piątek, 21 grudnia 2018

Sobota z Mickiewiczem w radiowej Dwójce

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w sobotę 22 grudnia na dwugodzinną audycję specjalną, w trakcie której zaprezentowane zostaną wyniki – trwającego od 3 grudnia – plebiscytu „Czterdzieści i cztery, czyli najsłynniejsze Mickiewiczowskie cytaty”.


Tego samego dnia wyemitowane zostanie również premierowe słuchowisko Wojciecha Tomczyka „Wielka Improwizacja” z wątkiem „Dziadów” Mickiewicza oraz Piotrem Fronczewskim i Jerzym Radziwiłowiczem w obsadzie.

W trakcie audycji poznamy też laureatów konkursu na najciekawsze uzasadnienie wybranego cytatu – mówi Kinga Michalska, pomysłodawczyni literackiej zabawy, zorganizowanej z okazji 220. rocznicy urodzin Wieszcza, która wypada dokładnie 24 grudnia.
Postaramy się też przybliżyć mniej znane fakty z życia poety, obalić niektóre mity ciążące na jego twórczości, a także wyjaśnić pewne zagadki i tajemnice związane z osobą Mickiewicza. Przewodniczkami po świecie naszego jubilata będą mickiewiczolożki z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego: dr hab. Ewa Hoffmann-Piotrowska oraz dr Maria Makaruk. Wraz z nimi zastanowimy się nad obecnością poety we współczesnej kulturze, literaturze i języku; podążymy również śladami wieszcza do Wilna i Wrocławia. W audycji nie zabraknie oczywiście urodzinowych niespodzianek – zapowiada Kinga Michalska.

Przypomnijmy – w plebiscycie można było głosować na jeden z 44 cytatów wybranych (przez dziennikarzy Redakcji Literackiej radiowej Dwójki) z dzieł Mistrza Adama oraz uzasadnić swój wybór. Nagrodami są książki wydawnictwa Czytelnik oraz zestaw gadżetów Programu 2 Polskiego Radia.

Początek audycji specjalnej w radiowej Dwójce w sobotę 22 grudnia o godz. 15.00. Na wielki finał zapraszają Kinga Michalska i Jakub Kukla. Więcej na stronie: mickiewiczwdwojce.polskieradio.pl

***

Również w sobotę 22 grudnia, ale o godz. 19.00, premiera słuchowiska „Wielka Improwizacja” Wojciecha Tomczyka. Akcja rozgrywa się na stadionie piłkarskim. W czasie meczu warszawskiej Legii z Cracovią, który odbył się 3 maja 1967 roku, Kazimierz Dejmek (w tej roli Piotr Fronczewski) próbuje namówić czterdziestoczteroletniego wówczas Gustawa Holoubka (Jerzy Radziwiłowicz), by przyjął rolę Gustawa-Konrada w planowanym przez niego na deskach Teatru Narodowego przedstawieniu „Dziadów”. „Profesor”, jak wówczas był już nazywany Holoubek, opiera się propozycji, wynajdując liczne powody, dla których nie może i nie powinien zagrać tej istotnej przecież w aktorskim życiorysie roli. Dopiero prowokacja dyrektora Dejmka doprowadza Gustawa do niecodziennego zachowania…

Słuchowisko Wojciecha Tomczyka to fantazja na temat polskich mitów romantycznych. Czy kibice na stadionie piłkarskim to rząd dusz, jakiego pragnie Mickiewiczowski Konrad? Przekonamy się o tym w sobotę 22 grudnia o godz. 19.00.

Obsada: Piotr Fronczewski (Kazimierz), Jerzy Radziwiłowicz (Gustaw), Andrzej Mastalerz (Spiker/Guślarz) oraz Barbara Zielińska, Wojciech Chorąży, Cezary Kwieciński, Damian Kulec, Mikołaj Klimek, Janusz Wituch, Tomasz Jarosz, Norbert Kaczorowski.

 informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty