niedziela, 15 lipca 2018

Wydarzenia w ramach Inicjatywy Naszej Niepodległej w lipcu

Gra muzealna, wyprawy odkrywców i Wielki Flis Niepodległości  – oto wydarzenia w ramach Inicjatywy Nasza Niepodległa w lipcu 2018.


Prezentujemy najciekawsze wydarzenia odbywające się w lipcu w całej Polsce w ramach Inicjatywy Nasza Niepodległa. Projekt ten skupia oddolne, społeczne działania, podejmowane dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę:

WARSZAWA. VIII edycja międzymuzealnej gry „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś ty”


Warszawskie muzea zapraszają całe rodziny na wakacyjną przygodę, która potrwa do 9 września  br. Tym razem – w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – motywem przewodnim zabawy będzie hasło „Nasza Niepodległa”. Dzięki przygotowanym przez muzeum łamigłówkom i zadaniom uczestnicy poznają Polaków i  cudzoziemców, którzy współtworzyli historię Warszawy. Aby rozpocząć przygodę, wystarczy wejść na stronę www.razdwatrzywarszawiak.pl, zarejestrować się i za darmo pobrać przygotowane materiały. Na wszystkich graczy czekają atrakcyjne zadania, ciekawostki i nagrody.
Głównym organizatorem jest  Muzeum Powstania Warszawskiego

WARSZAWA. „Wasza Warszawa 1918/2018” -  darmowa aplikacja mobilna


„Wasza Warszawa 1918/2018” jest dedykowana zarówno mieszkańcom, którzy pragną na nowo odkrywać historię swojego miasta jak i turystom, którzy przyjadą do stolicy Polski w jubileuszowym roku. W aplikacji dostępne są gotowe listy spacerów, które łączą ważne miejsca i proponują do wyboru kilka tras, a jedną z propozycji dla całych rodzin są gry miejskie. Aplikacja jest już dostępna do pobrania na urządzenia z systemem Android lub iOS.

Aplikację przygotowała Grupa Me & My Friends, a zawartość merytoryczną zapewnił warszawski Dom Spotkań z Historią.


KRAKÓW Quest „Śladami Ziuka po Krakowie – do niepodległości”


Wyprawy odkrywców – questy -  to forma zdobywania wiedzy przez zabawę.  Fundacja Mapa Pasji tworzy questy m.in. o tematyce historycznej, które dostępne są na ogólnopolskim portalu Questy - Wyprawy Odkrywców. W Krakowie można wybrać się na 90-minutowy spacer śladami Józefa Piłsudskiego. Część tras (w tym quest o Piłsudskim) jest także dostępna w wersji mobilnej w bezpłatnej aplikacji "Questy - Wyprawy Odkrywców" na system Android i iOS. W przygotowaniu m.in także quest o Szarych Szeregach.

Więcej informacji na stronie organizatorów: www.mapapasji.pl


LUBLIN. Wystawa "Czas na Niepodległą"


Do 8 lipca br. w Muzeum Lubelskim można BYŁO oglądać wystawę poświęconą drodze narodu polskiego do wolności poprzez 120 lat zaborów. Na wystawie  eksponowana jest między innymi  broń, wyposażenie i umundurowanie żołnierzy oraz odznaki wojskowe. Towarzyszy im rys historyczny, a także fotografie, dokumenty, ulotki, plakaty, prasa.

Organizator: Muzeum Lubelskie w Lublinie: www.muzeumlubelskie.pl . Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin

LUBLIN.  Spektakl „Pogrom w przyszły wtorek”


Spektakl powstał na podstawie kryminalnych opowieści Marcina Wrońskiego o detektywie Zygmuncie Maciejewskim i dawnym Lublinie. "Pogrom w przyszły wtorek" pokazuje brutalność przejmowania przez komunistów Polski oraz niepokój i napięcia panujące w Lublinie w 1945 roku. Główny bohater, skatowany przez Ubeków komisarz Maciejewski podpisuje pakt z diabłem, Grabarzem - oprawcą więzienia mieszczącego się na lubelskim Zamku. Aby odzyskać wolność, podejmuje się rozwiązania zagadki, która prowadzi do bezwzględnych ludzi, przygotowujących w Lublinie pogrom Żydów.

Organizator: Fundacja Sceny InVitro oraz Centrum Kultury w Lublinie http://ck.lublin.pl/wydarzenie/pogrom-przyszly-wtorek/ Miejsce Dziedziniec Zamku Lubelskiego w Lublinie Terminy: 13/14/15 lipca.


GLIWICE. Gra miejska „Wehikuł czasu”


Już po raz czwarty gliwiczanie wybiorą się na poszukiwanie śladów historii w swoim mieście. Gra opracowana przez Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfozy ma 8 punktów kontrolnych, każdy ulokowany jest w innym wieku i związany z ważną rocznicą. Przygotowane przez organizatorów pytania będą dotyczyć m.in. 100 rocznicy powstania ZHP i czterechsetnej rocznicy wybuchu wojny trzydziestoletniej.

Organizator: Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfozy Termin: 8 lipca br. Kartę zgłoszeń oraz regulamin można znaleźć na stronie www.gliwiczanie.pl/gra

KĘTY. Księga pamiątkowa 


W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości gmina Kęty stworzyła pamiątkową księgę.
W każdy wtorek w magistracie mogą się do niej wpisywać  mieszkańcy i składać swoje życzenia niepodległej Polsce. W pozostałe dni księga wędruje pomiędzy kęckimi urzędami i instytucjami, których pracownicy również wpisują swoje dedykacje dla Stulatki. Pomysłodawcą stworzenia księgi jest Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Więcej informacji na stronie Gminy Kęty http://kety.pl/-Wtorki-z-Ksiega-Niepodleglosci-%E2%80%93-zloz-swoj-wpis-juz-dzis!-Czekamy-od-15-00-do-17-00!-10313.html


RAJGRÓD. Dni Rajgrodu


W najbliższy weekend 7-8 lipca odbędą się Dni Rajgrodu połączone z 450 rocznicą nadania praw miejskich. Z tej okazji m.in. zostanie zaprezentowany okolicznościowy film oraz wystawa
 „450 fotografii na 450–lecie.  Mieszkańcy i turyści będą mogli także zobaczyć spektakl
„Wizyta Anny Kiszczyny czyli jak to było z nadaniem praw miejskich Rajgrodowi 450 lat temu”.

Szczegółowy program atrakcji dostępny na stronie Urzędu Miasta http://www.umrajgrod.pl/GMINA-RAJGROD/Kultura-i-sport/Dni-Rajgrodu--450-Rocznica-Nadania-Praw-Miejskich-Rajgrodowi-.html#tresc

WODZISŁAW. Ognisko patriotyczne i wystawa plenerowa 

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

7 lipca o godzinie 16:00 w parku miejskim odbędzie się  ognisko patriotyczne. połączone z wykładem na temat pierwszych polskich organizacji w Wodzisławiu, koncertem i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Do 29 lipca br. na wodzisławskim Rynku będzie można natomiast oglądać wystawę plenerową „Czas zmian. Wodzisław w drodze do Niepodległości”.  

Szczegółowe informacje na stronie: https://www.powiatwodzislawski.pl/wodzislaw-sl-obchody-100-lecia-odzyskania-niepodleglosci.html

CAŁA POLSKA. 100 krajoznawczych wyczynów na 100- lecie odzyskania Niepodległości

Zapraszamy do odwiedzania i dzielenia się z innymi mało znanymi miejscami w Polsce, które – choć nieodległe – są piękne, interesujące, zachwycające, ciekawe. Wystarczy zrobić zdjęcie w danym miejscu i podzielić się nim wrzucając zdjęcie wraz z opisem oraz hasztagiem #PolskaNieodległa w mediach społecznościowych. To świetny sposób, by okazać przywiązanie do Polski – różnorodnej, nieoczywistej, pełnej ciekawostek i urokliwych zakątków.

Więcej informacji:: Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz”, tel. 604 898  986,
e- mail : kontakt@towarzystwokrajobraz.pl, www.towarzystwokrajobraz.pl

Wielki Flis Niepodległości 1918-2018 


To wydarzenie które łączy historie, tradycje i wspaniałą przygodę. We flisie biorą udział nie tylko flisacy i kandydaci na flisaków tj. frycowie, ale i załogi innych towarzyszących jednostek, które się do flisu przyłączają. Wielki Flis Niepodległości 1918-2018 płynął Wartą, a w Kostrzynie nad Odrą połączył się z flotyllą Flisu Odrzańskiego.

Inicjatywę można śledzić na bieżąco na funpage’u https://web.facebook.com/WartaFlisuWarta/

Kajakiem przez Dunaj dla Niepodległej 


To wyprawa doświadczonego kajakarza Piotra Gajgiera, której celem jest pokonanie kajakiem rzeki Dunaj. Wyprawa ma również służyć rozpowszechnieniu Ireny Sendlerowej, bohaterskiej Polki,  ratującej podczas II wojny  światowej ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci  z warszawskiego getta. Rok 2018 poza rokiem 100-lecia Niepodległości jest także rokiem Ireny Sendlerowej. 

Relację z wyprawy można śledzić na bieżąco na Facebooku: https://web.facebook.com/Kajakiem-przez-Dunaj-dla-Niepodleg%C5%82ej-400658463750363/

Zapraszamy do udziału w naszej inicjatywie wszystkich, którzy mają już gotowe pomysły na uczczenie stulecia Niepodległości Polski, jak również tych, którzy dopiero poszukują inspiracji. Zależy nam na pokazaniu różnorodności i wymiaru lokalnego społecznych inicjatyw. Niepodległości. Będziemy wspierać i służyć pomocą w przygotowaniu projektów, ich promocji i realizacji.

Projekty obywatelskich i społecznych  inicjatyw, wpisujących się w obchody stulecia Niepodległości można zgłaszać na stronie https://naszaniepodlegla.pl/dodaj-projekt/

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej www.naszaniepodlegla.pl. Szczegółowych informacji udziela Sekretariat Inicjatywy, tel. 601-591-195 e-mail: sekretariat@naszaniepodlegla.pl

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty