy Floriana Śmieji” ”Dotykanie świata” miał swój polski debiut w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Zasłużony Autor snuje w nim refleksje człowieka, który wiele przeżył i ma do świata łagodny dystans.

Okładka tomu wierszy

20 stycznia 2017 roku w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu odbyło się kameralne spotkanie w zacnym gronie, dla uczczenia najnowszego wydania poezji prof. Floriana Śmieji:Dotykanie świata”. Uczestniczyli w nim m.in. – Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Adam Jezierski, wychowanka Profesora – prof. Beata Baczyńska z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Biblioteki – Andrzej Tyws. Ponadto wiersze czytała Barbara Dańko, nauczycielka od lat zaprzyjaźniona z Profesorem. Promocji poezji towarzyszyła wystawa pamiątek i artykułów pochodzących z prywatnych zbiorów dziennikarki i dokumentalistki Barbary Folty.

Los lubi pointy

Prof. Florian Śmieja jest jednym z najwybitniejszych iberystów, będąc jednocześnie poetą, tłumaczem literatury hiszpańskiej i hispanoamerykańskiej, eseistą. Emerytowany profesor University of Western Ontario w Kanadzie, a także uniwersytetów: Londyńskiego, Wrocławskiego i Opolskiego, wywarł ogromny wpływ na oblicze wrocławskiej iberystyki. Kształcił studentów jako visiting profesor, był opiekunem doktoratów, m.in. prof. Beaty Baczyńskiej, która jest jego wychowanką i autorką jedynej na polskim rynku, aktualnej syntezy historii literatury hiszpańskiej. Toteż w 2015 roku w uznaniu jego zasług dla rozwoju polskiej nauki i literatury oraz za wkład w rozwój studiów hispanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, otrzymał tytuł doktora honoris causa. Jednocześnie odebrał Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej, przyznany mu przez króla Hiszpanii, Filipa VI.

W udzielonym mi wywiadzie powiedział wówczas:

Los lubi ładne puenty. Kiedyś prof. Beata Baczyńska odbierała z moich rąk doktorat, a teraz, po latach, ja odebrałem z jej rąk doktorat honoris causa…

Podczas spotkania w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu prof. Beata Baczyńska wspominała pierwsze spotkanie z Profesorem w 1969 roku w Madrycie:

To był właściwie przypadek. Po wykładzie pani prof. Gabrieli Makowieckiej rozmawiałyśmy po polsku i wtedy podszedł do nas prof. Śmieja. Znałam jego nazwisko z licznych publikacji – był legendarną postacią dla studentów hispanistyki w Polsce. Dla mnie był wówczas kimś mitycznym, niematerialnym, a tu nagle zobaczyłam człowieka z krwi i kości. Okazało się ponadto, że moje zainteresowania badawcze są bliskie panu Profesorowi i od Niego właśnie dowiedziałam się, że rękopisy sztuk, które mnie interesują, znajdują się w Ossolineum. Przekazał mi swoje kwerendy. Na skutek zmian politycznych, dzięki prof. Sawickiemu, udało się zaprosić Profesora na wykłady, które stały się regularne. Dzięki Niemu formacja moja i moich kolegów dała zupełnie inne, nowe owoce.

Uczestnicy spotkania dzielili się także refleksjami, które powstały pod wpływem lektury wierszy prof. Floriana Śmieji. Mowa była m.in. o przywiązaniu do ojczystej ziemi (wiersz ”Prochy”). Z kolei prof. Adam Jezierski, pod wpływem lektury wiersza  ”Piosenka o Wrocławiu”, opowiadał o częstych powrotach do Wrocławia niegdysiejszych jego mieszkańców – breslauerów i poruszających spotkań z nimi:

Szukają dawnego domu
Śladu ogrodu, zaułka
Robią zdjęcia po kryjomu
Ziemię sypią do szkatułki.

Bania z poezją

”Dotykanie świata” nie jest bynajmniej pierwszym tomem poezji Profesora. Debiutował w 1953 roku ”Czuwaniem u drzwi”, ale krąg interesujących go tematów ciągle się poszerza, a refleksje pogłębiają. W udzielonym mi wywiadzie powiedział żartobliwie:

Napisałem już tyle wierszy, że aż się tym przeraziłem – tą zbytnią łatwością pisania (śmiech). Jakby rozbiła się nade mną wielka bania z poezją. Swoje wiersze dołączam do listów, które piszę do znajomych. Najczęściej pisuję na tematy egzystencjalne. Robię to zazwyczaj o czwartej rano, kiedy to budzę się z pomysłem na wiersz. Niektóre są nawet udane. Obecnie moim modelem jest jedenastozgłoskowiec nierymowany, który przede wszystkim musi mieć rytm i sens. Traktuję to pisanie trochę jako ćwiczenie umysłowe.

We wstępie do tomu poezji wybranych z różnych lat, a zatytułowanym ”Dotykanie świata” Zbigniew Anders pisze:

Pojawia się w tej twórczości człowiek mocno przeżywający wydarzenia i sytuacje dziejowe, zmęczony cywilizacją, poddany działaniu niszczącego czasu. (…) podmiot jego utworów boleśnie doświadcza i kontempluje zjawisko przemijania i kruchości  ludzkiego bytu.
Jest w tej poezji refleksja człowieka, który wiele przeżył i ma do świata łagodny dystans – dotyka go bez mierzenia sił na zamiary. Każdy z nas znajdzie tutaj coś dla siebie.

Tom wierszy Floriana Śmieji” ”Dotykanie świata” ukazał się nakładem Polskiego Funduszu Wydawniczego w Kanadzie oraz Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego ”Fraza”.

Wywiad z prof. Florianem Śmieją - TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty