poniedziałek, 9 lipca 2018

Izabela Olszyna: Abstrakcja okiełznana - cykl malarski Aerial /wystawa/

W poniedziałek 9 lipca o godzinie 19.00 nastąpi otwarcie wystawy Izabeli Olszyny w Galerii Schody w Warszawie. Ekspozycja prezentuje abstrakcyjny cykl malarski artystki, którego inspiracją była natura - widoki Ziemi z lotu ptaka.  Wystawa potrwa do 22 lipca. 

Izabela Olszyna, Antigua, akryl na płótnie, 70x100 cm, 2016_1000



O CYKLU AERIA

Każdy z obrazów to subiektywnie przedstawiona rzeczywistość, jakiś zakątek na Ziemi. Jest to interpretacja artystki, wrażenie przefiltrowane przez pryzmat jej wrażliwości artystycznej i życiowych doświadczeń.

Iza Olszyna, Brahmaputra, akryl na płótnie, 80x120 cm, 2016_1000
Cała powierzchnia naszej planety jest abstrakcyjna, a jednak doceniamy jej piękno. Podobne założenie towarzyszy obrazom niniejszego cyklu: malarska abstrakcja także jest piękna. Jest też druga, głębsza płaszczyzna. Cztery żywioły, które kształtowały naszą planetę: woda, ogień, ziemia i powietrze, były także zaangażowane w proces powstawania prac.

Iza Olszyna, Hellheim, akryl na płótnie, 80x60 cm, 2018_1000
Technika, którą został namalowany cykl, jest nieprzewidywalna. Przypadek odgrywa w procesie tworzenia istotną rolę. Każdy z obrazów jest unikatowy, fenomenalny i nie da się go skopiować. Nie da się również całkowicie kontrolować efekt końcowy, ponieważ kompozycja zmieniała się niekiedy diametralnie z dnia na dzień, w zależności od tego, jakie emocje i uczucia towarzyszyły artystce podczas malowania.

Iza Olszyna, Islandia, akryl na płótnie, 90x130 cm, 2016_1000


O AUTORCE

Izabela Olszyna, zdjęcie ze strony internetowej artystki
Izabela Olszyna jest absolwentką ASP w Warszawie. Ukończyła Wydział Grafiki, ale to właśnie malarstwo okazało się być jej prawdziwą pasją. Dyplom z plakatu obroniła w pracowni prof. Mieczysława Wasilewskiego w 2010 roku.  Będąc jeszcze na studiach zainteresowała się prawami zwierząt, którym poświęciła pracę dyplomową. Jest wolontariuszką Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz zwierząt “Viva!”. Jej obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA.
W swoim malarstwie najwięcej uwagi poświęca poszukiwaniom formalnym w zakresie abstrakcji. Inspiruje ją natura, przestrzeń oraz zjawiska nie zawsze mogące być oczywistym tematem malarskim. Skala może być makro bądź mikro - czasem trudno to określić. O tym, jak zostaną zinterpretowane jej prace, decydują relacje zachodzące pomiędzy właściwościami danego obrazu a wrażliwością i zdolnościami poznawczymi odbiorcy. Nie istnieje błędna interpretacja, widz staje się współtwórcą znaczenia, a każdy widz jest inny. Artystka poddaje krytyce system edukacji, w którym brakuje miejsca na sztukę. Chciałaby, aby jej obrazy miały szerokie grono odbiorców. Zdarza jej się jeździć metrem z obrazem o pokaźnych gabarytach. Ludzie są zaciekawieni - chcieliby wiedzieć, co przedstawia, a to z kolei skłania ich do nawiązania kontaktu i rozpoczęcia rozmowy. To bardzo inspirujące, a sztuka zaczyna żyć prawdziwym życiem.

redakcja tekstu: Barbara Lekarczyk-Cisek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty