środa, 12 lipca 2023

"Szaleństwo rokoka! " - nowa wystawa na jubileusz 75-lecia istnienia Muzeum Narodowego we Wrocławiu /zapowiedź/

Już niebawem, wystawą "Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.), Muzeum Narodowe we Wrocławiu rozpocznie świętowanie jubileuszu 75-lecia swojego istnienia. Ekspozycja została przygotowana z prawdziwym rozmachem - jak na taki piękny jubileusz przystało. Współtworzą ją kuratorzy specjalizujący się w różnych dziedzinach  - od malarstwa, poprzez sztukę użytkową - po rzeźbę. Oprócz obiektów XVIII-wiecznych zaprezentowano także prace współczesnych twórców zainspirowane sztuką rokoko. 

„Są to prace takie jak Pompadurka Tadeusza Brzozowskiego grająca z nazwą przedmiotu, oraz takie, w których artyści sięgając do historycznych pierwowzorów malarskich, jak Anna Orbaczewska i Volker Hermes, architektonicznych jak Łukasz Stokłosa i Łukasz Korolkiewicz, czy kostiumowych jak Maria Pinińska-Bereś komentują wpływ historycznych fenomenów na złożoność współczesności” – wyjaśnia Iwona Dorota Bigos, kierowniczka Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. Zgromadzone na wystawie dzieła, których jest ponad 500 (prawdziwe szaleństwo! 😅), pochodzą z różnych muzeów, instytucji kościelnych, a także ze zbiorów prywatnych. Jest to więc niepowtarzalna okazja, aby je zobaczyć w jednej przestrzeni.

Obok dzieł wybitnych artystów europejskiego rokoka, m.in. Pesne’a, Platzera i Coccorante’a, zobaczymy prace malarzy i rzeźbiarzy śląskiego rokoka: F. A. Schefflera, Canutusa, J. G. Ernsta, F. A. Sebastiniego, A. Dorazila, J. A. Lachela i J. G. Lehnerta. Zaś dla podkreślenia europejskiego kontekstu rokoka na Śląsku dopełniają tę prezentację obrazy Tiepola, Watteau, Maulbertscha i Tischbeina.

Franz Anton Sebastini, Zwiastowanie Marii, Śląsk, 1776
(Kościół św. Franciszka z Asyżu w Głogówku), fot. Barbara Lekarczyk-Cise3k

„To właśnie tutaj doszło w latach 1740–1741 do historycznej zmiany politycznej – tłumaczył Piotr Oszczanowski - dyrektor Muzeum Narodowego. Zakończyło się dotychczasowe władztwo Habsburgów i rozpoczął się czas panowania Hohenzollernów. Kolejni ich reprezentanci – Fryderyk II Wielki (1740–1786) oraz Fryderyk Wilhelm II (1786–1797) – stworzyli na tym militarnie zdobytym terytorium nie tylko nową administrację, doprowadzili do wymiany śląskich elit, ale stali się także rzecznikami nowego stylu”.

F. W. Hoepffner, Christine Henriette Stolberg-Stolberg, Niemcy (?), 1762,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Piękne rokokowe stroje małych i dorosłych dam sąsiadują z ich portretami. Odtworzono wnętrza pałacowe, w które wkomponowano nieliczne zachowane i pięknie odrestaurowane meble, zwierciadła, żyrandole... Wśród nich znajdziemy i taką ciekawostkę, jak szafa wrocławska. 

Na wystawie znajdziemy także przykłady rokokowego rzemiosła artystycznego w postaci złotnictwa, metaloplastyki, medalierstwa, meblarstwa, szkła i ceramiki pokazują, jak powszechne było zauroczenie na Śląsku nową stylistyką. 

Szafa wrocławska, Śląsk, Wrocław, ok. 1760, fot. B. Lekarczyk-Cisek

Urzekają także liczne i pięknie edytorsko wydane  czasopisma i inne wydawnictwa, np. zdumiewających rozmiarów tygodnik ilustrowany przez Johanna Benjamina Strachowskiego czy też dziełko "O elektryczności", również z jego ilustracjami. 

Florian Bartholomaus Comaeus Strachowky, Leśny koncert,
1742, Fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Przedstawione na wystawie obiekty wiele mówią o życiu ludzi w epoce Rozumu: poznajemy nie tylko to, co czytano, jak się ubierano, z czego jedzono, czym się interesowano, ale także jak mieszkały elity i jak się bawiono. Zobaczymy także, jak wyglądało życie duchowe, religijne - na przykładzie rzeźb, obrazów, a także zrekonstruowanego wnętrza neorokokowej kaplicy z pałacu w Konarach k. Strzelina. 

O tym, że sztuka rokoka stała się inspiracją dla współczesnych artystów, świadczą dwie instalacje przygotowane specjalnie na tę ekspozycję przez Roberta Sochackiego i Olafa Brzeskiego, które rozpoczynają i kończą rokokową opowieść. Dzieła innych współczesnych twórców reinterpretują sztukę rokokową i wchodzą z nią w dialog.

Wnętrze pałacowe z żyrandolem, konsolą i zwierciadłem, ok. 1770,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Wystawa będzie dostępna dla różnych grup odbiorców. Przy wybranych obiektach umieszczone zostaną informacje w PJM oraz kody QR do ściągania nagrań audiodeskrypcji. Do 11 dzieł stworzone zostaną pomoce dotykowe dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Ekspozycji będzie towarzyszył katalog.

Rzeźby rokokowe, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Szaleństwo rokoka! 
Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)
14.07.2023–14.01.2024


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG już od jutra we Wrocławiu

21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu wystartuje już jutro, czyli 10 maja. Na wrocławską publiczność czeka ponad...

Popularne posty