sobota, 8 grudnia 2018

Survival 2014: Sztuka pachnąca tymiankiem

Czy miasto można i warto leczyć? Takie pytania zostaną postawione podczas tegorocznego Przeglądu Sztuki SURVIVAL..


Dagmara Angiel-Sroka, instalacja "Zażyj", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Od 27 czerwca do 1 lipca 2014 roku potrwa we Wrocławiu 12. Przegląd Sztuki SURVIVAL. Tym razem pod hasłem ”Miasto – stan zapalny”. Choć, zdaniem kuratorki, Anny Kołodziejczyk, to hasło mogłoby towarzyszyć wszystkim edycjom Przeglądu, to jednak w tym roku powód do tego jest szczególny – jest nim przestrzeń dawnego budynku Instytutu Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu, która niejako generuje taki temat.

Zgromadzone w tej przedwojennej architekturze prace: instalacje, rzeźby, performance, prezentacje filmowe i instalacje dźwiękowe będą próbą odpowiedzi na pytanie, czy miasto można i warto leczyć. W równym stopniu dotyczyć to będzie różnych obszarów miasta, jak też ludzi, którzy je zamieszkują.
Wystawy
Zobaczymy ok. 70 ekspozycji różnych artystów, wyłonionych drogą konkursu, a także wystawy tematyczne przygotowane przez kuratorów we współpracy ze specjalnie zaproszonymi gośćmi.

Przestrzeń b. budynku Instytutu Farmacji AM została wypełniona od piwnic aż po poddasze. Będzie można zobaczyć prace takich artystów, jak:  Joanna Rajkowska, Tomasz Bajer czy Kosmos Project, a także obejrzeć filmową dokumentację projektu Dominika Lejmana pt. ”Krajobraz małych spektakli” (stała ekspozycja w Shneider’s Children Hospital w Nowym Jorku), prezentowanego już w Szpitalu Klinicznym Akademii Medycznej w Warszawie oraz w Szpitalu Pediatrycznym w Białymstoku.

instalacja "Czytelnia", fot. B. Lekarczyk-Cisek

Spośród oglądanych ekspozycji szczególne wrażenie zrobiła na mnie znajdująca się na poddaszu instalacja Dagmary Angiel – Sroki  zatytułowana ”Zażyj”. Przestrzeń, przypominającą nieco wielką szklarnię, wypełniają… liczne doniczki z tymiankiem. W rozgrzanym powietrzu unosi się jego delikatny zapach.  Uważany za zioło dla nieśmiałych, pochodzi od greckiej odwagi  (thymos, thymon). Pomaga w  odkażaniu, działaniu bakteriobójczym, poprawia więc nasze samopoczucie i wygląd... To zapewne autorka instalacji miała na myśli nakłaniając  nas do zażywania tymianku.
Ekspozycje będzie można oglądać w towarzystwie kuratora: w sobotę (28.06.) – o 14.00 i 22.00 i w niedzielę (27.06.) – o 12.00, 17.00.


Debaty

Prezentacjom sztuki towarzyszyć będą debaty. Tematy sobotnie skupiają się na chorobie psychicznej, a także na architekturze szpitalnej – jej formie i znaczeniu w procesie leczenia i resocjalizacji jednostki. Kolejny dzień (niedziela) będzie dotyczył „chorób” współczesnych miast i metod ich uzdrawiania. Osobną część stanowić ma dyskusja o roli artystów w zmianie społecznej – po pokazie filmu ”Wyprawa na Księżyc”.
Trzeciego dnia – w poniedziałek - odbędzie się natomiast debata poświęcona przemianom społeczno – kulturalnym po rewolucjach, w której udział wezmą przedstawiciele świata kultury z Kijowa, ze Lwowa i ze Stambułu.

Scena Dźwiękowa

Kurator Sceny Dźwiękowej – Daniel Brożek przedstawił podczas spotkania z dziennikarzami program i rolę instalacji dźwiękowych w diagnozowaniu ”stanu zapalnego Miasta”. Otóż za pomocą instalacji dźwiękowych zostaną zadane pytania o mechanizmy zachowania dźwięku w przestrzeni. Jest to częściowo kontynuacja projektów ubiegłorocznych.
Spośród zaprezentowanych instalacji część będzie miała charakter pytań o aktualny stan muzyki, część nawiąże do tematu przeglądu, pozostałe natomiast to różne spojrzenia na zagadnienie nagrań terenowych z ubiegłego roku.
W bibliotece wydziałowej znajdą się ponadto zbiory audialne będące efektem prac nad fenomenami dźwiękowymi miasta.
Natomiast w Klubie Festiwalowym będzie można usłyszeć różnorodną muzykę – od współczesnego techno, footworku, po muzykę etniczną i improwizowaną. Wśród wykonawców usłyszymy m.in. Miguela A. Garcię – jednego z najciekawszych przedstawicieli młodej hiszpańskiej sztuki dźwięku.
Organizatorzy 12. Przeglądu Sztuki SURVIVAL serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych sztukami interdyscyplinarnymi i zatroskanych o „stan zapalny” miasta. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Artykuł ukazał się 24 czerwca na portalu Kulturaonline.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty