poniedziałek, 16 lipca 2018

IX edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej 19–21 lipca 2018

Niezapomniane piosenki filmowe w wykonaniu zjawiskowej osobowości scenicznej, Izabeli Szafrańskiej, a także legendarny musical „Jesus Christ Superstar” w interpretacji aktorów Teatru „Rampa” będzie można usłyszeć na IX  Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w CKK Jordanki w Toruniu.


Program IX edycji Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, Toruń, 19 - 21 lipca

19 lipca 2018 r. (czwartek), godz. 19.00

CKK „Jordanki”

Koncert otwarcia Festiwalu - „JESUS CHRIST SUPERSTAR" w wyk. Teatru "Rampa"


20 lipca 2018 r. (piątek), godz. 14.00-19.00

CKK "Jordanki" - Sala Kameralna

Przegląd Konkursowy

Jury Przeglądu Konkursowego: Krzesimir Dębski (przewodniczący), Aniela Hebel-Szmak (międzynarodowy sędzia łyżwiarstwa figurowego), Magdalena Wojewoda-Mleczko (dyrektor muzyczny RMF Classic), Jakub Wocial (Teatr "Rampa"), Bogusław Nowicki (ZAiKS)


20 lipca 2018 r. (piątek), godz. 20.30

CKK "Jordanki" - Sala Kameralna

"Śpiewnik filmowy" - recital Izabeli Szafrańskiej

(po recitalu ogłoszenie wyników Przeglądu Konkursowego)

21 lipca 2018 r. (sobota), godz. 20.00

CKK „Jordanki”

występ Aleksandry Woźniak podczas Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, fot. prasowa

Koncert Galowy Festiwalu

Prowadzenie: Magdalena Grąziowska - aktorka związana ze scenami krakowskimi, obecnie w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, odtwórczyni jednej z głównych ról w komedii  Juliusza Machulskiego "Ambassada" oraz Kacper Kuszewski - znany aktor (m. in. "M jak miłość"), juror w programie telewizyjnym „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Wykonawcy:
Agata Bykowska - aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku, aktualnie w obsadzie serialu „Korona Królów” (Litwinka Gabija)
Karolina Micor - laureatka edycji Festiwalu z 2016 r.
Emose Uhunmwangho - aktorka Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu
Michalina Łabacz - aktorka młodego pokolenia, debiut na ekranie - główna rola w filmie Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”.
Emilia Komarnicka-Klynstra - aktorka Teatru "Ateneum" w Warszawie, znana także z serialu „Na dobre i na złe”
Redbad Klynstra-Komarnicki - aktor i reżyser pochodzenia holendersko-fryzyjskiego, znany m.in. z filmu "Smoleńsk"
Jakub Wocial - aktor musicalowy, wokalista, szef sceny muzycznej Teatru „Rampa” w Warszawie

Laureaci Przeglądu Konkursowego:

Łódzka Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego

Sekcja muzyczna Piotra Dąbrowskiego

Scenariusz i realizacja koncertu: Andrzej Szmak, Dyrektor Festiwalu

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej 

Stanowi pierwszą w Polsce i nieposiadającą odpowiednika w Europie imprezę artystyczną poświęconą fenomenowi piosenki i ballady filmowej w kinematografii polskiej, europejskiej i światowej.

Celem Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej jest popularyzacja najciekawszych osiągnięć artystów, którzy nadali tej formie twórczości filmowej autorski wymiar i stworzyli utwory, które po dziś dzień oczarowują walorami artystycznymi. Pomysłodawcą Festiwalu jest Andrzej Szmak.

Pomysł Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej nawiązuje do niezapomnianej ballady filmowej Krzysztofa Komedy i Agnieszki Osieckiej "Nim wstanie dzień" z polskiego westernu Hoffmana i Skórzewskiego "Prawo i pięść" zrealizowanego w Toruniu w 1964 roku. W 2008 roku na Rynku Nowomiejskim Torunia odbyło się odsłonięcie aranżacji plastycznej upamiętniającej to kanoniczne dzieło polskiej kinematografii. Uroczystościom towarzyszył koncert plenerowy muzyki i ballady filmowej w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Gośćmi honorowymi uroczystości byli Jerzy Hoffman i Magdalena Zawadzka - żona Gustawa Holoubka. Na program składały się znane motywy i przeboje muzyki filmowej z lat 50. i 60. Wydarzenie to udowodniło, że zarówno sama ballada Komedy i Osieckiej jak i w ogóle fenomen piosenki filmowej w pełni zasługują na miejsce, które pozwoli w ciekawy sposób i na nowo zaprezentować najlepsze i najciekawsze piosenki i ballady filmowe kinematografii polskiej, europejskiej oraz światowej. Do miejsca takiego aspiruje Toruń, gotyckie miasto nad Wisłą o niepowtarzalnym klimacie, miasto, które ma swoje znaczące miejsce w historii polskiej sztuki filmowej (w plenerach Torunia realizowano m.in. takie filmy jak: "Zamach" Passendorfera, "Rejs" Piwowskiego, "Rok spokojnego słońca" Zanussiego, "Jeszcze nie wieczór" Bławuta, "Wrony" Kędzierzawskiej, "Kolorowe pończochy" Nasfetera).

informacja prasowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty