Witraże w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu to dzieło życia Józefa Mehoffera, realizowane od roku 1895 przez ponad czterdzieści lat, dzieło powszechnie znane i cenione, dzięki któremu stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów w Europie.
Witraż „Męczennicy”, eksponowany na Powszechnej Wystawie Światowej w Paryżu w 1900 roku, nagrodzony został złotym medalem. Był to od ponad dwudziestu lat pierwszy, spektakularny sukces polskiego artysty na Salonie.
Józef Mehoffer, Św. Sebastian i św. Maurycy, 1899; Karton do lewego okna witraża "Męczennicy" w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu; akwarela, gwasz, papier naklejony na płótno |
To pierwsze z monumentalnych dzieł Mehoffera, w którym tak silnie uwidaczniają się cechy Art Nouveau. O jego wielkiej dekoracyjności przesądza bogactwo wypełniających go, stylizowanych motywów. Jednym z najważniejszych środków wyrazu jest tu dekoracyjna, ekspresyjna linia.
Centralną część scen jego środkowej partii wypełniają wyobrażenia chrześcijańskich męczenników z przełomu III i IV wieku, podejmujących decyzję o odmowie wyparcia się wiary, jednoznaczną z wyborem śmierci.
Józef Mehoffer, Św. Sebastian i św. Maurycy, 1899; Karton do lewego okna witraża "Męczennicy" w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu; akwarela, gwasz, papier naklejony na płótno. |
W kompozycji „Św. Sebastian i św. Maurycy” po lewej stronie Mehoffer przedstawił św. Sebastiana; w trakcie montażu okna witrażowego, kwaterę poświęconą temu świętemu osadzono ostatecznie po prawej. Św. Sebastian (zm. ok. 288 ) był centurionem, zapewne dowódcą straży przybocznej cesarza Dioklecjana. Za wyznawanie wiary w Chrystusa został skazany na śmierć – przywiązano go do pala na placu ćwiczeń i zamieniono w żywy cel. Św. Maurycy (zm. ok. 285 lub 302), wyobrażony po prawej, był dowódcą Legii Tebańskiej, która wchodziła w skład armii cesarza Maksymiana zdążającej na północ przez Alpy, by zmierzyć się z Galami. Sześciotysięczna Legia została zmasakrowana za odmowę oddania hołdu bóstwom pogańskim.
Józef Mehoffer, Św. Sebastian i św. Maurycy, 1899; Karton do lewego okna witraża Męczennicy w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu; akwarela, gwasz, papier naklejony na płótno. |
informacja prasowa, zdjęcia: Muzeum Narodowe Kraków
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz