Dyrektor artystyczny Forum Musicim, Tomasz Dobrzański zaprasza na tegoroczną edycję festiwalu muzyki dawnej. W tym roku pod hasłem "Narodziny sonaty".
Niezmiernie cieszę się, że mogę zaprosić Państwa na kolejną edycję Festiwalu Forum Musicum poświęconego muzyce dawnej wykonywanej w zgodzie z historycznymi praktykami. W tym roku głównym tematem naszych spotkań z publicznością uczyniliśmy jedną z najważniejszych form instrumentalnych klasycyzmu i romantyzmu – sonatę.
Świadkiem jej narodzin była wcześniejsza epoka – barok, czas niejednego przecież przełomu w historii kultury. Sam proces kształtowania się sonaty jest, moim zdaniem, jednym z najciekawszych w dziejach muzyki. Musimy uświadomić sobie, że do końca XVI wieku muzyka instrumentalna oparta była całkowicie na wzorcach wokalnych – to właśnie na wyłanianiu się form instrumentalnych z muzyki wokalnej proces ów polegał. Jego ilustracją będzie program trzech koncertów.
Podczas pierwszego z nich znakomici artyści związani z Wrocław Baroque Ensemble – Zbigniew Pilch i Marta Niedźwiecka – w przekrojowym programie zaprezentują wspólnie wczesne, siedemnastowieczne sonaty skrzypcowe. Inni festiwalowi wykonawcy – ceniony przez międzynarodową krytykę zespół Concerto Scirocco – przybliżą nam nie tylko tytułowy gatunek, ale również inne, należące do wczesnej twórczości instrumentalnej, wskazując na ich powinowactwo z formami wokalnymi. Członkowie Filatura di Musica skupią się natomiast na istotnym elemencie rozwoju interesującego nas zjawiska, jakim była praktyka improwizowanego kontrapunktu. Oprócz tego podczas Forum Musicum do przestrzeni miejskich powrócą koncerty historycznych formacji instrumentów dętych, a także ludowa potańcówka. Fascynujące konteksty dawnych praktyk wykonawczych staną nam się bliższe podczas spotkań z artystami.
Nie mogę się już doczekać wspólnie z Państwem przeżywanych festiwalowych wydarzeń. Do zobaczenia!
Dyrektor artystyczny Forum Musicum
9. sierpnia 2025, godz. 16.00
Gwarne przestrzenie, duży pogłos – tym średniowiecznym zespołom to nie przeszkadzało! W programie tegorocznej edycji Forum Musicum znalazły się koncerty grup muzycznych złożonych z instrumentów dętych wzorowanych na funkcjonujących przed wiekami formacjach typu alta cappella. Międzynarodowa grupa Alta Bellezza kultywuje tradycję ukształtowaną w wiekach XIV i XV, a swoją nazwę zaczerpnęła od jednej z chansons Guillaume’a Dufaya – głównego przedstawiciela funkcjonującej wówczas szkoły burgundzkiej.
![]() |
L Alta Bellezza |
Program:
Kruk i lew. Maciej Korwin Jerzy z Podiebradów w sporze o koronę czeską
Anonim Sophia nasci fertur singula (Codex Speciálník)
Anonim Kain mier (Strahov Codex)
Anonim Myn hrcz freyden ist (Strahov Codex)
Anonim Regina caeli laetare alleluia (Codex Speciálník)
Anonim Pater noster (Codex Speciálník)
Anonim Caecus non iudicat de coloribus (Codex Speciálník)
Alexander Agricola Ave coronata sublime (Codex Speciálník)
Anonim J... – B... – N… (Margherita Castellani’s Songbook)
Anonim A Florence la joeuse cite (Margherita Castellani’s Songbook)
Dworzec PKP, godz. 16.00
Hala Targowa, godz. 17.00
NFM, foyer -1, godz. 18.00
W sytuacji złych warunków pogodowych (deszczu lub silnego wiatru) minikoncerty odbędą się w wyznaczonym czasie w Narodowym Forum Muzyki w foyer na poziomie -1.
Wykonawcy:
Alta Bellezza:
Laura Dümpelmann – szałamaje, pomort
Hanna Geisel – szałamaje, pomort, dudy
Nathaniel Wood – busines, trąbka suwakowa, puzon
Czas trwania: 20 minut
Lokalizacja: Przestrzeń miejska Wrocławia
![]() |
Zbigniew Pilch, fot. Maciej Weszka |
godz. 20.00 , Ratusz, Sala Wielka
XVII-wieczne sonaty skrzypcowe
10. sierpnia, godz. 12.00
Alta Bellezza „Fenomen alta cappella” – spotkanie z publicznością
![]() |
Muscanti Poestatis fot. Stefano Preda |
17. sierpnia, godz. 16.00
Dudy, trąby, szałamaje, kotły
![]() |
Kapela Odloty 2024 foto Nina Szczudlik |
Potańcówka
22. sierpnia, godz. 20.00, Wrocław, Stary Refektarz przy klasztorze oo. Dominikanów
![]() |
Filatura di Musica |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz