Już po raz ósmy Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" organizuje artystyczno-edukacyjną podróż znaną pod nazwą Festiwal Śladami Singera. Przewodnikiem po magicznym świecie dawnych sztetł Lubelszczyzny będzie najbardziej znana z postaci Singerowskich – Jasza Mazur, główny bohater „Sztukmistrza z Lublina”.
Jasza podróżował od miasta do miasta wozem przypominającym cygański tabor, był sztukmistrzem, wędrownym magikiem-akrobatą. Z zamkniętymi oczami potrafił otworzyć z pozoru najtrudniejszy zamek, planował niesamowite akrobacje na linie. Cieszył się ogromną popularnością wśród publiczności. I to on prowadzi trupę artystów w trasie festiwalowej, na którą składają się miejscowości, w których rozgrywa się akcja wielu opowiadań Singera.
zdjęcie organizatorów |
W trakcie pierwszej trasy festiwalowej tabor wozów z cyrkowcami odwiedził cztery miejscowości: Tyszowce, Józefów, Szczebrzeszyn, Biłgoraj, a z każda kolejną edycją dociera w kolejne miejsca, by odkrywać tajemnice dawnych sztetł i przybliżać wielokulturowość regionu. Obecnie jest to już 9 miasteczek, z biegiem czasu dołączyły: Bychawa, Kraśnik, Krasnobród, Kock, Piaski.
Międzynarodowa 13 - osobowa grupa artystów odwiedza miasta i miasteczka lubelszczyzny, o których pisał noblista - autor m.in. "Sztukmistrza z Lublina". Artystyczne widowiska z elementami teatru, cyrku, tańca, fire show i muzyki przywołują postaci literackich bohaterów Singera, a wraz z nim zapomniany świat przedwojennego sztetl. Unikalne autorskie spektakle gromadzą setki mieszkańców, budząc w nich zainteresowanie literaturą i lokalną historią.
artyści obecnej edycji/ zdjęcie organizatorów |
W tym roku festiwal "Śladami Singera" zawita do dwunastu miast, a program tegorocznego festiwalu wygląda następująco:
DZIEŃ I
17.30 Otwarcie festiwalu:
- prezentacja twórczości Icchoka Baszewisa Singera,
- wspólne czytanie opowiadań noblisty, których akcja toczy się w danej miejscowości,
- prezentacja gazety festiwalowej „Sztukmistrz”,
- wernisaż jednodniowej wystawy „Było miasto… Podróże przez zapomniany kontynent”.
18.00 Test - Quest festiwalowy - bezobsługowa gra terenowa.
Gra polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą rymów i licznych zagadek oprowadza nas po wyjątkowych miejscach. Celem przygody jest odkrycie skarbu, a tym samym poznanie dziedzictwa miejsca, jego zapomnianych legend, podań i historii.
19.30 Miejski Dom Kultury
„Gimpel Głupek” - spektakl teatralny w wykonaniu Howarda Rypp z Teatru Nephesh
w Tel Avivie (Izrael). Spektakl prezentowany w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.
20.30 Miejski Dom Kultury
Projekcja filmu dokumentalnego „Karski i władcy ludzkości” w reż. Sławomira Grunberga.
Po filmie projekcja zwiastuna filmowego, prezentującego artystów II dnia festiwalowego.
DZIEŃ II
16.00 – 17.00 „Szukajcie Przyjaciół Sztukmistrza”
W różnych punktach miasta artyści festiwalowi indywidualnie prezentować będą swoje umiejętności: aktorskie, cyrkowe, muzyczne, taneczne... Istnieje możliwość osobistego poznania i rozmowy, podpatrzenia warsztatu, obejrzenia krótkiego pokazu (koncertu).
19.30 Widowisko „Przyjaciele Sztukmistrza”
Spektakl plenerowy z muzyką na żywo i opowiadaniami Singera, lokalnymi legendami, z elementami cyrku, akrobatyki, tańca, teatru ognia, i happeningiem „Ulica Singera”. W spektaklu biorą udział artyści z Anglii, Chorwacji, Czech, Martyniki, Włoch i Polski.
Trasa przedstawia się następująco:
16 - 17 lipca Chełm
17 - 18 lipca Piaski
18 - 19 lipca Szczebrzeszyn
19 - 20 lipca Krasnobród
20 - 21 lipca Józefów
21 - 22 lipca Biłgoraj
22 - 23 lipca Tyszowce
23 - 24 lipca Janów Lubelski
24 - 25 lipca Bychawa
25 - 26 lipca Kraśnik
26 - 27 lipca Kock
Szczegółowe informacje - na stronie organizatora: www.teatrnn.pl
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz