Jaki był klucz doboru filmów do przeglądu towarzyszącego tegorocznej edycji Brave Festival?
Zobaczymy nowe filmy, o których głośno jest na świecie, a które nie są pokazywane w szerokiej dystrybucji w Polsce. Jestem przekonany, że będzie to gratka dla kinomanów. Jednocześnie wybraliśmy obrazy wpisujące się w tematykę tegorocznego Brave Festival. To przegląd dla każdego, kto jest zainteresowany nieupudrowanym i pogłębionym obrazem współczesnego świata – mówi Adam Kruk, kurator przeglądu, który podzielony jest na cztery cykle tematyczne.
Brave: Forbidden Cinema
Widzowie zobaczą filmy ciekawe pod względem artystycznym. Łączy je zainteresowanie losami konkretnych ludzi w konfrontacji ze społeczną lub polityczną opresją, w różnych częściach świata. Sam jestem ciekaw, jak rozłożą się głosy publiczności – mówi Adam Kruk.
Teheran Tabu |
Główna nagroda w konkursie to 2,5 tys. euro. W ramach Brave Forbidden Cinema organizatorzy zaplanowali po dwa seanse każdego filmu.
Film Interrupted
Reżyserem tego obrazu był geniusz rosyjskiego kina Aleksiej German, który zmarł przed jego ukończeniem. Montaż, po 14 latach od pierwszych zdjęć na planie, dokończył już jego syn Aleksiej German Młodszy. Powstało czarno-białe arcydzieło science fiction, trudno ten film porównać z jakimkolwiek innym – opowiada Adam Kruk.
oficjalny trailer filmu
Kids in Danger
To film drogi, pokazujący dzieciaki z Gwatemali podróżujące do USA w poszukiwaniu lepszego życia, a jednocześnie wstrząsający obraz Ameryki Środkowej i Północnej. Niezwykle aktualny temat – mówi Adam Kruk.
W tym cyklu jest też nietypowy film familijny (dozwolony od 9. roku życia). „Blanka” (reż. Kohki Hasei), który opowiada o pozbawionej rodziców, rezolutnej dziewczynce z Manili, stolicy Filipin, która postanawia zebrać pieniądze, by kupić sobie ... mamę.
Blanka |
Brave People
Bohaterem dokumentu „Akong. Niezwykłe życie” jest Akong Tulku Rinpoche, założyciel ROKPA International, czyli głównego beneficjenta Brave Festival od początku istnienia wrocławskiego festiwalu.
Akong |
13. edycja Brave Festival potrwa od 13 do 22 lipca. W ramach głównej ścieżki festiwalu zobaczymy spektakle 13 artystów lub grup, pochodzących z pięciu kontynentów. Zaplanowano też serię wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania i warsztaty z twórcami.
Cały dochód ze sprzedaży biletów na Brave Festival, łącznie z przeglądem filmowym, zostanie przekazany międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, niosącej pomoc ubogim i osieroconym dzieciom w Tybecie.
Brave Festival 2018 wsparła finansowo Gmina Wrocław oraz Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji o festiwalu: www.bravefestival.pl
Więcej o Brave forbidden Cinema: tutaj.
informacja prasowa
spot festiwalu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz