W 1965 roku 6 maja przypadał w czwartek. Tego dnia, punktualnie o godzinie 13.00, pierwsi zwiedzający przekroczyli próg utworzonego właśnie Muzeum Architektury i Odbudowy. "Wystawa zorganizowana przy współudziale Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w dwudziestą rocznicę powrotu Wrocławia do macierzy / czynna w salach wystawowych muzeum przy ul. Bernardyńskiej 5 od maja do września 1965 roku / obejmuje działy obrazujące zniszczenia zabytków i osiągniecia konserwatorskie…" – brzmiał tekst zaproszenia na pierwszą w historii instytucji ekspozycję. Komisarzem wystawy zatytułowanej „Ochrona zabytków Dolnego Śląska 1945–1965” był profesor Olgierd Czerner, inicjator powstania muzeum i jego pierwszy dyrektor.
![]() |
Pierwsza wystawa w Muzeum Architektury i Odbudowy, otwarta 6 maja 1965 roku, archiwum MA |
Ani przedmiot, ani termin wystawy nie były przypadkowe. Dwadzieścia lat wcześniej – co do minuty – skończył się jeden, a zaczął nowy rozdział w historii miasta. Świętowaliśmy nowy początek otwierając instytucję kultury, której misją była przede wszystkim ochrona ocalałych resztek detali architektonicznych, pochodzących z budynków zrujnowanych podczas wojny. Najcenniejsze z nich trafiły na stałe do zbiorów muzeum, stając się zalążkiem kolejnych, powiększanych z biegiem lat kolekcji.
Z czasem cele instytucji się zmieniały, a materialne obiekty – jak fragmenty zniszczonych budynków, przykłady rzemiosła architektonicznego, ryciny i dzieła sztuki współczesnej – ustępowały miejsca pozostającym na papierze świadectwom twórczej kreacji: projektom, szkicom, odręcznym rysunkom oraz makietom przyszłych budynków. Coraz więcej miejsca na magazynowych półkach poświęcano dokumentacjom procesu projektowego – notatkom, zapiskom, tekstom teoretycznym. Świadectwom kolejnych nowych początków.
6 maja 2025 roku o godzinie 13:00 rozpoczęły się 60. urodziny Muzeum Architektury we Wrocławiu – do dziś jedynego muzeum o tym profilu w Polsce. Rok jubileuszowy to – oprócz szeregu okazjonalnych wydarzeń – również preludium do zmian, jakie w najbliższym czasie czekają tę instytucję. Przed nami przebudowa istniejącej siedziby, prace nad kształtem nowej części kompleksu, przeprojektowanie oferty kulturalnej i edukacyjnej pod względem dostępności i zaangażowania społecznego.
Spędźcie najbliższe 12 miesięcy z nami, a obiecujemy, że nie będziecie się nudzić! W programie wiele jubileuszowych wydarzeń – wystawy, spotkania, nowy program edukacyjny, a na koniec… nowa książka!
Jubileusz 60-lecia MA – harmonogram wydarzeń:
Noc Muzeów – sitodruk na żywo, wspólnie z Pracownią Witryna drukujemy dla Was koszulki i torby z motywem jubileuszowym,
22.05, godz. 17.00 – Zaczęło się w MA – wykład o początkach działalności Muzeum Architektury i Odbudowy, prowadzenie: Michał Chadera,
28.06, godz. 18.00 – otwarcie wystawy “Laboratorium Architektury”,
Lipiec-sierpień – Architektura zmian/zmiany w architekturze: spacery architektoniczne po Wrocławiu
1.09, godz. 17.00 – Back to School, czyli Akademia Architektury – inauguracja nowego programu edukacyjnego MA dla dorosłych
Wrzesień-październik – Architektura zmian/zmiany w architekturze: spacery architektoniczne po Wrocławiu
23.10, godz. 18.00 – otwarcie monograficznej wystawy Anny Szpakowskiej-Kujawskiej,
7.11, godzina 17.00 – wykład o prof. Olgierdzie Czernerze, prowadzenie: Michał Chadera
Ciągle sobie obiecuję wizytę w tym muzeum. Może z okazji 60. lecia uda mi się tam zajrzeć
OdpowiedzUsuń