środa, 24 czerwca 2026

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Oddziałach /25-28 czerwca 2026/

Wśród zaplanowanych wydarzeń są aż cztery wykłady: Elżbiety Gajewskiej-Prorok o artystach szkła na Śląsku w pierwszej połowie XX w.; Michała A. Pieczki o Badenii-Wirtembergii, niemieckiej krainie pałaców, zamków i ogrodów; Mai Kwiecińskiej o architekturze jako narzędziu propagandy oraz Piotra Wargana o duńskich muzeach sztuki.Odbędzie się także spotkanie poświęcone historii mody – od średniowiecza po 20-lecie międzywojenne. Z dr Marią Molendą i Maciejem Walaskiem, autorami książki „Historie ubiorów z Nomina Rosae”, rozmawiać będzie dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka.

Wystawa stała w Pawilonie Czterech kopuł, fot. A. Podstawka

Dla młodzieży i dorosłych przygotowano warsztaty rysunku z Barbarą Słońską, a dla dzieci warsztaty plastyczne inspirowane wystawą medali ze zbiorów MNWr. Można też wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim Jolanty Sozańskiej po nowej wystawie czasowej „Płytki, flizy, tafelki. Ceramiczne intermezza”.

Pawilon Czterech Kopuł świętować będzie 10. urodziny! Z tej okazji zaplanowano weekend pełen atrakcji. Wystawę stałą polskiej sztuki współczesnej XX i XXI w. będzie można zwiedzić na trzy sposoby: w towarzystwie współautorek tej ekspozycji dr Barbara Banaś oraz Barbara Ilkosz; w formie 10-minutowych opowieści przygotowanych przez 10 osób związanych z Pawilonem; medytacyjnie w cyklu „Slow looking” z Barbarą Przerwą. Przygotowano warsztaty plastyczne dla dzieci. Będzie też okazja do spotkania z Hanną Wróblewską – ambasadorką Pawilonu, historyczką sztuki i kuratorką, byłą dyrektorką Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz ministrą kultury i dziedzictwa narodowego.

Muzeum Etnograficzne zaprasza na wykład pt. „Wieś centralnie planowana. Życie, praca i przestrzeń w PGR-ach”, który wygłosi dr Barbara Szczepańska z Muzeum Architektury we Wrocławiu, a także na warsztaty rodzinne prowadzone przez artystkę Alę Savashevich.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu


25.06, g. 15:00

Duńskie muzea sztuki – rzeźba i kamień. Wykład w ramach cyklu „Czwartki z Przyjaciółmi” – spotkań dla członków Stowarzyszenia Przyjaciół MNWr oraz wszystkich chętnych. Prowadzenie: Piotr Wargan

Tematem przewodnim spotkania poświęconego duńskim muzeom sztuki będzie rzeźba i kamień. W Kopenhadze przyjrzymy się Ny Carlsberg Glyptoteke z bogatą kolekcją rzeźby antycznej, a w Muzeum Thorvaldsena poznamy sylwetkę Bertela Thorvaldsena, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy epoki klasycyzmu w Europie, twórcy dwóch ikonicznych pomników zrealizowanych w Polsce: Mikołaja Kopernika i księcia Józefa Poniatowskiego. Z Kopenhagi udamy się na wyspę Møn, by zajrzeć do wnętrza neolitycznych budowli kamiennych, a podróż naszą zakończymy na wyspie Lolland przy niezwykłym współczesnym kamiennym kręgu Dodekalitten, kojarzonym z głowami z Wyspy Wielkanocnej. Nie zabraknie też ciekawostek i anegdot związanych z Danią i jej mieszkańcami.

Wstęp wolny, sala 116, I piętro

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


27.06, g. 11:00

Narysuj mi Willmanna. Półtoragodzinne warsztaty rysunkowe dla młodzieży 13+ oraz dorosłych, prowadzenie: Barbara Słońska

Spotkanie na wystawie „Sztuka śląska XVI–XIX w.” będzie okazją do praktycznego poznania zasad i sposobów przenoszenia kadrów z dzieł sztuki przy tworzeniu kopii. W roli głównej wybitny malarz śląski Michael Leopold Willmann i jego twórczość. Uczestnicy zmierzą się od strony technicznej ze sztuką komponowania i rozplanowaniu strony w szkicownika oraz będą mieli okazję sprawdzić, jak samodzielne kopiowanie i odtwarzanie dzieł sztuki może przysłużyć się ich rysunkowemu warsztatowi.

Prowadząca warsztaty jest absolwentką ASP w Łodzi, od wielu lat prowadzi zajęcia plastyczne we Wrocławskiej Szkole Rysunku.

Bilety w cenie 20 zł (uwaga: młodzież wieku do 18 r.ż. – 10 zł)

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


27.06, g. 13:00

Artyści szkła na Śląsku w 1. poł. XX w. Wykład Elżbiety Gajewskiej-Prorok w ramach cyklu „Kolor i forma. Sztuka szkła w czasach nowożytnych”

Tradycja rytowania i szlifowania artystycznego szkła w Kotlinie Jeleniogórskiej oraz Kłodzkiej była twórczo kontynuowania w 1. poł. XX w., a zwłaszcza w okresie międzywojennym. Z wytwórnią szkła Josephinenhütte w Szklarskiej Porębie związani byli projektanci form i dekoracji szkła oraz artyści-rytownicy: Alexander Pfohl, prof. Siegfried Haertel, Wenzel Benna i jego syn Edgar Benna. Dla wytwórni szkła Fritza Heckerta w Piechowicach projektowali prof. Max Rade z Drezna i Ludwig Sütterlin z Berlina. W Pieńsku na śląskich Łużycach projektował szkła i witraże Richard Süssmuth. Szkło z hut w Kotlinie Kłodzkiej zdobił m.in. Konrad Tag. W repertuarze form i dekoracji w pocz. XX w. odzwierciedlały się tendencje secesji, późniejsze prace reprezentowały styl art déco, modernizm i ekspresjonizm.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116, I piętro


27.06, g. 15:00

Architektura i totalitaryzm. Wykład Mai Kwiecińskiej w ramach cyklu „Jak zbudowano nowoczesność”

Systemy totalitarne chętnie korzystały z wszelkich metod propagandowych – posługiwały się również architekturą i urbanistyką. Przyglądniemy się architekturze państw totalitarnych przed 1945 r.: Trzeciej Rzeszy, Związkowi Radzieckiemu i faszystowskim Włochom. Będziemy obserwować przekształcenia modernizmu, powrót klasycyzmu oraz próby wytworzenia stylu narodowego.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116, I piętro


27.06, g. 16:30

„Historie ubiorów z Nomina Rosae” – spotkanie z dr Marią Molendą i Maciejem Walaskiem, prowadzenie: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka

Zapraszamy w podróż przez historię mody – od średniowiecza po 20-lecie międzywojenne. Pretekstem będzie pięknie wydany album prezentujący stroje odtworzone w działającej od ponad dwudziestu lat pracowni Fundacji Nomina Rosae. Powstają w niej rekonstrukcje ubiorów historycznych oraz kostiumy tworzone na potrzeby wystaw historycznych, pokazów mody, do filmów, spektakli i innych wydarzeń artystycznych.

O autorach: dr Maria Molenda – założycielka i prezeska Fundacji Nomina Rosae. Absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studiów podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in. „Splendide vestitus. O znaczeniu ubiorów na królewskim dworze Jagiellonów w latach 1447–1572” (Kraków 2012) czy „Kontusz. Z dziejów polskiego ubioru narodowego” (Warszawa 2023).

Maciej Walasek – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz języka angielskiego i rosyjskiego. W ramach pracy w Fundacji Nomina Rosae zajmuje się m.in. koordynacją projektów, tworząc i współtworząc liczne działania artystyczne.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116, I piętro


28.06, g. 11:30

Sukcesy na medal. Warsztaty plastyczne Grzegorza Wojturskiego dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Medalierstwo z lat 1700–1799 w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu”

Końcówka roku szkolnego to czas podsumowań i refleksji. Niech marzenia o przyszłości i zdobywanych osiągnięciach staną się inspiracją do projektowania medali upamiętniających przyszłe sukcesy! Uczestnicy tworzyć będą z plasteliny własne odznaki upamiętniający przyszłe osiągnięcia lub wymarzone umiejętności – na wzór oglądanych na wystawie tych XVIII-wiecznych.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wystawa "Płytki, flizy...", fot. W. Rogowicz 


28.06, g. 13:00

„Płytki, flizy, tafelki. Ceramiczne intermezza” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Jolanta Sozańska

Fliza (fliz) to nie kafel! Oba przedmioty, co prawda, mieszczą się w pojemnym zbiorze płytek ceramicznych, lecz kafle to elementy budowy pieca. Flizami okłada się ściany, wykłada podłogi, zdobią i pełnią funkcję utylitarną – zabezpieczają miejsca newralgiczne przed zabrudzeniem i zawilgoceniem. Są oczywistymi współmieszkańcami naszych wnętrz. Jednakże bywa i tak, że mienią się niczym skarby Sezamu we wspomnieniach z Hiszpanii, Amsterdamu, Maroka, Lizbony czy z jeszcze odleglejszych kierunków wakacyjnych Polaków podróży – do Ameryki Południowej, Indii, krajów Bliskiego Wschodu. Okruchy tych wspomnień przywołuje muzealna wystawa.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, skarbczyk, parter


28.06, g. 15:00

Badenia-Wirtembergia – niezwykła kraina pałaców, zamków i ogrodów. Wykład Michała A. Pieczki w ramach cyklu „Ze sztuką przez świat”

Badenia oraz Wirtembergia były niegdyś niezależnymi państwami. Po drugiej wojnie światowej zostały włączone do niemieckiego kraju związkowego o nazwie Badenia-Wirtembergia. Obszar ten położony na południowym zachodzie współczesnych Niemiec może poszczycić się nader bogatym dziedzictwem architektury rezydencjonalnej. Wspólnie z prelegentem słuchacze odbędą swoistą podróż po tym niemieckim landzie, podziwiając zabytkowe obiekty m.in. w takich miasta jak Rastatt, Karlsruhe, Mannheim, Stuttgart, Heidelberg, Ludwigsburg czy Schwetzingen.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116, I piętro


Tondo, Maria z Dzieciątkiem, wytwórnia Cantagalli we Florencji, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, fot. materiały prasowe

Muzeum Etnograficzne


27.06, g. 13:00

Wieś centralnie planowana. Życie, praca i przestrzeń w PGR-ach. Wykład dr Barbara Szczepańska (Muzeum Architektury). Wydarzenie towarzyszące wystawie „Ala Savashevich. Twoje ciało to pole pracy”

Utworzone w 1949 r. Państwowe Gospodarstwa Rolne stały się modelem organizacji pracy, uprawy ziemi i hodowli zwierząt, który zdominował i przekształcił krajobraz wiejski na nieznaną dotąd skalę. Rewolucja agrarna, która dokonała się w powojennej Polsce, nie pozostała bez wpływu na ludzi pracujących w PGR-ach i zamieszkujących te tereny. W trakcie wykładu przyjrzymy się temu, jak wyglądało życie i praca na obszarach pegeerowskich. W jaki sposób centralne planowanie na wsi uwidaczniało się w organizacji przestrzeni i formach zamieszkiwania i jak to się stało, że na powojennej wsi pojawiły się bloki?

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


28.06, g. 12:00

Słomiane tradycje. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe” towarzyszące wystawie „Ala Savashevich. Twoje ciało to pole pracy”. Prowadzenie: Ala Savashevich

Naturalne kolory, prosty materiał i precyzja układania – właśnie z tych elementów powstaną małe kompozycje przypominające słomiane mozaiki. Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których słoma stanie się materiałem do tworzenia dekoracyjnych wzorów inspirowanych dawnym rzemiosłem i technika intarsji. Uczestnicy będą łączyć fragmenty słomy o różnych barwach, tworząc własne kompozycje – geometryczne lub bardziej swobodne.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13

Osoby biorące udział w warsztatach mogą zakupić bilet na wystawę czasową w cenie 5 zł

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, fot Arkadiusz Podstawka

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


26.06, g. 17:00

Piątek o piątej – jubileuszowo! Oprowadzanie kuratorskie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, prowadzenie: dr Barbara Banaś oraz Barbara Ilkosz

Tym razem weekend warto rozpocząć od urodzinowego spotkania ze sztuką! Najmłodszy Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku w towarzystwie współautorek tej ekspozycji. Wyjątkowa to gratka!

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


27.06, g. 10:10

10 na 10! Urodzinowe zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach obchodów jubileuszu 10-lecia Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł, prowadzenie: Barbara Przerwa

Z okazji 10. urodzin Pawilonu Czterech Kopuł zapraszamy na spotkanie, w czasie którego poznamy 10 najważniejszych obrazów z wystawy stałej. To będą dzieła pełne kolorów, niezwykłych postaci, tańczących linii, kresek i plam. W czasie warsztatów plastycznych stworzymy kolaże z 10 reprodukcji. Na jednej wspólnej pracy wykreujemy świat sztuki z naszych marzeń.

Bilety w cenie 10 zł (uwaga: dzieci w wieku 10 lat – wstęp wolny)

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


27.06, g. 13:00

Art Ten: 10 dzieł po 10 minut. Oprowadzanie po wystawie stałej w ramach obchodów jubileuszu 10-lecia Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł

Zapraszamy na urodzinowe oprowadzanie, w trakcie którego 10 osób związanych z Pawilonem Czterech Kopuł opowie o dziełach, które je zachwycają, inspirują, intrygują… W formule „10 dzieł po 10 minut” kryje się 10 opowieści o pracach z kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu!

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


27.06, g. 16:00

Ambasadorzy Pawilonu: spotkanie z Hanną Wróblewską [PJM]. Prowadzenie: Iwona D. Bigos, tłumaczenie na polski język migowy: Elżbieta Resler

W ramach jubileuszu 10-lecia istnienia Pawilonu Czterech Kopuł jako Muzeum Sztuki Współczesnej zapraszamy na spotkanie z historyczką sztuki i kuratorką, dyrektorką Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w latach 2010–2021 oraz ministrą kultury i dziedzictwa narodowego (2024–2025) Hanną Wróblewską, która opowie o wybranych ulubionych artystkach i artystach z kolekcji MNWr.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


27.06, g. 19:00

Seans multimedialny „Zobacz, usłysz, dotknij!”. Oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Trzy kwadranse ze sztuką w Pawilonie Czterech Kopuł – daj się poprowadzić światłem, obrazem, dźwiękiem i słowem. Trwający ponad 45 minut seans multimedialny wprowadza widza w zupełnie inny wymiar odbioru dzieł sztuki, poszerzając pole ich interpretacji. Zwiedzaniu towarzyszą najnowsze technologie: doskonałe oświetlenie, projektory, nagłośnienie, prezentacje multimedialne, które pozwalają na dotarcie do wszystkich obszarów percepcji widza.

Wstęp z biletem za 25 zł (20 zł bilet ulgowy, 15 zł/os. rodzinny i grupowy)

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


28.06, g. 11:00

Piknik w muzeum. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą oraz obchodów 10. urodzin Pawilonu Czterech Kopuł

Piknik w muzeum? Tak! Zapraszamy rodziców wraz z Maluszkami na naszą muzealną łąkę. Rozłożymy koce pod wielkoformatowym obrazem Leona Tarasewicza. Następnie w trakcie sensoryczno-artystycznych warsztatów będziemy sadzić i przesadzać różnokolorowe kwiaty. 

Uwaga! Rączki i ubranka pobrudzimy ziemią do kwiatków! Na zajęcia można przynieść nieduży kocyk do siedzenia.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


28.06, g. 12:00

10 powodów, dla których pokochasz Pawilon Czterech Kopuł. Autorskie oprowadzanie z elementami medytacji nad dziełami sztuki z cyklu „Slow looking”, prowadzenie: Barbara Przerwa

W ramach obchodów 10-lecia Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł zapraszamy na jubileuszowe spotkanie. Wspaniałe zbiory, wyjątkowa architektura, intrygujące konteksty wystawiennicze, spotkania z artystami, warsztaty plastyczne, teatralne i tańca intuicyjnego. W Pawilonie można zanurzyć się w świecie sztuki, zachwycić się, ale i odpocząć, zrelaksować, pomedytować lub zatańczyć. Co nas tu przyciąga? Opowiedzmy o tym w urodzinowym kontekście.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


28.06, g. 13:00 i 14:30

Sztuka na łące. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie” oraz obchodów 10. urodzin Pawilonu Czterech Kopuł

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że jesteście na łące, a kwiaty pachną bardzo intensywnie. Teraz otwórzcie oczy i… tak! Jesteśmy na łące! W muzealnej sali wisi ogromny obraz, który wygląda zupełnie jak łąka pełna pięknych czerwonych kwiatów. To dzieło Leona Tarasewicza. Wspólnie je oglądniemy, a potem zasadzimy własne, bardzo artystyczne kwiatki.

Uwaga! Na warsztatach zapewniamy fartuszki chroniące ubranie, ale i tak możemy się trochę ubrudzić ziemią i farbami.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


wtorek, 23 czerwca 2026

Znamy laureatów XXV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2026"

 Słuchowisko „Potop” w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich zdobyło Grand Prix XXV Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2026”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Danuta Stenka i Andrzej Seweryn. Z kolei Nagrody Specjalne trafiły do Laco Adamika i Witolda Giersza.


Słuchowisko „Potop” zostało zgłoszone do konkursu przez Teatr Polskiego Radia. Jury nagrodziło twórców: Magdalenę Małecką-Wippich – za reżyserię, Marię Maj – za główną rolę aktorską, Salcię Hałas – za tekst, Pawła Szalińskiego – za realizację akustyczną oraz zespół Konkubinat – za muzykę. 

Jury radiowe w składzie: Zyta Rudzka, Olaf Lubaszenko, Łukasz Lewandowski, Witold Mrozek i Wojciech Blecharz przyznało także nagrody:

  • Jarosławowi Tumidajskiemu za reżyserię słuchowiska „O człowieku co wlazł do morza (i chyba nie wylezie)”, 
  • Krzysztofowi Bizio za słuchowisko „Na południe” w reżyserii Romulada Wicza-Pokojskiego za scenariusz oryginalny słuchowiska,
  • Andrzejowi Czarneckiemu, Małgorzacie Szypurze i Marcinowi Świetlickiemu za scenariusz będący adaptacją - słuchowisko „Koziołek”,
  • Nagrodę za muzykę otrzymał MIUOSH za słuchowisko „Himalaje”, 
  • Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną otrzymał Andrzej Brzoska za słuchowisko „O człowieku co wlazł do morza (i chyba nie wylezie)”,
  • Nagrodę aktorską za rolę kobiecą otrzymała Ewa Konstancja Bułhak za rolę w słuchowisku „O człowieku co wlazł do morza (i chyba nie wylezie)”,
  • Nagrodę aktorską za rolę męską otrzymał Mariusz Bonaszewski za rolę w słuchowisku „Na południe”, 
  • Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą przyznano Annie Seniuk za rolę w słuchowisku „Potop”,
  • Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską wręczono Henrykowi Gołębiewskiemu za rolę w słuchowisku „Wilk. Już za późno na wszystko” Marka Hłaski w reżyserii Aleksandry Głogowskiej.
  • Nagrodą Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności wyróżniono słuchowisko „Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić” Karoliny Norkiewicz, Mateusza Lewandowskiego i Michała Sufina w reżyserii Michała Sufina.
  • Honorową nagrodę dla producenta słuchowiska „Himalaje” za trafność i atrakcyjność propozycji repertuarowej otrzymało Polskie Radio Katowice.
  • Również Nagrodę Publiczności zdobyło słuchowisko „Himalaje” Polskiego Radia Katowice.

informacja prasowa

poniedziałek, 22 czerwca 2026

Pawilon Czterech Kopuł Sztuki Współczesnej świętuje jubileusz 10-lecia istnienia

 Ponad 650 tysięcy zwiedzających, 39 zorganizowanych wystaw czasowych, blisko 30 tysięcy wydarzeń i 2064 pozyskanych do zbiorów dzieł sztuki, a także własny teatr – tak w skrócie można podsumować 10-lecie działalności Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, najmłodszego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Instytucja przygotowała m.in. wielkie przekrojowe wystawy twórczości Magdaleny Abakanowicz, Ewy Kuryluk, Henry’ego Moore’a i Marii Pinińskiej-Bereś. A wśród pokazywanych prac zagranicznych artystów znalazły się dzieła tak znanych twórców jak m.in. Andy Warhol, Cindy Sherman, Otto Piene, Günther Uecker czy Robert Rauschenberg.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej podsumowaliśmy 10 lat działalności najmłodszego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zdradziliśmy też plany na kolejny rok.

W przyszłym roku w Pawilon zaprezentuje dwie wielkie ekspozycje Niki de Saint Phalle i Aliny Szapocznikow.

Na wystawie „Niki de Saint Phalle. Dream Machine” [21.03-9.08.2027] zobaczymy ikoniczne „Nany” i inne wielkoformatowe figury, słynne „zastrzelone” obrazy, które artystka wykonywała przy pomocy strzelby. Pokazane też zostaną modele rzeźb plenerowych i dokumentacja happeningów. Będzie to pierwsza w Polsce tak szeroka prezentacja prac Niki de Saint Phalle.

Niki de Saint Phalle, 1985

Retrospektywną wystawę Aliny Szapocznikow, jednej z najoryginalniejszych polskich artystek, można będzie oglądać od października 2027 do lutego 2028. Będzie to pierwsza od 25 lat tak duża wystawa jej prac w Polsce. Ekspozycja będzie kolejną odsłoną realizowanego od kilku lat w Pawilonie projektu wystawienniczego poświęconego wybitnym polskim rzeźbiarkom.

Krótka historia Pawilonu

Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oficjalnie rozpoczęło swoją działalność 25 czerwca 2016 r. Miejsce, które zostało obrane za jego siedzibę, to wzniesiony w latach 1912–1913 według projektu wybitnego architekta Hansa Poelziga Pawilon Czterech Kopuł. Jest on częścią kompleksu wystawienniczego wokół Hali Stulecia, od 2006 r. wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Do 1945 r. budynek pawilonu służył celom wystawienniczym, po II wojnie światowej w 1948 r. był jednym z miejsc ekspozycyjnych Wystawy Ziem Odzyskanych, a od 1953 r. stał się częścią wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Tu powstawały znane polskie filmy, m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, kultowa komedia Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”. W 2009 r. budynek przekazano Muzeum Narodowemu we Wrocławiu, w latach 2013–2015 został on odrestaurowany, odzyskując jednocześnie swą pierwotną funkcję wystawienniczą.

Pierwszą wystawą Pawilonu była zorganizowana w 2016 r. we współpracy z Nationalgalerie w Berlinie i jej oddziałem Hamburger Bahnhof ekspozycja „Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu” z pracami m.in. Anzelma Kiefera, Joespha Beuysa czy Cy Twombly’ego.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, fot  Arkadiusz Podstawka


dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu:

Tu, gdzie bezwzględnie panuje sztuka, gdzie świadomość komu to zawdzięczamy i odpowiedzialność za tę fantastyczną kolekcję są przeogromne – od 10 lat jesteśmy my. W miejscu, gdzie czas płynie inaczej, jest dobrostanem naszych dni powszechnych. W chaosie świata oraz bezmiaru obaw i zwątpienia stworzona została wyspa – Mauritius wrażliwości i Seszele głębi doznań. Codziennie dopływają tu cudowni ludzie, którzy tu pracują i cumują pełne statki tych, którzy są żądni wrażeń najpiękniejszych z możliwych. Wyspa na Wielkiej Wyspie, enklawa i azyl dla rozbitków codzienności i Robinsonów ucieczki do innego świata. Wyspa gościnna, pełna kwiatów paproci i ostatnich nosorożców północnych. A przy tym jakże swojska, nasza. Jej bogactwem jest to, co pozostawili po sobie najwspanialsi artyści. Ci, którzy się buntowali, którzy nieraz ledwo wiązali koniec z końcem, często zagubieni i bezradni, czujący jednak to, czego zwykły śmiertelnik nie dostrzegał, nie ogarniał. Na zawsze będę miał w oczach widok obecnego tu – stojącego na schodach i patrzącego na dziedziniec Pawilonu Czterech Kopuł z pewnej wysokości, jak sternik – Pawła Jarodzkiego. I będę słyszał to, co głosił, w co bardzo wierzył – „Tylko sztuka Cię nie oszuka”. 


dr Barbara Banaś, zastępczyni dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu:

10 lat! Dekada, a momentami wydaje nam się, że to dopiero co się wydarzyło. Jeszcze pamiętamy, kiedy na środku pawilonowego dziedzińca trwała budowa, a my w żółtych kaskach, przechodząc przez amfilady sal, snuliśmy plany na najbliższe dziesięć lat. 

Mamy nadzieję, że Pawilon Czterech Kopuł stał się dla Wrocławia, dla naszych gości z różnych zakątków kraju i z zagranicy, miejscem, które pozostawia swój powidok w pamięci, i do którego wraca się z przekonaniem, że zawsze znajdzie się tu sztukę poruszającą emocje i umysł, dobrą atmosferę i uśmiechnięty życzliwy zespół. 

Chcieliśmy pokazać w tych wnętrzach niezwykle bogatą kolekcję sztuki współczesnej naszego muzeum, ale jednocześnie iść z pulsem współczesności, otwierać się na to, co tu i teraz ważne jest dla artystów i wrażliwej publiczności. Stał się Pawilon przestrzenią wielkich monograficznych prezentacji wyjątkowych polskich artystek: Magdaleny Abakanowicz, Marii Pinińskiej-Bereś, Ewy Kuryluk, Bożenny Biskupskiej. Gościł niezwykłe kolekcje światowej klasy – kolekcję Ericha Marxa z Hamburger Bahnhof prezentowaną w roku Europejskiej Stolicy Kultury w 2016, dzieła Henry’ego Moore’a ze zbiorów Henry Moore Foundation, ale i bliskie nam, i historycznie powiązane z duchem tego miejsca jak zbiór kostiumów filmowych z zasobów Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. 

W białych przestrzeniach Pawilonu pozwoliliśmy sobie oddać też głos sztuce sprzed epok, dziełom wielkich śląskich mistrzów – Michaela Willmanna, artystów doby rokoka, a zaraz podziwiać będziemy spuściznę anonimowych w większości twórców średniowiecza. Tak, właśnie na takiej różnorodności nam zależało, na uruchamianiu różnych wątków i opowieści. I na tym, aby te białe przestrzenie były otwarte i czekały na Was, naszą publiczność. Tylko na styku tej wymiany rodzą się nowe pomysły, nowe projekty. Dziękujemy, że jesteście z nami.


Iwona D. Bigos, kierowniczka Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Pawilon Czterech Kopuł to niezwykłe miejsce – chyba nie przesadzę, twierdząc – na mapie Europy. Przez ostatnie 10 lat odwiedziło nas tysiące miłośników sztuki z całego świata. Codziennie doświadczamy ich zachwytów, a w księgach pamiątkowych możemy przeczytać pochwały w różnorakich językach. Myślę, że bez zbytniej przesady możemy stwierdzić, że udało nam się stworzyć miejsce żywe, gdzie dobrze się czują zarówno raczkujące oseski, jak i odkrywający na nowo sztukę współczesną seniorzy. Bogaty program naszego prężnie działającego zespołu edukacyjnego w bardzo kreatywny sposób towarzyszy wszystkim wystawom, „tłumacząc” i uzupełniając często trudne, abstrakcyjne i nie pozbawione kontrowersji wybrane przez kuratorów tematy. Jak choćby w przypadku wystawy „po/wy/miary” czy „Twarzą w twarz”. Warto też podkreślić, że na naszej bardzo przejrzyście wykoncypowanej wystawie stałej pokazujemy tylko kilka procent tego, co znajduje się w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej, i wiele z tych zabytków reprezentuje nasze muzeum, biorąc udział w różnorodnych wystawach prezentowanych w Polsce i za granicą. To też przykład naszej otwartości. Potrafimy się dzielić tym, co mamy, tak aby wypełniać misję dotarcia sztuki współczesnej do największej liczby odbiorców.

Alina Szapocznikow, Ekshumowany, 1954-1955, Muzeum Narodowe we Wrocławiu


„Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI w.” – wystawa stała:

Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest właścicielem jednej z największych i najciekawszych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej, której historia sięga lat 60. XX w. 

Liczy ona ponad trzydzieści tysięcy eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne, począwszy od malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, szkła, ceramiki i fotografii, aż po environment, projekty konceptualne, dokumentacje happeningów oraz sztukę wideo.

Trzon zbioru stanowią prace wybitnych polskich artystów takich jak Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Stanisław Fijałkowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Katarzyna Kozyra, Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Alina Szapocznikow.

Kolekcję uzupełniają prace przedstawicieli młodszych generacji, m.in. Piotra Janasa, Anety Grzeszykowskiej, Roberta Kuśmirowskiego, Olafa Brzeskiego, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Tymka Borowskiego czy Weroniki Gęsickiej.

W zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się największa i najbardziej reprezentatywna na świecie kolekcja prac jednej z najwybitniejszych polskich artystek Magdaleny Abakanowicz (1930–2017), która w latach 60. XX w. zrewolucjonizowała sztukę tkaniny, tworząc „miękkie rzeźby”, nazwane od jej nazwiska abakanami.


Teatr Czterech:

W Pawilonie Czterech Kopuł działa jedyny na świecie teatr w muzeum. Założony w 2019 r. przez edukatorkę Justynę Oleksy Teatr Czterech to międzypokoleniowy kolektyw artystyczny, który łączy teatr i sztuki wizualne.


Seans Multimedialny:

Jednym z innowacyjnych działań przeprowadzonych w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej było opracowanie przy użyciu najnowocześniejszych technologii dodatkowej ścieżki zwiedzania wystawy stałej, która wprowadza widza w zupełnie inny wymiar odbioru dzieł sztuki i poszerza pole ich interpretacji. Światło, dźwięk, obraz i słowo są przewodnikami po świecie sztuki współczesnej.


Dostępność:

Pawilon Czterech Kopuł jest instytucją szczególnie wrażliwą na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Muzeum jest wyposażone między innymi w system YouWay, audioprzewodnik, tyflomapy oraz materiały dotykowe wykorzystywane w czasie spotkań. 


informacja prasowa



czwartek, 18 czerwca 2026

Wakacje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

 Sztuka najwyższych lotów, niezapomniana przygoda i mnóstwo kreatywnej zabawy – tak zapowiadają się tegoroczne wakacje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jego Oddziałach. W Gmachu Głównym – kolaże tematów ze wszystkich stron świata, ciekawostki związane z Tadeuszem Kościuszką – w Muzeum „Panorama Racławicka”, w Muzeum Etnograficznym – tradycyjne rękodzieło, a Pawilon Czterech Kopuł połączy współczesność ze średniowieczem!

Wakacje z kolażem” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu to wyjątkowa okazja, by połączyć muzealne opowieści z twórczą zabawą plastyczną. Uczestnicy zajęć będą podglądać zwierzęta na obrazach, odkrywać włoskie i japońskie inspiracje, a nawet tropić niezwykłe dekoracje ukryte pod stopami. Spróbują sił w muzealnej grze o milion, poznają świat barwnych kwiatów oraz sprawdzą, jak się dawniej bawiono i ubierano. Następnie chwycą za nożyczki, klej i papier, dając się porwać artystycznej wenie.

Wakacje z kolażem w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Cykl spotkań dla dzieci w wieku 6–12 lat. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Muzeum. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48 (w przypadku rezygnacji prosimy o informację). Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5. 1 lipca (środa), g. 12:00 i 14:00 — Namalowane dźwięki, czyli o muzyce w obrazach. Prowadzenie: Michał Pieczka.

3 lipca (piątek), g. 12:00 i 14:00 — Stwory Japonii. Prowadzenie: Karolina Rzepka

8 lipca (środa), g. 12:00 i 14:00 — Barwny świat kwiatów. Prowadzenie: Michał Pieczka

10 lipca (piątek), g. 12:00 i 14:00 — Ciao Italia!. Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

15 lipca (środa), g. 12:00 i 14:00 — W rejsie po muzeum. Prowadzenie: Karolina Rzepka

17 lipca (piątek), g. 12:00 i 14:00 — Tropem zwierząt w muzeum. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski

22 lipca (środa), g. 12:00 i 14:00 — Dziwne stwory pod nogami – fantastyczne dekoracje płytek podłogowych. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski

24 lipca (piątek), g. 12:00 i 14:00 — Letnie rozrywki sprzed lat. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski

29 lipca (środa), g. 12:00 i 14:00 — Letnia moda dawniej i obecnie. Prowadzenie: Michał Pieczka

31 lipca (piątek), g. 12:00 i 14:00 — W odcieniach błękitu. Prowadzenie: Karolina Rzepka

5 sierpnia (środa), g. 12:00 i 14:00 — Nasi skrzydlaci znajomi z obrazów. Prowadzenie: Michał Pieczka

7 sierpnia (piątek), g. 12:00 i 14:00 — Moje wakacyjne podróże. Prowadzenie: Karolina Rzepka

12 sierpnia (środa), g. 12:00 i 14:00 — Ukryta moc kwiatów. Prowadzenie: Sławomir Ortyl

14 sierpnia (piątek), g. 12:00 i 14:00 — Rejs błękitnym statkiem. Prowadzenie: Sławomir Ortyl

19 sierpnia (środa), g. 12:00 i 14:00 — Podglądając zwierzęta. Prowadzenie: Sławomir Ortyl

21 sierpnia (piątek), g. 12:00 i 14:00 — Wrocławski milioner. Prowadzenie: Sławomir Ortyl

26 sierpnia (środa), g. 12:00 i 14:00 — Z tęsknoty za szkołą. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski

Wakacje w Panoramie Racławickiej

Wakacyjne czwartki z Panoramą to spotkania edukacyjne połączone z seansem w Małej i Dużej Rotundzie dla dzieci w wieku 6–12 lat. Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć. Wstęp z biletem rodzinnym na seans w Panoramie (35 zł od osoby). Zapisy w tygodniu poprzedzającym wydarzenie: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48 (w przypadku rezygnacji prosimy o informację). Miejsce: Muzeum „Panorama Racławicka”, ul. J. E. Purkyniego 11.


2 lipca (czwartek), g. 10:15

9 lipca (czwartek), g. 10:15

16 lipca (czwartek), g. 10:15

20 sierpnia (czwartek), g. 9:15

27 sierpnia (czwartek), g. 9:15


Wakacje w Muzeum Panorama Racławicka, fot. M. Lorek 

Muzeum Etnograficzne zamieni się w twórczą manufakturę dla małych rzemieślników. Dzieci wraz z opiekunami wyruszą w niezwykłą podróż śladami tradycyjnego rzemiosła i sztuki ludowej. Wspólnie stworzą własną wakacyjną skrzynię skarbów, spróbują sił w malowaniu dolnośląskich mebli, uszyją unikatową torebeczkę oraz poznają sekrety huculskiej ceramiki i snycerki. Będą też haftować, wycinać, wyplatać, układać mozaiki z darów natury i eksperymentować z batikiem!

Wakacje małych rzemieślników w Muzeum Etnograficznym

Cykl spotkań dla dzieci w wieku 6–12 lat z opiekunami. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Muzeum. Warsztaty 14 i 21 lipca są bezpłatne. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 (w przypadku rezygnacji prosimy o informację). Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul. R. Traugutta 111/113.

2 lipca (czwartek), g. 12:00 — Wycinanki nie z papieru. Prowadzenie: Barbara Caturian

7 lipca (wtorek) g. 12:00 — Malunki z dolnośląskich mebli. Prowadzenie: Julia Szot

9 lipca (czwartek), g. 12:00 — Haftujemy kwiatki. Prowadzenie: Olga Budzan

14 lipca (wtorek), g. 12:00 — Ceramika huculska. Prowadzenie: Julia Szot

16 lipca (czwartek), g. 12:00 — Mozaiki z natury. Prowadzenie: Barbara Caturian

21 lipca (wtorek), g. 12:00 — Snycerka huculska. Prowadzenie: Julia Szot

23 lipca (czwartek), g. 12:00 — Hafciarski wzornik. Prowadzenie: Olga Budzan

28 lipca (wtorek), g. 12:00 — Bukiet z bibuły. Prowadzenie: Julia Szot

30 lipca (czwartek), g. 12:00 — Batikowa łączka. Prowadzenie: Olga Budzan

4 sierpnia (wtorek), g. 12:00 — Wakacyjna skrzynia skarbów. Prowadzenie: Barbara Caturian

6 sierpnia (czwartek), g. 12:00 — Wycinanki nie z papieru. Prowadzenie: Barbara Caturian

11 sierpnia (wtorek), g. 12:00 — Torebeczka na skarby. Prowadzenie: Olga Budzan

13 sierpnia (czwartek), g. 12:00 — Co wyrośnie z obrazka? Prowadzenie: Barbara Caturian

18 sierpnia (wtorek), g. 12:00 — Haftujemy kwiatki. Prowadzenie: Olga Budzan

20 sierpnia (czwartek), g. 12:00 — Bukiet z bibuły. Prowadzenie: Julia Szot


Wakacje w Muzeum Etnograficznym, fot. W. Rogowicz 

Wakacje w Pawilonie

Wakacje w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej wciągną młodych odkrywców w świat dwóch niezwykłych wystaw. W lipcu inspiracji do działań plastycznych dostarczy wystawa stała polskiej sztuki współczesnej – dzieci zbadają, jaki kolor mają wakacje, poeksperymentują z pracami abstrakcyjnymi oraz rozszyfrują sny, marzenia i sekretne mapy wyobraźni. Druga połowa wakacji to wyprawy tropami historii i tajemnic średniowiecza na wystawie „Stulecie”. Uczestników średniowiecznych podróży czeka świat smoków i legend, odkrywanie królewskiego skarbca oraz budowanie zamków z papieru. Nie zabraknie też kreatywnego tworzenia anielskich skrzydeł i gotyckich ołtarzyków oraz poszukiwań ukrytych w muzeum stworów.

Cykl spotkań dla dzieci w wieku 6–12 lat. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie muzeum. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81 (w przypadku rezygnacji prosimy o informację). Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1.

Lipiec – motyw przewodni: wystawa stała „Kolekcji sztuki polskiej II poł. XX i XXI w.”

4 lipca (sobota), g. 11:00 — Jaki kolor mają wakacje? Prowadzenie: Barbara Przerwa

7 lipca (wtorek), g. 11:00 — Abstrakcja geometryczna. Porządki w muzeum. Prowadzenie: Justyna Oleksy

11 lipca (sobota), g. 11:00 — Sny i marzenia. Prowadzenie: Barbara Kurzak

14 lipca (wtorek), g. 11:00 — Abstrakcja organiczna. Wolność myśli, naturalnie. Prowadzenie: Justyna Oleksy

18 lipca (sobota), g. 11:00 — Wakacyjni tropiciele sztuki. Prowadzenie: Kinga Łaska

21 lipca (wtorek), g. 11:00 — Miękkie stwory. Leśne kokony. Inspiracje abakanami. Prowadzenie: Dominika Chochołowska-Bocian

25 lipca (sobota), g. 11:00 — Sekretne mapy wyobraźni. Tajemnice abstrakcyjnych obrazów. Prowadzenie: Dominika Chochołowska-Bocian

28 lipca (wtorek), g. 11:00 — Włókna pamięci. Prowadzenie: Julia Czerwińska

Sierpień – motyw przewodni: wystawa czasowa „Stulecie. W rocznicę wielkiej wystawy śląskiej sztuki średniowiecznej”

Wakacje w Pawilonie Czterech Kopuł, fot. A. Podstawka
1 sierpnia (sobota), g. 11:00 — Tryptyki, pentaptyki – tworzymy gotyckie ołtarzyki! Prowadzenie: Michał Antoni Pieczka

4 sierpnia (wtorek), g. 11:00 — Śladami historii. Prowadzenie: Julia Czerwińska

6 sierpnia (czwartek), g. 11:00 — Rzeczy ukryte. Prowadzenie: Barbara Kurzak

8 sierpnia (sobota), g. 11:00 — Anielskie skrzydła. Prowadzenie: Barbara Przerwa

11 sierpnia (wtorek), g. 11:00 — Stwory i stworki. Prowadzenie: Barbara Kurzak

13 sierpnia (czwartek), g. 11:00 — Dawno temu w Pawilonie. Prowadzenie: Julia Czerwińska

18 sierpnia (wtorek), g. 11:00 — Papierowe królestwo. Warsztaty tworzenia kukiełek z papieru. Prowadzenie: Dominika Chochołowska-Bocian

20 sierpnia (czwartek), g. 11:00 — W świecie smoków i legend. Prowadzenie: Dominika Chochołowska-Bocian

22 sierpnia (sobota), g. 11:00 — W kręgu dawnych połączeń. Prowadzenie: Julia Czerwińska

25 sierpnia (wtorek), g. 11:00 — Tajemnica królewskiego skarbca. Prowadzenie: Dominika Chochołowska-Bocian

27 sierpnia (czwartek), g. 11:00 — Kolory średniowiecza. Prowadzenie: Józefina Fabisz


informacja prasowa

środa, 17 czerwca 2026

Wystawa `Pierwsze zdania` – pokazy Ossolineum na Festiwalu MOSTEM

Tylko w dniach 24-26 czerwca 2026 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprezentuje prawdziwe cymelia. W Muzeum Pana Tadeusza: egzemplarz „Zwierzyńca” Mikołaja Reja – dzieła, w którym po raz pierwszy pojawiło się jedno z najsłynniejszych zdań literatury polskiej: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają". Natomiast w Salach pod Kopułą Ossolineum odbędą się wykłady poświęcone dwóm perłom polskiego piśmiennictwa ze zbiorów Ossolineum: rękopiśmiennym modlitwom z XV wieku oraz Statutowi Łaskiego (który oprócz praw spisanych po polsku zawiera także pierwszy wydrukowany tekst Bogurodzicy).


Język jako manifest

Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)

Mikołaj Rej, Źwierzyniec (1562 r.)
zwiedzanie: 24-28 czerwca, godz. 10:00-17:00 (czwartek 10:00-19:00)

26 czerwca (piątek), godz. 12.00, wykład: Rej z bliska: pokaz i opowieść o „Zwierzyńcu”

prowadzenie: dr Agnieszka Franczyk-Cegła

* wejściówki do odbioru w kasach Muzeum od 19 czerwca

Zapraszamy na kameralne spotkanie przy wyjątkowym egzemplarzu „Zwierzyńca” Mikołaja Reja – dzieła, w którym po raz pierwszy pojawiło się jedno z najsłynniejszych zdań literatury polskiej: A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

Spotkanie przy muzealnej gablocie będzie okazją do opowieści nie tylko o samym autorze i jego twórczości, ale także o historii dawnej książki: pracy drukarzy, wyglądzie szesnastowiecznych druków oraz drodze, jaką książka przebywała od warsztatu do czytelnika. Przyjrzymy się z bliska temu, jak powstawały i funkcjonowały książki w epoce Reja oraz dlaczego „Zwierzyniec” zajmuje szczególne miejsce w historii polskiej literatury i druku. 

Agnieszka Franczyk-Cegła – doktor nauk humanistycznych, bibliolożka, kierowniczka Działu Starych Druków Biblioteki Narodowej Ossolineum, przewodnicząca Provenance Working Group przy Consortium of European Research Libraries, członkini IFLA Rare Books and Special Collections Section, redaktorka naczelna „CERL Provenance Newsletter”, trzykrotna stypendystka polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2022, 2025, 2026) oraz francuskiego Ministerstwa Kultury (2025) w zakresie badań proweniencyjnych książki dawnej; posiada certyfikat Art Law wydany przez Christie’s Education.


Sale pod Kopułą Ossolineum (Szewska 37)
Wiara i prawo. Rękopiśmienne teksty modlitw (XV w.) i Statut Łaskiego (1506 r.)


zwiedzanie: 24-28 czerwca, godz. 9:30-17:00
27 czerwca (sobota), godz. 10:00 i 12.00, wykład: Pomnik języka polskiego z XV w. i Statut Łaskiego oraz inne przykłady polszczyzny w zbiorach Ossolineum

prowadzenie: Aldona Mikucka

* zapisy online od 18 czerwca: [LINK]

Serdecznie zapraszamy na wykłady poświęcone dwóm perłom polskiego piśmiennictwa ze zbiorów Ossolineum: rękopiśmiennym modlitwom z XV wieku oraz Statutowi Łaskiego (który oprócz praw spisanych po polsku zawiera także pierwszy wydrukowany tekst Bogurodzicy). To niepowtarzalna okazja, by z bliska przyjrzeć się historii zapisanej na pergaminie i papierze! Podczas spotkania dowiemy się, jak te cenne dzieła trafiły do Ossolineum. Opowiemy o ich znaczeniu dla polskiej kultury, historii prawa oraz dawnej obyczajowości. Zestawimy również te unikatowe obiekty z pozostałymi arcydziełami prezentowanymi na naszej wystawie O! Ossolineum.

Aldona Mikucka – absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, edukatorka muzealna, kierowniczka Działu Programowego Ossolineum. Od 2011 roku zajmuje się popularyzacją zbiorów Ossolineum m.in. poprzez przygotowywanie autorskich wykładów popularyzatorskich, scenariuszy lekcji muzealnych oraz warsztatów artystycznych z cyklu „Rodzinna Pracownia Ilustracji”. Kuratorka wystaw: „Nasz malarz Orłowski. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum” (2019), „Romantyczna włóczęga po Sudetach – prace Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego ze zbiorów Ossolineum” (2022) oraz „Żołnierz napoleoński, ojciec komedii polskiej – Fredro w Ossolineum” (2023).




informacja prasowa

wtorek, 16 czerwca 2026

XXV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie

Słuchowiska na żywo, premierowe spektakle z udziałem gwiazd, spotkania z twórcami i aktorami, pokazy, debaty, wystawy plenerowe – to tylko część atrakcji przygotowanych dla miłośników teatru podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu „Dwa Teatry”. Przez cztery dni, od 19 czerwca, Sopot ponownie stanie się gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju – festiwalu twórczości Teatru Polskiego Radia oraz Teatru Telewizji Polskiej. W programie znalazło się 16 słuchowisk radiowych i 19 spektakli telewizyjnych, które miały swoje premiery w 2025 roku. Polskie Radio zaprasza również na specjalne audycje plenerowe nadawane prosto z Sopotu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Polskie Radio zaprezentuje 16 spośród 35 zgłoszonych słuchowisk. Zainspirowani doświadczeniami z poprzednich lat, wychodzimy jeszcze bardziej do widzów. Słuchowiska na żywo cieszą się ogromną popularnością i w tym roku na festiwalu będzie ich jeszcze więcej. Będą także spotkania z gwiazdami, rozmowy, odsłuchy – wszystko to, co nas zbliża i jednoczy wokół sensu i słowa – zapowiada Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Z okazji 25-lecia „Dwóch Teatrów” Polskie Radio przygotowało cykl trzech słuchowisk pt. „Fala czasu”. Projekt powstał specjalnie dla Programu 1 i zostanie zaprezentowany na żywo przed festiwalową publicznością. Na cykl składają się trzydziestominutowe jednoaktówki, autorstwa cenionych polskich dramatopisarzy – Michała Sufina, Darii Sobik oraz Małgorzaty Maciejewskiej, które zostaną wystawione w gwiazdorskiej obsadzie na scenie Teatru Atelier w Sopocie.  

Na żywo zaprezentowane zostanie również słuchowisko „Zwierciadło Myśliwskiego”, przygotowane w hołdzie Wiesławowi Myśliwskiemu i oparte na motywach powieści „Ucho igielne”. Transmisja odbędzie się na antenie Programu 2 Polskiego Radia w niedzielę, 21 czerwca o godz. 18.30. 

W piątek, 19 czerwca, o godz. 17.00 publiczność zgromadzona na festiwalu będzie miała okazję posłuchać słuchowiska Programu 3, zatytułowanego „Nasze końce świata” na podstawie tekstu i w reżyserii Agaty Biziuk. 

Tradycyjnie wręczone zostaną Wielkie Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry”. W tym roku, za wybitne kreacje oraz całokształt twórczości w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia, otrzymają je Andrzej Seweryn i Danuta Stenka. Z kolei Nagrody Specjalne trafią do Laco Adamika i Witolda Giersza.

Plan audycji wokół wydarzenia:

W Programie 1 Polskiego Radia, 19 czerwca relacje w audycjach: „W samo południe (godz. 12.00), „Folder ulubione” (godz. 14.00) oraz audycja specjalna z Sopotu (godz. 20.00). 20 czerwca temat Festiwalu pojawi się w „Wolnej sobocie” (godz. 6.00), w „Lecie z radiem” (godz. 9.00) oraz w audycji specjalnej o godz. 19.00. 21 czerwca specjalne wydanie audycji „Radio w ogrodzie” z Sopotu (godz. 12.00) oraz „Kulturalna Jedynka” (godz. 19.00). 22 czerwca relacje w audycjach: „W samo południe” (godz. 12.00), „Folder ulubione” (godz. 14.00), „Polska i Świat” (godz. 22.00), a także audycja specjalna podsumowująca Festiwal (godz. 23.00); 

W Programie 2 Polskiego Radia relacje pojawia się w audycjach: „Wybieram Dwójkę” (19,22 czerwca, godz. 16.00), „Poranek Dwójki” (20 czerwca, godz. 6.00), „Dwójka na miejscu” (20 czerwca, godz. 15.00), a także w specjalnym wydaniu „Strefy Literatury” ze studia plenerowego (21 czerwca, godz. 11.00) oraz w „Wiadomościach kulturalnych” (19-22 czerwca). Dodatkowo 22 czerwca o godz. 22.00 zostanie wyemitowana audycja specjalna z udziałem laureatów Festiwalu. Na antenie zaplanowano również transmisję słuchowiska „Zwierciadło Myśliwskiego”, przygotowanego w hołdzie Wiesławowi Myśliwskiemu (21 czerwca, godz. 18.30);

W Programie 3 Polskiego Radia audycja „Scena Teatralna Trójki” (20 czerwca, godz. 19.00), nadawana z Sopotu, będzie w całości poświęcona festiwalowi, a relacje z niego pojawią się także w programie „Dobrego Dnia!” (22-23 czerwca, godz. 10.40);

W Polskim Radiu 24 w audycji „W repertuarze” (21 czerwca, godz. 15.00), a ponadto przez cały czas trwania wydarzenia emitowane będą liczne materiały z Festiwalu.  

W radiowej Czwórce wyemitowana zostanie specjalna audycja „Czwórka na Festiwalu Dwa Teatry” (20 czerwca, godz. 14.00).

Spotkania z gwiazdami odbywać się będą w „Krzywym Domku”. W dawnym Multikinie zaplanowano odsłuchy oraz rozmowy z twórcami słuchowisk konkursowych. Z kolei w Teatrze Atelier prezentowane będą słuchowiska na żywo, którym towarzyszyć będą spotkania z ich autorami.  

informacja prasowa

Święto Muzyki przed Operą Wrocławską

21 czerwca, w pierwszy dzień astronomicznego lata, Opera Wrocławska zaprasza mieszkańców i gości Wrocławia do wspólnego świętowania Święta Muzyki. Tego wieczoru muzyka wyjdzie poza mury teatru — na ulicę Świdnicką, przed gmach Opery Wrocławskiej — by stać się częścią miejskiego rytmu, spotkania i wspólnego przeżywania sztuki.

Opera Wrocławska, Święto Muzyki 2025

Święto Muzyki zostało zapoczątkowane we Francji w 1982 roku i szybko stało się wydarzeniem obchodzonym w wielu miastach Europy. Jego idea jest prosta i piękna: w pierwszy dzień astronomicznego lata artyści wychodzą z muzyką w przestrzeń publiczną, zapraszając przechodniów, mieszkańców i melomanów do spontanicznego udziału w koncertach.

Wrocławska odsłona wydarzenia po raz kolejny będzie miała operowy charakter. W ramach "VIVA OPERA #6" publiczność usłyszy fragmenty "Carmen" Georges’a Bizeta — jednej z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych oper w historii. To muzyka pełna temperamentu, namiętności i dramatycznego napięcia, która od lat rozpala wyobraźnię publiczności na całym świecie.

W programie koncertu znajdą się m.in. "Prelude", "Habanera Carmen «L’amour est un oiseau rebelle»", "Seguidilla Carmen «Près des remparts de Séville»", pieśń cygańska "Les tringles des sistres tintaient", kuplety Escamilla "Votre toast, je peux vous le rendre", aria Don Joségo "La fleur que tu m’avais jetée" oraz finałowe sceny z kolejnych aktów opery.

Opera Wrocławska, Święto Muzyki 2025

Na scenie wystąpią soliści Opery Wrocławskiej: Aleksandra Opała jako Carmen, Oleg Lanovyi jako Don José, Jacek Jaskuła jako Escamillo, Kamila Dutkowska jako Micaëla, a także Grzegorz Szostak, Łukasz Rosiak, Aleksandra Malisz, Dorota Dutkowska, Tomasz Łykowski i Aleksander Zuchowicz. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva. Koncert poprowadzą Jacek Jaskuła i Aleksander Zuchowicz.

Święto Muzyki to zaproszenie dla wszystkich — zarówno dla tych, którzy dobrze znają operę, jak i dla tych, którzy chcą spotkać się z nią po raz pierwszy w otwartej, miejskiej formule. Opera Wrocławska zachęca do wspólnego świętowania lata, muzyki i jednego z najbardziej ponadczasowych dzieł operowych.

Informacja organizacyjna dla mieszkańców

W związku z organizacją Święta Muzyki w niedzielę 21 czerwca 2026 roku, w godzinach 18.00–23.00, wystąpią utrudnienia komunikacyjne w centrum Wrocławia.

Dla ruchu kołowego zamknięte zostaną: ulica Świdnicka od strony ul. Bożego Ciała, plac Teatralny oraz ulica Heleny Modrzejewskiej. Zmiany obejmą nie tylko ruch samochodowy, ale również komunikację miejską — w szczególności tramwaje, które w tym czasie będą kursować zmienionymi trasami.

