Wystawa ma swoją genezę w Mikrograntach, programie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Barbara Romer zgłosiła projekt w 2014 roku, w jednym z pierwszych naborów do Mikrograntów. Głównym celem jej inicjatywy „Wrocław w obiektywie Witolda Romera" była renowacja szklanych klisz wybitnego fotografika i chemika, przedstawiających ujęcia Wrocławia i Lwowa. Dzięki wsparciu programu udało się zgitializować negatywy i zdjęcia Witolda Romera, a niespełna rok później zaprezentować część wywołanych fotografii na wrocławskim rynku. Teraz Strefa Kultury Wrocław, kontynuator działań ESK, zaprasza na wystawę, w ramach której będzie można zobaczyć znacznie większą część archiwum fotograficznego rodziny Romerów.
Autor nieznany [Portret grupowy rodziny Romerów], przed 1939/materiały organizatorów |
- Pani Barbara Romer przyszła do nas kilka lat temu, mówiąc, że znalazła w domu kilka pudełek z różnymi szklanymi płytkami, na których są fotografie jej dziadka i tak się zaczęła przygoda, której kolejny rozdział dziś piszemy – mówi Krzysztof Maj, dyrektor Strefy Kultury Wrocław porównując historię wystawy zdjęć Witolda Romera z historią przedstawioną w dokumencie „Szukając Vivian Maier”.
„Zapomniane światło prywatnych dni” to pierwsza z dwóch wystaw, które Stefa Kultury Wrocław zorganizuje przed końcem roku w Galerii Dworcowej mieszczącej się na II piętrze Dworca Głównego PKP. Wystawę, która powstała przy współpracy z TIFF Center, można obejrzeć w dniach 4 września – 21 października. W jej skład wchodzą zdjęcia wykonane przez Witolda Romera, obrazy pochodzące ze studiów fotograficznych oraz te, których autorami prawdopodobnie są krewni i przyjaciele rodziny. Sercem wystawy staną się oryginalne skrzynie do ich przechowywania, które przez lata leżały ukryte w domu rodzinnym Barbary Romer, wnuczki Witolda.
Tytuł nieznany, Witold Romer/materiały organizatorów |
4 września, o godz. 19.00 odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „Zapomniane światło prywatnych dni”. Przestrzeń Galerii Dworcowej, mieszczącej się na I piętrze Dworca Głównego PKP wypełni 9 wątków tematycznych, które rozwija kurator wystawy, Maciej Bujko. Składają się one zarówno z już zeskanowanych negatywów odnalezionych w 2014 roku, jak i zdigitalizowanej część zbiorów Witolda Romera.
***
Witold Romer, Tatry, Zawrat 1927/materiały organizatorów |
„Zapomniane światło prywatnych dni” to jednak nie tylko prezentacja fotografii, ale również szereg działań, które zostały przygotowane przez organizatorów. Równolegle do wystawy funkcjonować będzie Centrum Edukacyjne mieszczące się w Galerii Dworcowej, w którym znajdą się informacje na temat Witolda Romera oraz czasów, w jakich tworzył. Przewidziana jest także szeroka oferta warsztatów i oprowadzań kuratorskich, a pierwsze z nich, odbędzie się już 12 września o 19.00.
Kuratorem wystawy jest Maciej Bujko.
Organizator wystawy: Strefa Kultury Wrocław
Współorganizator wystawy: TIFF Center
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz