poniedziałek, 25 września 2023

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 29.09-1.10.2023

W najbliższy weekend w Gmachu Głównym MNWr zaplanowano wykład na temat barokowej aranżacji wnętrza katedry wrocławskiej i udziału w niej J. G. Urbansky’ego, którego realizacje rzeźbiarskie obecnie prezentowane są na wystawie „Barokowi herosi”. Ponadto - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Poczet królów polskich”. Z okazji Wrocławskich Dni Seniora w Gmachu Głównym odbędzie się spacer tematyczny dla osób 60+ pt. „Piękne, pachnące i kolorowe, czyli o roli kwiatów w sztuce dawnych mistrzów”, a w Muzeum Etnograficznym - oprowadzanie po wystawie „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”. W Pawilonie zaplanowano także dwa wykłady „Kampowy rzut oka w stronę rokoka” oraz „Kobieta rokoka. Jej pasje, możliwości, ograniczenia”.

Wystawa "Nie zapomnisz." - widok ogólny, 
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

30.09, g. 12:00

Barokowa aranżacja wnętrza katedry wrocławskiej i udział w niej J. G. Urbansky’ego – wykład dr. Dariusza Galewskiego w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbańsky’ego z lat 20. XVIII w.”

W pierwszej tercji XVIII w. wnętrze katedry wrocławskiej poddane zostało modernizacji, która polegała na wprowadzeniu nowych elementów wyposażenia, takich jak ołtarze boczne, balaski z figurami Ojców Kościoła, okazała ambona i dwa pomniki dawnych biskupów wrocławskich. Prace te wykonane zostały dzięki fundacji hrabiego Sigismunda Leopolda von Frankenberga, dziekana kapituły katedralnej. Uczestniczyło w nich wielu artystów i rzemieślników, w tym jeden z najwybitniejszych wrocławskich rzeźbiarzy doby baroku – Johann Georg Urbańsky. Jego dziełem są wspomniane posągi Ojców Kościoła oraz alabastrowe płaskorzeźby zdobiące ambonę oraz pomniki biskupów Gotfryda i Nankiera. Wykład będzie poświęcony wymienionym dziełom i ich genezie artystycznej, jak również roli fundatora w powstaniu nowego wyposażenia katedry i ukształtowaniu jego wymowy ideowej.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Jan Matejko, „Poczet królów polskich”, Jadwiga Andegaweńska, 1890,
Muzeum Narodowe we Wrocławiu 

30.09, g. 13:00

„Poczet królów polskich” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Natalia Sienkiewicz

Będzie to spotkanie przy rysunkach Jana Matejki powstałych na krótko przed śmiercią artysty, a przedstawiających portrety królów, królowych oraz książąt polskich. Ze względów konserwatorskich „Poczet” pokazywany jest niezwykle rzadko. Obok Panoramy Racławickiej i cyklu „Warszawa” Artura Grottgera należy do najważniejszych skarbów narodowych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prezentacja „Pocztu ” jest wydarzeniem towarzyszącym obchodom Roku Jana Matejki.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


30.09, g. 15:00

Ciekawostki muzealne: „Jak to jest zrobione?” – warsztaty rodzinne dla dzieci w spektrum autyzmu, prowadzenie: Karolina Rzepka

Jak to jest zrobione? – to pytanie, które często zadajemy sobie w muzeum. Porozmawiamy o dziełach, które precyzją wykonania wzbudzają podziw i ciekawość u naszych zwiedzających.

W trosce o komfort dzieci będziemy pracować w małej grupie. Zapraszamy również rodzeństwo. Zachęcamy do przyjścia trochę wcześniej, aby na spokojnie zapoznać się z przestrzenią. 

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


30.09, g. 15:00

Piękne, pachnące i kolorowe, czyli o roli kwiatów w sztuce dawnych mistrzów – spacer tematyczny dla osób 60+ w ramach obchodów Wrocławskich Dni Seniora, prowadzanie: Michał A. Pieczka

Kwiaty, te bodaj najpiękniejsze dzieła Matki Natury, od tysięcy lat cieszą zmysły człowieka. Różnorakim wariantom ich kształtów, barw i zapachów nie ma wprost końca! Nic zatem dziwnego, że stały się one inspiracją dla wielu malarzy żyjących w dawnych epokach i tworzących w różnych stylach. Podczas spotkania w przestrzeni Muzeum Narodowego we Wrocławiu odbędzie się niezwykły spacer kwietnym szlakiem, podczas którego jego uczestnicy obejrzą najpiękniejsze wybrane obrazy ukazujące kwiaty najrozmaitszych gatunków roślin. Prowadzący wyjawi różne sekrety kwiatów i omówi ich symboliczne znaczenie w świecie sztuki.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

List powitalny z okazji przybycia do Książa pary książęcej
Hansa Heinricha XV Hochberga księcia von Pless i Mary (Daisy) von Pless, 
Książ, 1892, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

1.10, g. 11:00

Jak to jest zrobione? Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Z rodziną do muzeum”, prowadzenie Karolina Rzepka

„Jak to jest zrobione?” – to pytanie, które często zadajemy sobie w muzeum. Podczas spotkania porozmawiamy o dziełach, które precyzją wykonania wzbudzają wielki podziw i ciekawość u zwiedzających. 