Organizatorzy proszą mieszkańców i widzów o uwzględnienie tych zmian przy planowaniu dojazdu oraz przepraszają za ewentualne utrudnienia.

Święto Muzyki – VIVA OPERA #6: Carmen
21 czerwca 2026 roku, godz. 21.00
przed Operą Wrocławską, ul. Świdnicka

Opera Wrocławska zaprasza do wspólnego świętowania — viva opera, viva muzyka, viva lato!

informacja prasowa



NIESZPORY LUDŹMIERSKIE. Koncert z okazji Święta Wrocławia.

Koncert oratorium Nieszpory Ludźmierskie odbędzie się 26 czerwca 2026 roku w ramach obchodów Święta Wrocławia 2026. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00 w Kościele pw. św. Elżbiety (Bazylice Mniejszej). Wstęp wolny.



Królewskie dziedzictwo - ostatni w sezonie koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej ze skrzypkiem Shunske Sato /zapowiedź/

21 czerwca o 18.00 zabrzmi ostatni w tym sezonie artystycznym koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, której towarzyszył będzie skrzypek i solista   Shunske Sato.  W programie utwory C.Ph.E. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdy`ego, W.A. Mozarta i L. van Beethovena.

Shunske Sato

Z katalogu „berlińskiego Bacha” wysłuchamy zdumiewającej słuchacza na każdym kroku Symfonii F-dur z około 1776 roku, należącej do utworów napisanych przez niego podczas pobytu w Hamburgu. Stanowi ona fenomenalny przykład realizacji założeń nurtu estetycznego Sturm und Drang. Twórca włączył do obsady flety, oboje, waltornie i fagot oraz nasycił dzieło gwałtownymi zmianami nastroju i dynamiki, nieoczekiwanymi partiami solo i duetami. W podobny sposób można scharakteryzować muzykę Mozarta do dramatu Tobiasa Philippa von Geblera Thamos, król Egiptu. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku forma odzwierciedlała przebieg akcji sztuki teatralnej. Ta miała swoją premierę w 1774 roku. W tym czasie większa część przeznaczonych dlań utworów Mozarta nie była jednak jeszcze skomponowana. 

Zabrzmi także Koncert skrzypcowy d-moll trzynastoletniego zaledwie Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, którego chmurny nastrój może być efektem nadejścia kolejnej już w historii sztuki epoki – romantyzmu. Wiadomo jednak, że znał i niezwykle cenił twórczość rodziny Bachów. To on przecież podjął się pierwszego publicznego wykonania Pasji według św. Mateusza po śmierci Jana Sebastiana Bacha, co zapoczątkowało renesans muzyki tego kompozytora (co ciekawe, szkodząc jednocześnie sławie jego syna). Ludwig van Beethoven natomiast na pewno zetknął się z postacią Carla Philippa Emanuela Bacha jeszcze w Bonn. Wiadomo, że zgłębiał jego traktat Versuch über die wahre Art das Klavier zu spielen. Nosił go ze sobą i polecał swojemu słynnemu uczniowi – Carlowi Czernemu. Beethovenowska I Symfonia zaprezentowana premierowo w kwietniu 1800 roku stanowi dopiero zapowiedź późniejszych osiągnięć autora Fidelia. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona kompozycją nowatorską. Już w pierwszych taktach szokowała przyzwyczajoną do osiemnastowiecznych konwencji publiczność użyciem wtrąconej dominanty.

Program:

C.Ph.E. Bach Symfonia F-dur Wq 183/3

W.A. Mozart – muzyka instrumentalna do sztuki Thamos, król Egiptu KV 345: Interludium nr 7a, Interludium nr 4, Interludium nr 5 

F. Mendelssohn Bartholdy Koncert skrzypcowy d-moll MWV 03 

***

W.A. Mozart – muzyka instrumentalna do sztuki Thamos, król Egiptu KV 345: Interludium nr 2

L. van Beethoven I Symfonia C-dur op. 21


Wykonawcy:

Shunske Sato – skrzypce solo, prowadzenie

Wrocławska Orkiestra Barokowa 

Jarosław Thiel – kierownictwo artystyczne Wrocławskiej Orkiestry Barokowej 


Czas trwania: 100 minut

informacja prasowa

poniedziałek, 15 czerwca 2026

Warszawa Konwickiego | Stulecie urodzin Tadeusza Konwickiego w FINA

W 2026 roku przypada 100. rocznica urodzin Tadeusza Konwickiego – pisarza, scenarzysty, reżysera, jednej z najważniejszych postaci polskiego życia kulturalnego. Z tej okazji w sobotę 20 czerwca FINA zaprasza na wyjątkowe wydarzenie „Warszawa Konwickiego”. W programie spacer z przewodnikiem śladami twórcy i jego bohaterów, pokaz filmu „Jak daleko stąd, jak blisko” oraz inspirowany nim koncert Zuzanny Wrońskiej i Mai Laury. Wstęp na wszystkie części wydarzenia jest bezpłatny.


Warszawa – obok Wilna – była najważniejszym dla Tadeusza Konwickiego miastem, tu od 1947 roku mieszkał i tworzył, tu rozgrywała się akcja wielu jego powieści. Tu też codziennie niemal spacerował, stąd świętowanie setnej rocznicy urodzin twórcy zaczniemy od wędrówki jego śladami . Spacer poprowadzi licencjonowany przewodnik miejski Marcin Strachota (Skarby Warszawy). Start: godz. 15.00, ul. Wiejska 12 A.

Uczestników i uczestniczki prosimy o zaopatrzenie się w bilety 20-minutowe, bo po zakończeniu spaceru wspólnie przejedziemy metrem do kina Iluzjon na kolejną część „Warszawy Konwickiego”.

Rozpocznie ją o godz. 18.00 pokaz „Jak daleko stąd, jak blisko” (1971), najbardziej warszawskiego filmu Tadeusza Konwickiego – i jednego z najważniejszych w jego reżyserskiej filmografii, prekursorskiego w swojej formie filmowego eseju. Główne role (nieprzypadkowo) zagrali przyjaciele Konwickiego, stali bywalcy słynnego stolika w „Czytelniku” – Andrzej Łapicki i Gustaw Holoubek. „Jak daleko stąd, jak blisko” w 2026 roku trafił na Listę Polskiego Dziedzictwa Filmowego.

Bezpośrednio po filmie odbędzie się inspirowany nim koncert Zuzanny Wrońskiej i Mai Laury, które ekranowe poetyckie wizje świata-Warszawy przeniosą na medium piosenek i muzyki instrumentalnej. Prezentowany przez artystki materiał będzie w pełni premierowy, stanowiąc wyjątkową puentę „Warszawy Konwickiego”.

Bezpłatne wejściówki na pokaz filmu i koncert do odbioru w kasie kina Iluzjon w dniu wydarzenia. Koncert będzie rejestrowany.

informacja prasowa

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Oddziałach /16-21.06.2026/

Historia grafiki artystycznej oraz awangarda XX-lecia międzywojennego – to tematy wykładów zaplanowanych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w najbliższy weekend. Dr Dorota Miłkowska udowodni, że profesja grafika reprodukcyjnego była niezwykle twórcza i nie zawsze wtórna wobec cudzych dokonań. Z kolei Małgorzata Lewińska opowie o międzywojennym czasie przemian, rewolucji oraz powstawania nowych ruchów – również tych artystycznych. Koncert Kapeli Apostola w Muzeum Etnograficznym zainauguruje 10. Dni Trójkąta – doroczne święto Przedmieścia Oławskiego. Tradycyjna wielokulturowa muzyka taneczna będzie preludium do szeregu wydarzeń zaplanowanych na „Trójkącie” w dniach 19–21 czerwca.

Wykład "Grafika reprodukcyjna"

W Pawilonie Czterech Kopuł zaplanowano dwa wykłady, których warto wysłuchać jeden po drugim. Adam Pacholak opowie o sztuce pop-artu i artystach takich jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein czy Richard Hamilton, którzy zatarli granicę między sztuką wysoką a codziennością. Swoistym aneksem do tego wykładu będzie wystąpienie Iwony Gołaj. Jego tematem będzie twórczość Davida Hockneya, zmarłego kilka dni temu wybitnego przedstawiciela pop-artu i giganta światowej sztuki. Odbędą się także integracyjne warsztaty z audiodeskrypcją dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz comiesięczne warsztaty dla seniorek i seniorów.


Muzeum Narodowe we Wrocławiu


20.06, g. 15:00

Grafika reprodukcyjna XVI i XVII w. Wykład dr Doroty Miłkowskiej w ramach cyklu „Czarna sztuka. Historia grafiki artystycznej”

Profesja grafika reprodukcyjnego może kojarzyć się z pracą wtórną wobec cudzych dokonań. Nic bardziej mylnego – to aktywność niezwykle twórcza. Mistrzowie technik graficznych, trudniący się przekładaniem na język „czarnej sztuki” dzieł malarskich, rzeźbiarskich, a także przykładów realizacji architektonicznych, kreowali nowe sposoby uzyskiwania efektów tonalnych i światło-cieniowych, oddawania malarskich tekstur, rzeźbiarskiego wolumenu i głębi realnej architektury. Z ich osiągnięć skorzystał m.in. Rembrandt van Rijn.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116, I piętro


21.06, g. 11:00

Awangarda XX-lecia międzywojennego w Europie i Polsce. W kręgu śmiałych eksperymentów. Wykład Małgorzaty Lewińskiej w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Dwudziestolecie międzywojenne – czas wielu przemian, rewolucji oraz powstawania nowych ruchów – również tych artystycznych. Echa pierwszej wojny światowej i widma nadchodzącej kolejnej – drugiej – nie były obojętne dla powstającej wówczas sztuki. Czy artyści i artystki zawsze sprzeciwiali się polityce i panującym wówczas dyskursom? Jak odradzała się sztuka w II Rzeczpospolitej? O tym, jak w całej Europie komentowano rzeczywistość – ale też jak próbowano od niej uciec – a także o wyzwaniach artystów w tym trudnym czasie, opowie prelegentka podczas wykładu.

Bilety w cenie 15 zł

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116, I piętro


Koncert Kapeli Apostola


Muzeum Etnograficzne


19.06, g. 17:00

Kapela Apostola / The Apostles. Koncert w ramach Dni Trójkąta, towarzyszący wystawie „Ala Savashevich. Twoje ciało to pole pracy”

Repertuar Kapeli Apostola / The Apostles to muzyczny krajobraz dawnej Galicji Wschodniej i Podola. Zespół gra tradycyjną muzykę taneczną z terenów, na których przez stulecia przenikały się i współistniały żywioły polskie, ukraińskie oraz żydowskie. Wykonywana muzyka wyrasta bezpośrednio z pracy na materiałach źródłowych – archiwalnych zapisach nutowych czy unikatowych nagraniach fonograficznych z ubiegłego wieku. Melodie łączy temat migracji, przesiedleń i emigracji, jako część kultury trafiały wraz z powojennymi falami migrantów i osadników w nowe środowiska, współtworząc tożsamość takich miejsc jak np. Dolny Śląsk, Lubuszczyzna czy Nowy Jork. Muzyka wykonywana na żywo jest w stu procentach akustycznie – prym wiodą skrzypce, cymbały i bęben. Surowe materiały archiwalne przekładane na język żywej praktyki wykonawczej łączą historyczny kontekst z energią dzikiej potańcówki, podczas której zacierają się granice między sceną a publicznością. 

