niedziela, 17 listopada 2019

Błaźnice. Wędrowanie - rezydencja artystyczna Anny Zubrzycki w Muzeum Teatru we Wrocławiu

Anna Zubrzycki, Fundacja Voices oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu serdecznie zapraszają na wydarzenia w ramach rezydencji artystycznej Anny Zubrzycki, która odbędzie się w dniach 24.11 - 07.12.2019 r. w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.

fot. Monika Bułaj

Projekt „Błaźnice” to około-artystyczna, aktywizująca kobiety inicjatywa Anny Zubrzycki i Fundacji Voices. Przedsięwzięcie stanowi kontynuację współpracy artystki z wrocławskim Muzeum Teatru, które po raz trzeci przyznało jej miesięczną̨ rezydencję w swojej siedzibie. „Błaźnice" zostały pomyślane jako wielowątkowy program podejmujący m.in. problem obecności i twórczej aktywności kobiet, zwłaszcza w pracach zespołów artystycznych.


Program


24.11, niedziela, godz. 17:00
OTWARCIE REZYDENCJI: „ŚWIĘTE ROZDROŻA” - REPORTAŻ NA ŻYWO MONIKI BUŁAJ
Projekt objęty wsparciem Pulitzer Center on Crisis Reporting.
„Święte rozdroża” to opowieść o wędrujących ludach zagrożonych szaleństwem człowieka, o związku z ziemią, rzeką, drzewem, górą, o tożsamości i wygnaniu, przynależności i wykluczeniu, o oazach spotkań oblężonych przez uzbrojone fanatyzmy, o utraconych ojczyznach dzisiejszych uciekinierów, miejscach, gdzie różni bogowie mówią tym samym językiem. To opowieść o pięknie i nienaruszalnej świętości człowieka, szukanych uparcie w najbardziej nieszczęśliwych miejscach planety. Narracji prowadzonej przez aktorkę̨, dziennikarkę̨ i pisarkę̨ Monikę̨ Bułaj (laureatkę̨ wielu nagród w dziedzinie fotografii i literatury, m.in.: grantu Europejskiego Stowarzyszenia Kultury Żydowskiej w dziedzinie sztuk wizualnych, Nagrody Fotograficznej im. Bruce’a Chatwina Absolute Eyes, grantu The Aftermath Project, Premio Tomizza oraz włoskiej Narodowej Nagrody Non-violenza) będą̨ towarzyszyć́ ́improwizowane pieśni w wykonaniu aktorki Anny Zubrzycki oraz pieśniarki i skrzypaczki Katarzyny Kapeli. Po spektaklu odbędzie się̨ rozmowa artystek z widzami moderowana przez dziennikarza Jana Pelczara.

30.11-01.12, sobota-niedziela, godz. 10:00-17:00
WARSZTAT: „PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI I DYSKRYMINACJI. ROZWIĄZYWANIE
KONFLIKTÓW”
Zajęcia dotyczyć będą trudnych, niepożądanych zjawisk, które często towarzyszą pracy twórczej. Silne narcystyczne osobowości, artyści, nieświadomi, gdzie są ich osobiste granice w procesie twórczym, konflikty wartości, konflikty personalne, rywalizacja, brak wsparcia to zjawiska nasilone w instytucjach kultury.
Warsztaty poprowadzi Monika Klonowska, mgr psychologii, trenerka, konsultantka, mediatorka. Od kilkunastu lat współpracuje z wieloma instytucjami kultury: teatrami, muzeami, instytucjami muzycznymi, domami kultury. Szkoli z zakresu zarządzania w sytuacjach zmian i kryzysów, rozwiązywania konfliktów, procesu grupowego w pracy twórczej, radzenia sobie ze zjawiskami mobbingu i dyskryminacji. Gdzie jest granica pomiędzy sporem zawodowym a toksycznym, personalnym konfliktem? Jak odróżnić zarządzanie od mobbingu i dyskryminacji? Odpowiedzi na te pytania pomogą na adekwatne reagowanie, zanim osoba poddana presji poczuje się bezradna, odizolowana, pozbawiona wpływu na sytuację. Praca w grupie daje bezpieczną przestrzeń do analizy własnych doświadczeń, poznania i wypróbowania nowych metod przeciwstawiania się destrukcyjnym zachowaniom i postawom otoczenia. Brak reakcji ze strony osób poszkodowanych i obserwatorów, „zamiatanie konfliktów pod dywan", zmowa milczenia - dają siłę i poczucie
bezkarności sprawcom przemocy emocjonalnej. Warsztaty dają okazję do wzmocnienia postawy asertywnej i odwagi cywilnej, aby poszanowanie godności stało się standardem w instytucjach kultury.

01.12, niedziela, godz. 19:00
DEBATA: „O WĘDROWANIU”
Debata o różnych wariantach i przykładach teatralnego wędrowania. Będziemy pytać́́ dla jakich praktyk i doświadczeń́ ́teatr może być́ ́wehikułem i czy zakorzenienie w tradycji wędrownych teatrów jest dziś́ ́nadal twórcze. Poruszymy również̇ ̇kwestię wędrowania jako pokonywania dystansu komunikacyjnego między człowiekiem a człowiekiem, między aktorem i widzem oraz wędrowania w poszukiwaniu archaicznych pieśni, teatralnych korzeni, ponadczasowych przekazów, zawsze żywych tekstów.
W debacie wezmą̨ udział: reżyserka Jadwiga Rodowicz-Czechowska, kulturoznawczyni Katarzyna Kułakowska oraz aktorki Ditte Berkeley, Kamila Klamut oraz Anna Zubrzycki. Debatę̨ poprowadzi Ewa Molenda-Pilecka - kulturoznawczyni, teatrolog i specjalistka komunikacji społecznej.

07.12, sobota, godz. 19:00
„ESTER” – KONCERT W WYKONANIU ANNY ZUBRZYCKI, JANA SKOPOWSKIEGO ORAZ EWY GŁOWACKIEJ – FIEREK, ZAKOŃCZONY WIELKĄ IMPROWIZACJĄ
Ester” to autorski teatralno-muzyczny projekt Anny Zubrzycki, w którym aktorka pogłębia stosowane wcześniej metody pracy, aby swobodniej i płynniej łączyć́ ́głos mówiony ze śpiewanym. Realizowany jest na podstawie inspirowanego biblijną Księgą̨ Estery autorskiego tekstu napisanego przez poetkę̨ Rachel McCrum oraz tradycyjnych pieśni sefardyjskich. W pierwszej części koncertu wystąpią Anna Zubrzycki (narracja i śpiew) oraz wiolonczelista Orkiestry Narodowego Forum Muzyki Jan Skopowski.
Na zakończenie rezydencji, w drugiej części wieczoru, odbędzie się Wielka Improwizacja - improwizowany, słowno-muzyczny koncert z udziałem zaproszonych gości.

UWAGA: KONIECZNA JEST REZERWACJA MIEJSC ZE WZGLĘDU NA ICH OGRANICZONĄ ILOŚĆ: blaznice.rezerwacje@gmail.com

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 4-5.05.2024

 Podczas długiego majowego weekendu (1–5 maja 2024) wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu są otwarte dla zwiedzających. Natomias...

Popularne posty