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


Muzeum Etnograficzne

30.09, g. 13:00
Dzień Seniora – spotkanie dla osób 60+ w ramach obchodów Wrocławskich Dni Seniora, prowadzanie: Olga Budzan

Spacer tematyczny po wystawie czasowej „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik” – poświęconej rzeczom, zapisom i znakom o charakterze pamiątkowym. Obejrzeć na niej można m.in. list gratulacyjny skierowany do księżnej Daisy z okazji jej zaślubin, kapsułę czasu z Kątów Wrocławskich, laurki dziecięce dla dyrektorki szkoły, ślubne monidła, wojskowe chusty, ubranka do chrztu i inne przedmioty, które nie pozwalają zapomnieć o tym, co ważne.
Wstęp wolny dla osób 60+, dla pozostałych gości wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

30.09, g. 15:00
Utrwalić życie w kolekcji. O dwóch strategiach kobiecego zapamiętywania – wykład prof. Renaty Tańczuk towarzyszący wystawie czasowej „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”
Każde spotkanie z kolekcją jest wejściem w świat doświadczeń jej twórcy, a także wystawieniem się na nowe doświadczenia dane przez zawsze unikatowy zbiór obiektów cudzej pasji. Kolekcjonujemy nie tylko rzeczy, ale także wrażenia wywołane przez nie, doświadczenia z nimi związane. Kolekcja nie jest zbiorem pamiątek, jednak funkcjonuje jako urządzenie do pamiętania. Przedmiotem rozważań będą zagadkowe zbiory, których twórczyniami były kobiety. Owe kolekcje prowokują do zadawania pytań o biografię ich autorek; zmaterializowane zapisy doświadczeń są na tyle ciekawe, że stały się przedmiotem opracowań naukowych, przedmiotem kolekcjonerskim, a nawet inspiracją do działań artystycznych.
Wstęp wolny 
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

F. W. Hoepffner, Christine Henriette Stolberg-Stolberg, Niemcy (?), 1762.
wystawa "Szaleństwo rokoka!", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


29.09, g. 15:30–19:00
Szaleństwo rokoka, czyli slam rokokowy – slam w Pawilonie Czterech Kopuł? Czemu nie?

Slam jest wydarzeniem łączącym performans z teatrem, poezją, piosenką, rapem, operą i każdym możliwym sposobem recytowania, jak również wypowiadania się poprzez tekst literacki. Zapraszamy do wspólnego szukania inspiracji na wystawie „Szaleństwo rokoka!”. Stworzony przez siebie utwór będzie można przeczytać z kartki, telefonu, zapisków na dłoni lub recytować z pamięci.
Osoba slamująca ma 3 minuty na występ – publiczność głosuje poprzez podniesienie ręki. Osoba z największą liczbą głosów wygrywa. Ważna zasada: nie używamy rekwizytów!
Slam rozegramy w trzech rundach: pierwsza – zawiera tematykę związaną z wystawą czasową prezentowaną w Pawilonie Czterech Kopuł, dwie pozostałe rundy – tematyka dowolna.
Zapisy dla slamerów: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81 (liczba miejsc ograniczona)
Wydarzenie poprzedzone zostanie oprowadzaniem po wystawie „Szaleństwo rokoka!” (wstęp z biletem na wystawę czasową).
Slam odbędzie się na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł (wstęp wolny)
Prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk, Weronika Zwierzyńska (BroCat) – slamerka związana z wrocławskim Kolektywem Komitetem Slamersko/Slamerskim, wsparcie slamerskie – Anke Machowsky i Do jutra (Michał Czar)

30.09, g. 16:00
Kampowy rzut oka w stronę rokoka – wykład dr Ani England towarzyszący wystawie „Szaleństwo rokoka!
Co to jest kamp i jak się ma do rokoka? I czy w ogóle można mówić o kampie w rokoku? Zapraszamy na praktyczny wykład o czarująco zadziornym zjawisku, który uosabia wszystkie nasze najbardziej grzeszne przyjemności.  
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

1.10, g. 16:00
Kobieta rokoka. Jej pasje, możliwości, ograniczenia – wykład  dr Doroty Wiśniewskiej  towarzyszący wystawie „Szaleństwo rokoka!” 

Wykład dotyczyć będzie rozrywek oraz zainteresowań artystycznych i intelektualnych kobiet z kręgów elit społecznych w XVIII-wiecznej Europie. Odpowiedzi na pytania o to, jakie miały możliwości w realizowaniu swoich potrzeb i aspiracji oraz jakie napotykały przeszkody w tym względzie, poszukamy na wystawie „Szaleństwo rokoka!”. 
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG już od jutra we Wrocławiu

21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu wystartuje już jutro, czyli 10 maja. Na wrocławską publiczność czeka ponad...

Popularne posty