Kapela w składzie: Hanna Zhohlava (skrzypce, śpiew), Agata Weber (basy, „obręczówka”, baraban, śpiew), Serhii Postolnikov (cymbały, skrzypce).

Dofinansowano ze środków Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


21.06, g. 12:00

Magiczne trójkąty. Warsztaty rodzinne Olgi Budzan dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”

Co w Muzeum ma kształt trójkąta? Czy jest wiele zabytków w tym szczególnym kształcie? Podczas warsztatów będziemy tropić trójkąty malutkie – jak detal haftu na maleńkiej chusteczce – i te wielkie – jak nasz ogród. Zastanowimy się też, w jaki sposób kształt przedmiotu jest związany z jego funkcją. W części praktycznej będzie można wykonać pracę plastyczną inspirowaną trójkątnymi deseniami, jakie można znaleźć na ceramice, tkaninach, drewnie i metalu.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu



Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


16.06, g. 14:00

Najmniejszy ślad. Integracyjne warsztaty z audiodeskrypcją dla osób z niepełnosprawnością wzroku w ramach cyklu „Dotknij Muzeum”, prowadzenie: Kinga Łaska

W trakcie warsztatów inspirowanych wystawą stałą w Pawilonie Czterech Kopuł przyjrzymy się materiałom i działaniom, które łatwo przeoczyć, a które potrafią zmienić sposób patrzenia na przestrzeń i obraz. Zamiast rozbudowanych kompozycji, skupimy się na tym, co oszczędne i precyzyjne.

Warsztaty mają charakter otwarty i są zaproszeniem do spokojnego, uważnego działania, w którym równie ważne jak efekt staje się samo doświadczenie procesu twórczego.

Bilety w cenie 3 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


19.06, g. 11:00

Przystanek: Pawilon. Przedpołudniowe warsztaty dla seniorek i seniorów, prowadzenie: Justyna Oleksy

Spotkanie rozpoczyna się od rozgrzewki ciała, rozgrzewamy także wyobraźnię, by – gotowi na artystyczne wyzwania – twórczo zwiedzić wybrane fragmenty wystawy sztuki współczesnej! W czerwcowej, piknikowej aurze podążymy śladem inspiracjami naturą.

Bilety w cenie 15 zł (z Wrocławską Kartą Seniora – 3 zł)

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

Wykład po-art, Campbell's Soup Cans by Andy Warhol


20.06, g. 12:00

Puszka z pop-artem. Wykład Adama Pacholaka w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”

Pop-art – sztuka powstała z fascynacji kulturą masową, reklamą i światem konsumpcji. Artyści tacy jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein czy Richard Hamilton sięgali po obrazy znane z supermarketów, komiksów i telewizji, zacierając granicę między sztuką wysoką a codziennością. Podczas wykładu przyjrzymy się narodzinom pop-artu w Wielkiej Brytanii i USA oraz zastanowimy, dlaczego kolorowe puszki, gwiazdy kina i reklamy stały się jednymi z najważniejszych symboli sztuki XX wieku.

Bilety w cenie 15 zł

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


20.06, g. 14:00

„David Hockney 25”. Wykład Iwony Gołaj w odniesieniu do wykładu „Puszka z pop-artem”

Będzie to swoisty aneks do wystąpienia w ramach „Kursu historii sztuki…” na temat pop-artu. David Hockney – angielski malarz, rysownik, grafik, fotograf i scenograf (ur. w 1937 roku) – jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tego kierunku. Tytuł prelekcji odnosi się do nazwy wystawy, która miała miejsce w ubiegłym roku w Paryżu. W spektakularnym budynku Fundacji Louis Vuitton (projekt Franka Gehry’ego) można było zobaczyć ponad 400 prac Davida Hockney’a z 25 ostatnich lat pracy tego artysty. Malarz spędził je głównie w Yorkshire, gdzie na nowo odkrywał krajobrazy zapamiętane z dzieciństwa, a także w Normandii i Londynie. Wystawione były też prace wcześniejsze (najstarsza z 1955 roku). W oparciu o tę imponującą ekspozycję prelegentka spróbuję uchwycić fenomen tego giganta światowej sztuki.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

informacja prasowa

Spacer architektoniczny kierunek → renesans: Akademia Architektury

W najbliższy czwartek 18 czerwca) Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na kolejny spacer w ramach „Akademii Architektury”. Tym razem odwiedzimy Stare Miasto, aby szukać śladów architektury odrodzenia.

W architektonicznej panoramie Wrocławia renesans jest stylem prawie niewidocznym. W okresie jego popularności na kontynencie, w mieście nie powstało wiele nowych obiektów lub nie zachowały się one do naszych czasów. Nie oznacza to jednak, że nie ma go wcale! O historii architektury doby renesansu we Wrocławiu podczas spaceru opowie Wojciech Gruk. Zdradzi on również gdzie znaleźć można jego ślady, takie jak wkomponowane w tkankę miejską detale architektoniczne.

KIEDY: czwartek, 18 czerwca 2026 r., godzina 17.00

GDZIE: zbiórka pod pod iglicą na placu Solnym

Prowadzenie: Wojciech Gruk

Wstęp wolny!

Wojciech Gruk – historyk i historyk sztuki, muzealnik, przewodnik turystyczny i popularyzator wiedzy o Wrocławiu i Dolnym Śląsku. Autor i redaktor kilkunastu publikacji naukowych. Zawodowo związany z Ossolineum. Członek zarządu Dolnośląskiego Klubu Przewodnickiego „Spółdzielnia”; prowadzi fanpage „Wrocław Wojtka Gruka”.

Program edukacyjny dla dorosłych Akademia Architektury jest organizowany w ramach obchodów jubileuszu 60-lecia Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

informacja prasowa


środa, 10 czerwca 2026

V Festiwal Teatru na Faktach POZIOM ZERO w Instytucie Grotowskiego

Od 11 do  14 czerwca w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się piata edycja Festiwalu Teatru na Faktach POZIOM ZERO. Teatr oparty na faktach to operowanie konkretem, ale też metaforą, opowiadanie prawdziwych historii. W ramach Festiwalu odbędą się pokazy ośmiu spektakli, w tym trzech premierowych. Zapraszamy również na wydarzenia towarzyszące: performanse, dyskusje, warsztaty - w tym Wojtka Ziemilskiego.

 


7 pudełek
Premiera spektaklu Tomasza Borczyka i Carlosa Tuñona

czw. 11.06.2026, 19:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Czas trwania: ok. 90 minut | 16+ 

„7 pudełek” to intymny, angażujący publiczność spektakl o pamięci zapisanej 

w przedmiotach, przeprowadzkach i trudnej sztuce odpuszczania. Punktem wyjścia jest historia Tomasza Borczyka, performera i współreżysera, który zredukował swoją przeszłość do siedmiu pudeł pozostawionych w rodzinnym domu przed wieloletnią emigracją. Spektakl zostanie zagrany tylko siedem razy. Podczas każdego pokazu Tomasz, z pomocą publiczności, będzie musiał rozstać się z jednym pudełkiem. To opowieść o rzeczach, które przechowują nasze biografie, i o tym, co tracimy – albo odzyskujemy – gdy uczymy się zapominać.

Reżyseria Tomasz Borczyk, Carlos Tuñón

Dramaturgia Tomasz Borczyk

Pomysł Carlos Tuñón

Obsada Tomasz Borczyk, Dzianis Kushniarou, Paweł Mizia, Maja Błęka

Wideo i konsultacje scenograficzne Małgorzata Kot  

Kompozycja ścieżki dźwiękowej Vaz Oliver

Asystent reżyserii i produkcji, tłumacz Tomasz Żurek

Reżyseria świateł Daniel Marian „Quman” Kuźma 


Inwazja
Premiera spektaklu Aliny Kostiukovej, Aliny Sarnackiej i Rimmy Tyshkevych 

pt. 12.06.2026, 20:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Czas trwania: 60 minut | 18+

„Inwazja” to spektakl o kobietach, które w czasie wojny walczą nie tylko o przetrwanie, lecz także o prawo do autonomii, seksualności i własnych wyborów. Bohaterkami są sex-workerki oraz kobiety o odmiennych życiorysach, połączone identycznymi kostiumami – znakiem społecznego mechanizmu, który niezależnie od doświadczeń i decyzji szybko wydaje wyrok. Jedna z nich świadomie wykorzystuje swoją seksualność, a środki zarobione na OnlyFans przeznacza na wsparcie wojska. Druga, jako wdowa, odkrywa ciążę i budzące się pragnienie. Towarzyszący im chór widzów komentuje ich zachowania, wciągając publiczność w system ocen, z którym kobiety mierzą się na co dzień. „Inwazja” opowiada o wojnie, osądzie, zdradzie i zamianie ról, ale przede wszystkim o godności, wolności i prawie kobiet do bycia sobą.

Tekst Alina Sarnacka

Reżyseria Alina Kostiukova

Występują Anastasia Ivasova, Alina Kostiukova, Rimma Tyshkevych, Lolita Zhuravlova

Muzyka Ilya Semashkevich


Czarna skrzynka
Premiera spektaklu Ady Tabisz

sob. 13.06.2026, 21:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Czas trwania: 75 minut | 16+


„Czarna skrzynka” to intymny spektakl o poezji, przemijaniu, kobiecości, starzeniu się i samotności. Punktem wyjścia są udokumentowane rozmowy Krystyny Krotoskiej z Urszulą Kozioł, prowadzone w ostatnich miesiącach życia poetki. Zanikające wspomnienia, słowa poddające się czasowi, ręcznie zapisywane wiersze i fragmenty archiwalnych nagrań głosu Kozioł tworzą opowieść o kruchej obecności i o języku, który próbuje ocalić to, co znika. Spektakl, realizowany za zgodą spadkobierców, staje się sceniczną „czarną skrzynką” – zapisem głosu, pamięci i poezji wobec nieuchronnego końca.


Reżyseria Ada Tabisz

Scenografia Magdalena Gładysiewicz

Występują Krystyna Krotoska, Ada Tabisz, gościnnie: Agnieszka Kwietniewska

Warstwa dźwiękowa oparta na przetworzeniu głosu poetki Szymon Tomczyk

Muzyka/ opracowanie dźwiękowe Szymon Tomczyk

Instalacja świetlna Daniel ‘Qman’ Kuźma


Pozostałe spektakle:

Good Waves Only
Spektakl Agi Błaszczak i Pawła Bernadowskiego z Teatru Ochota w Warszawie

pt. 12.06.2026, 12:00 i 19:00  | Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego

Czas trwania: 65 minut | 14+

Rok 1989. Wody Pacyfiku. Marynarka Wojenna USA rejestruje tajemnicze dźwięki 

o częstotliwości 52 herców. Zespół z Instytutu Oceanograficznego w Woods Hole identyfikuje je jako pieśń godową płetwala. Jednak ze względu na wyjątkowo wysokie tony nie przypomina ona śpiewu żadnego znanego gatunku tych ssaków. Nietypowy płetwal otrzymuje nazwę „52 herce”. Wkrótce okazuje się, że wydawane przez niego dźwięki uniemożliwiają mu komunikację z innymi osobnikami. Przez lata przemierza ocean, daremnie wzywając partnerki i towarzyszy. Media obwołują go najbardziej samotnym wielorybem na świecie.

„Good Waves Only” to spektakl o dźwiękach, które błądzą. O wielorybie, którego śpiewu nie rozumie żaden z pobratymców, ale też o ludziach nadających na nieznanych innym częstotliwościach. Przyrodnicze fakty splatają się tu z intymnymi historiami osób doświadczających samotności. To   zaproszenie do wsłuchania się w sygnały, które często giną w szumie codzienności.

Tekst  i reżyseria Aga Błaszczak, Paweł Bernadowski

Dramaturgia Aga Błaszczak

Występuje Paweł Bernadowski

Scenografia i kostiumy Marta Kodeniec

Muzyka Rafał Ryterski

Produkcja Natalia Czekalska

Plakat Aleksandra Ołdak

Głosy Malwina Czekaj, Helena Czepiec, Jadwiga Domka, Maciej Kulmacz, Filip Pardyak


Royberki
Spektakl Leny Witkowskiej (Teatr Ósmego Dnia)

pt. 12.06.2026, 18:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Czas trwania: 90 minut | 16+ 

„Royberki” to performatywno-muzyczny manifest o kobiecym aktywizmie, solidarności  i codziennych rewolucjach. Spektakl wyrasta z doświadczeń ruchów społecznych Poznania: Inicjatywy Pracowniczej, Rozbratu i związków lokatorskich. Na scenie spotyka się pięć „dynastii” oporu: pracownice niemedyczne szpitala, osoby pracujące w Amazonie, pracownice żłobków, opiekunki osób starszych i aktywistki lokatorskie. Każda tworzy własne królestwo walki o widzialność, uznanie i podmiotowość. Z głosów, oddechów, rytmów pracy, elektroniki i pieśni buntowniczych powstaje spektakl  o kobietach, które śmiechem, gniewem i czułością piszą własny porządek.

Scenariusz i reżyseria Lena Witkowska

Kompozycje muzyczne, Osoby Performerskie Marika Bocewicz, Marta Wołczecka, Weronika Siwicka, Joanna Bielawska, Lena Witkowska

Video Filip Jędrzejczak

Osoby Royberskie, których wypowiedzi i historie stały się inspiracją dla scenariusza Magda Malinowska, Dorota Stefańska, Renata Bernas, Bronisława Waszkiewicz, Kasia Czarnota, Hanna Roloff, Aneta Budzińska, Marria Vehera, Nadia Demyd, Natalia Kaczmarek, Katarzyna Korcz


Szpieg z Krainy Głuchych 
Spektakl Edyty Kozub, Marka Śmietany i Lukasa Wojcickiego 

sob. 13.06.2026, 15:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Czas trwania: 60 minut

W języku polskim i Polskim Języku Migowym | 16+ 

„Szpieg z Krainy Głuchych” to spektakl muzyczny z rapem wykonywanym i śpiewanym na żywo, który opowiada o doświadczeniu osób Głuchych i słabosłyszących. Punktem wyjścia jest historia Marka Śmietany — performera, lektora polskiego języka migowego i działacza na rzecz praw Głuchych. Jego opowieść staje się pretekstem do pokazania szerszej perspektywy całej społeczności.To historia o codziennych barierach, niezrozumieniu i dyskryminacji, ale przede wszystkim o sile, solidarności, niezłomności i wspólnym działaniu. Spektakl ma formę protest-songu i łączy słowo, muzykę oraz język migowy, tworząc wielogłosową opowieść o tożsamości i prawie do własnego głosu. Przedstawienie powstało na bazie nagrodzonego czytania performatywnego, z udziałem poetki wizualnej Edyty Kozub, a jego wybrane fragmenty inspirowane są książką „Głusza” Anny Goc.

Osoby performujące Edyta Kozub, Marek Śmietana, Lukas Wojcicki

Choreografia, adaptacja tekstów, dramaturgia Lukas Wojcicki

Muzyka Mikołaj Poncyljusz

Kostiumy, scenografie, wizualizacje, światła Mo Tomaszewska

Premiera: 26.06.2025, podczas IV Festiwalu Teatru na Faktach „Atypowo” w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego


Chłopaki. Prawo głosu
Spektakl kolektywu Kobietostan i Weroniki Fibich

sob. 13.06.2026, 17:00, 19:00  | Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego

Czas trwania: 65 minut | 16+

„Chłopaki. Prawo głosu” to działanie na styku koncertu performatywnego i dokumentu scenicznego, opowiadające o spotkaniu, godności i prawie do wrażliwości. Punktem wyjścia były warsztaty teatralne i rozmowy Agnieszki Bresler oraz Iwony Koneckiej z mężczyznami osadzonymi w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, realizowane w ramach projektów „Wielogłos o płci (brzydkiej)” i „Centrum Sztuki Osadzonych”. Twórczynie przyglądają się kulturowym kliszom, lękom towarzyszącym pracy z osobami osadzonymi oraz społecznemu przyzwoleniu na toksyczną męskość. Nie tworzą jednak spektaklu „o męskości”, lecz nielinearną opowieść o próbie usłyszenia głosów zwykle pomijanych. Do kolektywnej pracy zaprosiły Weronikę Fibich, wpisując w proces płynność, dobrostan i afirmację twórczego bałaganu. 

Reżyseria i scenografia Weronika Fibich

Koncepcja i wykonanie Agnieszka Bresler, Iwona Konecka

Teksty piosenek Martyna Dębowska


Meltdown
Spektakl Małgorzaty Lech | Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

sob. 13.06.2026, 18:00

Czas trwania: 75 minut | 16+ 


Do niedawna uważano, że autyzm dotyka tylko chłopców, a jeszcze wcześniej w ogóle nie mówiono o neuroróżnorodności. „Meltdown” to historia o życiu w spektrum autyzmu oraz o życiu z osobą neuroatypową. Spektakl współtworzony przez osobę w spektrum autyzmu, otwiera dyskusję o sprawczości i obecności w sztuce ludzi neuroatypowych. Jest zarazem opowieścią o kobiecości, relacjach matki z córką i dorastaniu w latach dziewięćdziesiątych. Przedstawienie powstało na podstawie czytania, które zostało zaprezentowane podczas III konkursu na dokumentalne czytanie performatywne i otrzymało wyróżnienie Pełnomocniczki Prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania.

Scenariusz i reżyseria Małgorzata Lech

Ruch sceniczny Iga Załęczna

Projekcje video Peter Fick

Muzyka Kamil Malchar

Obiekty scenograficzna Kamila Lech

Światła Daniel „Qman” Kuźma

Produkcja i koordynacja Marta Pawlik, Jurgita Zaikauskas

Występują Katarzyna Kopczyk, Karolina Lichocińska oraz Agnieszka i Natalia jako one same

Produkcja Fundacja Robimy Ruch


IV KONKURS NA DOKUMENTALNE CZYTANIE PERFORMATYWNE (transmisja online na Facebooku IG) | Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Jury – Dorota Brauntsch, Bartosz Panek, Roman Pawłowski-Felberg, Alina Szeptycka, Wojtek Ziemilski – wyłoni czytanie, które zostanie wystawione na scenie Instytutu Grotowskiego w przyszłym sezonie w formie pełnoprawnego spektaklu. Również publiczność będzie mogła nagrodzić najlepsze czytanie zaprezentowane w ramach konkursu. 

niedz. 14.06, 13:45–16:30, I BLOK CZYTAŃ

Dać się porwać” Olka Młyńskiego, Grzegorza Grecasa, Bartosza Kułakowskiego, Piotra Miszteli, Mateusza Zilberta, Anastazji Kowalskiej 

Zuchwałe porwanie samolotu pasażerskiego przez polskich uciekinierów niczym w dobrym filmie akcji jest tylko początkiem tej nieoczywistej historii z czasów PRL-u.


„Ruda wiewiórka” Uliany Shargaevej, Victorii Yegorovej, Chasi Kornievej

Opowieść drogi o dwóch dziewczynach uciekających z Białorusi przed reżimem Łukaszenki.

„Głos kobiet” Sandry Staletowicz, Iwony Woźniak, Barbary Opalskiej, Czesława Gałużnego, Aleksandry Marzyńskiej

Efekt pracy z 17 matkami dzieci z niepełnosprawnościami dokumentujący ich marzenia, ich codzienne zmagania i ich utracone nadzieje.

„MWK” Aliny Kostiukovej

Wstrząsająca relacja „Mawki” członkini ruchu oporu na okupowanym Krymie.


18:00–20:30, II BLOK CZYTAŃ


„Enen. Nie pozwól mi obrócić się w piasek i odlecieć” Marzeny Sadochy 

Performans poświęcony jest pochowanym jako NN tysiącom osób. Punktem wyjścia jest autobiograficzna opowieść o zaginionym ojcu, którego ciało zostaje odnalezione na ulicach Paryża.


„Nauka obierania ziemniaków” Moniki Rak, Agnieszki Małgowska (Kobiecy Zakład Pracy)

Niepełnoletnia bohaterka zostaje wywieziona przez rodziców do ośrodka „leczącego”  z homoseksualizmu. Czy uda się jej przetrwać i zachować własną tożsamość?

„To jest bowiem ciało moje” Mariki Kowalskiej, Jadwigi Klaty, Zofii Zełep-Kraskowskiej, Dawida Tasa

Poetycki, bardzo precyzyjny choreograficznie performans dokumentujący zarówno w słowie jak i w ciele traumy przez które przechodzi bohaterka decydująca się na przerwanie ciąży we współczesnej Polsce

„Książę Niezłomny. Rekonstrukcja” Lukasa Wojcickiego, Agnieszki Błońskiej, Edmunda Krempińskiego, Sos Osowsx

Twórcy w swojej propozycji zadają pytanie jak mógłby wyglądać dzisiaj spektakl Grotowskiego, grany przez performera transpłciowego?


V Festiwal Teatru na  Faktach POZIOM ZERO | 11–14.06.2026, Wrocław
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ks. Witolda 62
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27 (Przejście Żelaźnicze)

 informacja prasowa



Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Oddziałach /25-28 czerwca 2026/

Wśród zaplanowanych wydarzeń są aż cztery wykłady: Elżbiety Gajewskiej-Prorok o artystach szkła na Śląsku w pierwszej połowie XX w.; Michała...

Popularne posty