czwartek, 8 maja 2025

Spotkajmy się w mieście! | Historie zapisane w kamieniu /14 i 16 maja, godzina 12.00/

W ramach majowej odsłony cyklu "Spotkajmy się w mieście!" poznamy mało znany krajobraz kulturowy dolnośląskiej prowincji, reprezentowany przez setki dam i rycerzy z okresu renesansu, którzy od pięciu wieków śpią snem kamiennym w pobliżu swoich zamków i dworów. 


Byli oni bohaterami dwóch wystaw fotograficznych pt. „Zaklęci w kamieniu” (Świdnica 2020, Bukowiec 2024). Tym razem wybrani reprezentanci przybędą wraz z autorką na spotkanie do Muzeum Architektury. Lila Dmochowska zaprowadzi nas w cudowne miejsca, których nikt nie odwiedza i opowie historie, jakich nikt jeszcze nie opowiedział.


14.05.2025 r., godzina 12.00 – wykład w Muzeum Architektury

16.05.2025 r., godzina 12.00 – spacer śladami dam i rycerzy z Dolnego Śląska

Miejsce zbiórki: przed wejściem do kościoła św. Marii Magdaleny, ul. Szewska 10

Prowadzenie: Lila Dmochowska

Na oba wydarzenia wstęp wolny, nie trzeba się zapisywać!

Wykład przybliży mało znany krajobraz kulturowy dolnośląskiej prowincji, reprezentowany przez setki dam i rycerzy z okresu renesansu, którzy od pięciu wieków śpią snem kamiennym w pobliżu swoich zamków i dworów. Byli oni bohaterami dwóch wystaw fotograficznych pt. „Zaklęci w kamieniu” (Świdnica 2020, Bukowiec 2024). Tym razem wybrani reprezentanci przybędą wraz z autorką na spotkanie do Muzeum Architektury. Lila Dmochowska zaprowadzi nas w cudowne miejsca, których nikt nie odwiedza i opowie historie, jakich nikt jeszcze nie opowiedział. W dniu wykładu będziemy mieć również prezent dla uczestników – pamiątkowy folderek, przedstawiający każdą damę i rycerza, którzy będą asystować autorce podczas prelekcji.

Podczas spaceru odwiedzimy kilka miejsc na Starym Mieście, gdzie można spotkać przedstawicieli rodów rycerskich zaklętych w kamieniu. Na konkretnych przykładach porozmawiamy o heraldyce, dowiemy się skąd się brali rycerze. W przypadku konkretnego rycerza będzie też okazja odnieść się do obecnej siedziby Muzeum Architektury. Spacer da niepowtarzalną okazję do porównania renesansowych płyt nagrobnych wystawianych mieszczanom z kamiennymi portretami pośmiertnymi dedykowanymi dolnośląskiemu rycerstwu. W bonusie dygresje i ciekawostki!

Lila Dmochowska – historyczka sztuki, autorka książki „Skarb z rodowodem. O damach i rycerzach z Dolnego Śląska historie zapisane w kamieniu”.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czarnomorska utopia 1955-1989 – otwarcie nowej wystawy w Muzeum Architektury we Wrocławiu

10 lipca 2025 r. o godzinie 18.00 Muzeum Architektury we Wrocławiu, Rumuński Instytut Kultury w warszawie i Związek Architektów w Rumunii za...

Popularne posty