niedziela, 18 marca 2018

'Asymetryczna Dama' Witkacego na wystawie w CK Zamek we Wrocławiu /zapowiedź/

Portrety Eugenii Wyszomirskiej, spektakle, wykłady i filmy – na wystawie w leśnickim Centrum Kultury Zamek od 6 sierpnia do 30 października 2016 roku.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, portret Eugenii Wyszomirskiej,
fot. materiały prasowe



            

Od 6 sierpnia 2016 roku we wnętrzach CK Zamek we wrocławskiej Leśnicy będzie prezentowana wystawa portretów Eugenii Wyszomirskiej. Organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń towarzyszących ekspozycji, w postaci wykładów, spektakli oraz projekcji filmowych. Całość potrwa do 30 października.
Motywem przewodnim wystawy poświęconej autorowi ”Szewców” będzie Asymetryczna Dama – portrety Eugenii Wyszomirskiej, która przed laty była obiektem fascynacji Witkacego. Po śmierci modelki pastele zostały przez nią przekazane do Muzeum Historii Katowic, skąd zostaną wypożyczone na czas wystawy.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, portret Eugenii Wyszomirskiej,
fot. materiały prasowe


Podobno malarz zobaczył Wyszomirską w  1933 r. na jednej z warszawskich ulic i zafascynowany jej urodą i podobieństwem do tragicznie zmarłej narzeczonej Jadwigi Janczewskiej, poprosił, aby mu pozowała do portretu. W rezultacie krótkiej acz burzliwej, jak to u Witkacego, znajomości powstało w Zakopanem kilkadziesiąt portretów Eugenii, którą artysta zwykł nazywać Asymetryczną Damą, ze względu na jej niepokojąco nieregularne rysy twarzy. Jak wiadomo, w swojej Firmie Portretowej malarz uprawiał rodzaj portretu, który można nazwać psychologicznym. Modelka zamieszkała po wojnie w Katowicach, gdzie prowadziła zakład fotograficzny. Zbiór 26 portretów, na których uwiecznił ją Witkacy oraz jego autoportret postanowiła zapisać miastu, co zresztą stało się przyczynkiem do powstania Muzeum Historii Katowic. Takie pokrętne i tajemnicze bywają losy i okoliczności powstania niektórych dzieł.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, portret Eugenii Wyszomirskiej,
fot. materiały prasowe



Trzeba dodać, że CK Zamek we Wrocławiu zaprezentuje Witkacego o wiele szerzej – jako malarza, fotografa, pisarza, filozofa. Nie zabraknie także wątku osobistego życia artysty, a to dzięki wykładowi znanego witkacologa prof. Janusza Deglera: ”Kobiety w życiu i twórczości Witkacego”. Zobaczymy spektakl "Bubuja” Teatru im. Witkacego z Zakopanego oraz filmy, m.in. animowany "Madame Tutli-Putli”.

Artykuł ukazał się na portalu Kulturaonline 23 lipca 2016 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty