Trwa świętowanie Roku Wojciecha Jerzego Hasa w Kinie Iluzjon, a wraz z nim środowe pokazy w ramach jubileuszowej retrospektywy „Has. Kroniki wyobraźni”. W środę, 16 kwietnia o 20.00, zapraszamy na Lalkę, autorską, daleką od szkolnych interpretacji adaptację arcydzieła Bolesława Prusa. Projekcję przed filmem wygłosi dr Piotr Śmiałowski.
Has w swojej ekranizacji podkreśla pesymizm powieści i koncentruje uwagę widza wokół wątku miłości Wokulskiego do Izabeli, jego melancholii, samotności, obcości wobec otaczającego świata i niemożności realizacji swoich marzeń. To pierwszy kolorowy film Hasa i drugi po "Rękopisie znalezionym w Saragossie" (1964) zrealizowany z takim inscenizacyjnym rozmachem: imponująca, inspirowana m.in. malarstwem Tadeusza Pankiewicza i Aleksandra Gierymskiego scenografia jest jednym z głównych bohaterów. Czas premiery (jesień 1968 roku) sprawił, że choć reżyser zawsze unikał wpisywania swej twórczości w aktualne konteksty polityczne, to jego adaptacja z Wokulskim jako obcym, wybitną jednostką tłamszoną przez układ społeczny, bywała odbierana jako komentarz do wydarzeń Marca ’68.
Projekcje w ramach cyklu
Lalka
16.04.2025, godz 20:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe Prelekcja - Piotr Śmiałowski
Kronika Projekcja z nośnika DCP | English friendly | Film jest dostępny dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku. Audiodeskrypcja jest udostępniana przy użyciu darmowej aplikacji Kino Dostępne. https://kinodostepne.pl/
Sanatorium pod Klepsydrą
23.04.2025, godz 20:30
Sala Stolica
Kronika Projekcja z nośnika DCP | English friendly
Nieciekawa historia | Scentralizowana kontrola przebiegu produkcji (Cukier)
30.04.2025, godz 20:00
Sala Stolica
Nieciekawa historia
Scentralizowana kontrola przebiegu produkcji (Cukier)
Kronika Projekcja z nośnika DCP | English friendly | Film jest dostępny dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku. Audiodeskrypcja jest udostępniana przy użyciu darmowej aplikacji Kino Dostępne. https://kinodostepne.pl/
We wtorek 22 kwietnia o godz. 20.00 FINA zaprasza do Kina Iluzjon na kolejne wydarzenie Roku Wojciecha Jerzego Hasa: pokaz filmu dokumentalnego Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego Rysopis znaleziony po latach (2023) oraz otwarcie wystawy poświęconej twórczości reżysera.
"Rysopis znaleziony po latach" to wielowymiarowy filmowy portret Wojciecha Jerzego Hasa kreślony przez członków jego rodziny, współpracowników, studentów, artystów zafascynowanych i inspirowanych jego twórczością. Wspomnienia i archiwalne wypowiedzi Gustawa Holoubka, Jadwigi Has, Beaty Tyszkiewicz, Marka Hasa, Sławomira Kryńskiego, Macieja Putowskiego, Andrzeja Halińskiego, Małgorzaty Szumowskiej czy Filipa Zylbera uzupełnione są unikatowymi archiwaliami: zdjęciami prywatnymi, relacjami z planów filmowych.
Otwarta tego samego wieczora wystawa poświęcona twórczości reżysera – podobnie jak trwająca w Kinie Iluzjon jubileuszowa retrospektywa „Has. Kroniki wyobraźni” – prezentuje chronologicznie cały jego dorobek fabularny. Składają się na nią fotosy, plakaty i werki z planów filmowych pochodzące ze zbiorów FINA. Składają się na nią fotosy, plakaty i werki z planów filmowych pochodzące ze zbiorów FINA. Przez najbliższe tygodnie będzie ją można oglądać w rotundzie kina. Do 21 maja w ramach przeglądu „Has. Kroniki wyobraźni” zostanie jeszcze pokazanych sześć filmów: Lalka (16 kwietnia), Sanatorium pod Klepsydrą (23 kwietnia), Nieciekawa historia (30 kwietnia), Pismak (7 maja), Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany (14 maja) i Niezwykła podróż Baltazara Kobera (21 maja).
Wstęp na wydarzenie wolny – wejściówki do odbioru w Kinie Iluzjon w dzień wydarzenia.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz