Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Artur Tyszkiewicz. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Artur Tyszkiewicz. Pokaż wszystkie posty

środa, 22 kwietnia 2020

"Kartoteka" Różewicza w cyklu "Spektakle wideo" w Dwójce

Nie trzeba wychodzić z mieszkania, by wziąć udział w niezwykłych teatralnych wydarzeniach. Program 2 Polskiego Radia przypomina raz w tygodniu spektakle wideo, które powstały we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. W środę 22 kwietnia na stronie internetowej Dwójki będzie można zobaczyć „Kartotekę” Tadeusza Różewicza w reżyserii Artura Tyszkiewicza.

materiały prasowe

Wystąpią" Anna Cieślak, Piotr Bajtlik i Andrzej Seweryn – jako narrator. Tę adaptację z 2018 roku Dwójka przypomni na kilka dni przed 6. rocznicą śmierci wybitnego pisarza i dramaturga.

„Kartotekę” Tadeusza Różewicza opublikowano w miesięczniku „Dialog” w 1960 roku. Dzieło doczekało się kilkudziesięciu wystawień w polskich i zagranicznych teatrach. Autor w wielu wątkach swojego dramatu wyraźnie nawiązywał do przeżyć wojennego pokolenia, do którego sam należał (główny bohater jest ukazany w powojennej rzeczywistości – w wieku 7, 38 i 40 lat). Czy więc tekst ten jest historycznym zapisem pewnego okresu historii Polski, czy też uniwersalnym współczesnym moralitetem, który może być czytany w oderwaniu od historycznego kontekstu? Takie pytania postawił sobie reżyser spektaklu Artur Tyszkiewicz. Za reżyserię dźwięku odpowiadał natomiast Andrzej Brzoska, a muzykę przygotował Jacek Grudzień.
 
Spektakl, który jest rezultatem współpracy Teatru Polskiego w Warszawie z Programem 2 Polskiego Radia ma również znakomitą obsadę. W jej składzie znaleźli się: Piotr Bajtlik (w głównej roli; na zdjęciu) oraz Tomasz Drabek, Izabella Bukowska, Anna Cieślak i Lidia Sadowa, a w roli Narratora wystąpił dyrektor Teatru Polskiego – Andrzej Seweryn. 

Spektakl będzie dostępny od godz. 7.00 na stronie dwojka.polskieradio.pl.

informacja prasowa

wtorek, 11 grudnia 2018

Premiera "Kartoteki" Różewicza w radiowej Dwójce

Zbliża się finał cyklu, jaki w roku obchodów Stulecia Niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia prezentował we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. Serię „Polski w Dwójce –   czytamy dramaty stulecia” zakończy prezentacja „Kartoteki” Tadeusza Różewicza – jednego z najważniejszych dzieł w historii polskiej dramaturgii. 


„Kartoteka” Tadeusza Różewicza została opublikowana w miesięczniku „Dialog” w 1960 roku i doczekała się kilkudziesięciu wystawień w teatrze polskim oraz zagranicą. Różewicz w wielu wątkach wyraźnie nawiązywał do przeżyć wojennego pokolenia, do którego sam należał. Czy więc dramat ten jest historycznym zapisem pewnego okresu historii Polski, czy też uniwersalnym współczesnym moralitetem, który może być czytany w oderwaniu od historycznego kontekstu? Takie pytania stawia sobie reżyser spektaklu Artur Tyszkiewicz. Wystąpią m.in. Piotr Bajtlik, Tomasz Drabek, Izabella Bukowska, Anna Cieślak, Lidia Sadowa. A w roli Narratora – Andrzej Seweryn.

Niedzielne słuchowisko poprzedzi rozmowa Małgorzaty Szymankiewicz o dramacie Różewicza z prof. Barbarą Osterloff oraz prof. Jackiem Kopcińskim w audycji „O wszystkim z kulturą” – w środę 12 grudnia o godz. 17.30.

W ramach prezentacji serii premier „Polski w Dwójce – Czytamy dramaty stulecia” od maja br. na scenie Teatru Polskiego i na antenie Dwójki wystawione i wyemitowane zostały ważne polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Były to: „Kurka wodna” Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Anna Wieczur-Bluszcz), „Lalek” Zbigniewa Herberta (reż. Dariusz Błaszczyk), „Garbus” Sławomira Mrożka (reż. Jerzy Schejbal), „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego (rez. Łukasz Lewandowski) i „Żeglarz” Jerzego Szaniawskiego (reż. Wawrzyniec Kostrzewski).


Więcej o cyklu „Polski w Dwójce – Czytamy dramaty stulecia” na stronie: dwojka.polskieradio.pl.

Emisja w radiowej Dwójce oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl w niedzielę 16 grudnia o godz. 18.00.

informacja prasowa

Wakacje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

 Sztuka najwyższych lotów, niezapomniana przygoda i mnóstwo kreatywnej zabawy – tak zapowiadają się tegoroczne wakacje w Muzeum Narodowym we...

Popularne posty