piątek, 17 sierpnia 2018

Chcesz napisać scenariusz do filmu o Bydgoszczy? Właśnie rusza program stypendialny

W sierpniu startuje kolejna odsłona programu stypendialnego w ramach projektu pod nazwą Bydgoska Tożsamość Filmowa istniejącego przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Tegoroczna BTF będzie “przyspieszonym laboratorium scenariuszowym” dla twórców, którzy napiszą scenariusz z Bydgoszczą w tle. Na osoby zakwalifikowane do BTF czeka finansowe stypendium oraz zajęcia z wybitnymi reżyserami.


W tym roku MCK ufunduje w ramach BTF pięć stypendiów po 4000 zł brutto każde. Mają one zostać przeznaczone na napisanie pierwszego draftu scenariusza o Bydgoszczy lub z Bydgoszczą w tle. Do rozwoju swoich tekstów stypendyści będą mogli wykorzystać 7-dniowe warsztaty z reżyserami - Wojciechem Marczewskim i Maciejem Sobieszczańskim, które odbędą się w listopadzie. BTF ponownie koncentruje się na projektach scenariuszowych, które zastąpiły w 2017 roku dotychczasową strategię wspieraniu produkcji filmów dokumentalnych. Celem programu jest dziś budowa bazy scenariuszowej do filmów z Bydgoszczą w tle.

“Mamy wrażenie, że te działania są dobrym początkiem do stworzenia filmów i seriali telewizyjnych, w których nasze miasto będzie grało główną rolę” - mówi Arkadiusz Hapka, pomysłodawca BTF. Tematyka rozwijanych scenariuszy jest dowolna. Jedyny punktem wspólnych wszystkich projektów ma być miejsce akcji - czyli Bydgoszcz.

Strategicznym partnerem programu jest Szkoła Wajdy, dlatego listopadowe warsztaty dla uczestników BTF, będą opierały się na technice wypracowanej w tejże szkole. Projekt stypendialny MCK będzie korzystał też z doświadczeń najbardziej prestiżowego programu Wajdaschool, czyli Studia Prób.

Wykładowcy BTF

Maciej Sobieszczański

Listopadowe warsztaty poprowadzi dwóch, wybitnych reżyserów. Maciej Sobieszczański jest m.in. współautorem filmu „Performer” – zdobywcy nagrody THINK: FILM AWARD na MFF w Berlinie oraz reżyserem „Zgody”. Ten film otrzymał m.in. nagrodę na MFF w Locarno, nagrodę za najlepszą reżyserię MFF w Montrealu oraz nominację do Złotych Lwów Festiwalu w Gdyni.

Filip Marczewski zasłynął w świecie już swoim studenckim filmem „Melodramat”, który zdobył nagrody na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie oraz nominację do Student Academy Award (tzw. studenckiego Oscara). Debiut fabularny Marczewskiego „Bez wstydu” otrzymał CIVIS Media Prize 2013 dla najlepszego filmu europejskiego poruszającego temat tolerancji.

Filip Marczewski, fot. Rafał Placek-GILDIA REŻYSERÓW POLSKICH

BTF - osiągnięcia

Program Bydgoska Tożsamość Filmowa jest jedynym programem stypendialno-edukacyjnym w regionie Kujaw i Pomorza. Do tej pory BTF wsparła - w profilu producenckim - 15 różnych produkcji, głównie dokumentalnych. Wiele z nich, jak “Koniec świata”, otrzymało dużo prestiżowych nagród w kraju i na świecie.

Profil scenariuszowy BTF-u przyniósł już w 2017 roku dwa, zawodowo napisane scenariusze filmowe: Agnieszki Podkówki "Pokrzywy nad Brdą", który obecnie rozwijany jest w programie Studio Prób Szkoły Wajdy oraz Arkadiusza Biedrzyckiego "We własnej osobie", który dostał Nagrodę Specjalną Canal+ (wspólnie z Bartłomiejem Konarskim) w konkursie "Script Pro". Są to jedne z pierwszych od wielu lat zawodowo napisane scenariusze dedykowane Bydgoszczy. Twórcy programu chcą, by to właśnie specjalizacja w pisaniu scenariuszy była wyróżnikiem działań wokół programu i pomysłu utworzenia bydgoskiej szkoły filmowej.

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu, zwiastun

Kalendarz BTF 2018

●       17 sierpnia - ogłoszenie naboru na tretament/nowele filmową scenariusza o Bydgoszczy lub z Bydgoszczą w tle.

●       31 września - ostateczny termin składania wniosków

●       15 października - ogłoszenie wyników naboru
●       5-12 listopada - warsztaty z tutorami ze Szkoły Wajdy

●       15 grudnia - ostateczny termin oddania pierwszego draftu scenariusza stworzonego w ramach BTF.


Program Bydgoska Tożsamość Filmowa, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Dyrektorem MCK jest Marzena Matowska; program koordynują: twórca pomysłu BTF, Arkadiusz Hapka oraz kurator pracowni Filmu MCK, Remigiusz Zawadzki. Kompleksowa informacja: http://mck-bydgoszcz.pl/?p=news&id=297


BTF 2018 dedykowana pamięci Kazimierza Karabasza

11 sierpnia, na kilka dni przed ogłoszeniem naboru do programu Bydgoska Tożsamość Filmowa 2018 odszedł Kazimierz Karabasz. To ogromna strata dla polskiego kina. Jego "Muzykanci" z 1959 to jeden z najważniejszych filmów polskich ubiegłego stulecia, a metoda tzw. "cierpliwego oka" jest najbardziej wpływową teorią filmu dokumentalnego, wywodząca się z naszego kraju (z jej głębokiego zrozumienia, a następnie przekroczenia, wyrasta twórczość Kieślowskiego).
Kazimierz Karabasz był rodowitym bydgoszczaninem. Urodził się w 1930 roku w Bydgoszczy, z którą – jak deklarował – czuł się związany do końca życia. To jemu poświęcona była jedna z pierwszych edycji BTF w 2013 roku, którą reżyser, wraz Lidią Zonn, uświetnili swoją obecnością. Organizatorzy BTF zadecydowali, że tegoroczną odsłonę programu zadedykują temu wielkiemu Bydgoszczaninowi.

Kontakt w sprawie BTF 2018

Arkadiusz Hapka, koordynator programu BTF, Pracownia Kina i Filmu MCK Bydgoszcz: tel. 504 27.66.75, e-mail: arkadiusz.hapka@mck-bydgoszcz.pl
Remigiusz Zawadzki, kurator Pracowni Kina i Filmu MCK Bydgoszcz: tel. 509 401.888, e-mail: remigiusz.zet@gmail.com

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 22-24.11.2024

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza w nadchodzący weekend na dwa wykłady – dra Dariusz Galewskiego o sztuce bizantyjskiej (w ramach cyklu ...

Popularne posty