poniedziałek, 6 lutego 2023

Wydarzenia w Muzeum Narodowym 6-12 lutego 2023

Z okazji nadchodzących walentynek w Muzeum „Panorama Racławicka” zaplanowano oprowadzanie z przymrużeniem oka dla Pań i Panów, a w Gmachu Głównym spacer tematyczny śladem wątków miłosnych i erotycznych w sztuce. Na uwagę zasługują też dwa oprowadzania w stroju z epoki po wystawach stałych w Gmachu Głównym. Uczestnicy dowiedzą się m.in. czym były średniowieczne rycerska przeszywanica i kobieca nałęczka, a także jak ważne były w obyczajowości XVII w. rzemieślników puchary cechowe, metalowe i szklane oraz tarcze trumienne. Również w Gmachu Głównym odbędą się oprowadzania kuratorskie po dwóch wystawach czasowych „Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich” i „Wiwat Muzeum!”.


"Klatka" (1981), "Życie Warszawy" (1973), wystawa Abakanowicz. Totalna
 fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Muzeum Etnograficzne ma w planach dwa warsztaty dla dzieci, w tym jeden z tłumaczeniem na j. ukraiński. 

Do Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej warto wybrać się na jedno z kilku wydarzeń towarzyszących wystawie „Otto Piene. Gwiazdy”. Zaplanowano m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, warsztaty ruchowe i taneczne dla dzieci i dorosłych, zajęcia dla osób z niepełnosprawnością wzroku, a także wykład o Ottonie Piene i słynnej „grupie” ZERO.


Wystawa "Wiwat Muzeum!", wystawa czasowa


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

11.02, g. 11:00 

Magiczne obrazy – warsztaty plastyczne Marty Marek dla dzieci w wieku 5–12 lat, wydarzenie towarzyszące wystawie „Wiwat Muzeum!”

Spotkanie będzie okazją do poznania, czym jest abstrakcja i jak można ją wykorzystać do stworzenia autorskiego działa sztuki. Kreatywność młodych uczestników warsztatów z pewnością wybuchnie, a emocje, które będą się przy tym wyzwalać, sprawią, że poczują się prawdziwymi artystami!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


11.02, g. 12:00 

„Seven Americans” – śmiała wystawa Alfreda Stieglitza – wykład Justyny Chojnackiej w ramach cyklu „Jakie to amerykańskie!”

W marcu 1925 roku fotograf i impresario Alfred Stieglitz podjął się próby pokazania panoramy nowoczesnej sztuki amerykańskiej. Zgodnie z tytułem ekspozycji w wystawie brało udział siedmiu artystów: Arthur G. Dove, Marsden Hartley, John Marin, Charles Demuth, Paul Strand, Georgia O’Keeffe i sam Stieglitz. Od 1925 roku sztuka amerykańska przebyła długą drogę, ale wystawa „Seven Americans” wciąż pozostaje ważnym rozdziałem w historii sztuki nowoczesnej USA.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, sala 116


11.02, g. 13:00 

„Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: dr Robert Heś, Jacek Witecki

Jednemu z najciekawszych i najcenniejszych zespołów zabytków, jaki przechowywany był do II wojny światowej we wrocławskich zbiorach muzealnych, poświęcony był projekt badawczy realizowany przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w 2022. Jego celem było kompleksowe opracowanie wrocławskiej kolekcji złotniczej należącej do dawnych bractw strzeleckich, zarówno obiektów zachowanych, jak i zaginionych, oraz odtworzenie pełnego obrazu tego niezwykłego i ważnego dla Wrocławia zbioru. Wystawa jest efektem tych badań.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


11.02, g. 14:30

Rycerska przeszywanica i kobieca nałęczka. Opowieść o ubiorach średniowiecznych – spotkanie z cyklu „Oprowadzanie w strojach z epoki”, prowadzanie: Anna Prorok (doktorantka UG)

Opowieść o ubiorach rycerskich, dworskich i mieszczańskich na przykładach dzieł rzeźby i malarstwa na wystawach „Śląska rzeźba kamienna XII-XVI w.” oraz  „Sztuka śląska XIV-XVI w.” Uczestnicy oprowadzania dowiedzą się, jakie zbroje noszono w XIII i XIV i XV  wieku oraz jak wyglądał strój kobiecy dworski i mieszczański w wiekach średnich. Przedstawiony zostanie także ciekawy problem ikonograficzny w sztuce: jak elementy życia codziennego były przejmowane do przedstawień sakralnych. Prelegentka wystąpi w kostiumie historycznym według wzorów z XIV stulecia.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


12.02, g. 12:00

Sztuka i rzemiosło artystyczne na Śląsku w okresie renesansu, baroku i rokoka – spotkanie z cyklu „Oprowadzanie w strojach z epoki”, prowadzanie: Anna Prorok (doktorantka UG)

Podczas spaceru po wystawie „Sztuka śląska XVI–XIX w.” prelegentka omówi najcenniejsze dzieła sztuki śląskiego malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego w kontekście życia codziennego w miastach śląskich. Przestawione zostaną szczególnie dzieła rzemiosła artystycznego, a zwłaszcza pamiątki cechowe. Uczestnicy oprowadzania dowiedzą się, jak ważne były w obyczajowości rzemieślników puchary cechowe, metalowe i szklane oraz tarcze trumienne. Prelegentka wystąpi w kostiumie historycznym według wzorów z połowy XVIII stulecia.

Wstęp z biletem na wystawy stałe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


12.02, g. 13:00

„Wiwat Muzeum!” – oprowadzanie kuratorskie – prowadzenie: zespół edukatorów muzealnych MNWr

Idąc tropem haseł poszczególnych części wystawy: „Czas zatrzymany”, „Przemiany”, „Poruszenie”, „Detal”, „Uratuj mnie”, „Do dzieła!”, „Śmiech”, kuratorzy opowiadać będą m.in. o tym, jaka jest rola muzeum we współczesnym świecie. W niecodziennych kontekstach zostaną zaprezentowane: rzeźba średniowieczna i współczesna, malarstwo nowożytne i współczesne, sztuka ludowa oraz rzemiosło artystyczne.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


12.02, g. 15:00

Zakochani są wśród nas! O wątkach miłosnych i erotycznych w sztuce – spacer tematyczny z okazji walentynek (nie tylko dla zakochanych!) po wystawach stałych MNWr, prowadzenie: Michał A. Pieczka

Miłość to bodaj najwspanialsze i najcudowniejsze z uczuć doświadczanych przez człowieka. Od niepamiętnych czasów była ona także tematem poruszanym przez wielu artystów w ich dziełach. Podczas specjalnego spaceru tematycznego z okazji Święta Zakochanych omówione zostaną wybrane dzieła malarstwa oraz rzeźby ukazujące miłosną tęsknotę, pożądanie, a także spełnienie i szczęście z tego uczucia wypływające. Wspólnie z prowadzącym zwiedzający obejrzą szereg znakomitych obrazów i rzeźb ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, m.in. autorstwa renesansowych, barokowych oraz młodopolskich artystów.

Wstęp z biletem na wystawy stałe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Fragm. Panoramy Racławickiej, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum „Panorama Racławicka”


12.02, g. 13:15

Walentynkowe zwiedzanie z przymrużeniem oka dla Pań i Panów – oprowadzanie z okazji walentynek (nie tylko dla zakochanych!) po Muzeum „Panorama Racławicka”, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Uczestnicy tego wyjątkowego zwiedzania usłyszą ciekawostki związane z powstawaniem Panoramy Racławickiej, zaznajomią się z jej twórcami i bohaterami. Nie zabraknie również anegdot o kobietach obecnych w życiu jednych i drugich oraz ich wpływie na męskie losy, decyzje, a nawet historię świata.

Wstęp z biletem do PR

Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum „Panorama Racławicka”

Dzieciątko Jezus z Pragi, praca klasztorna, XIX w./ fot. Muzeum Etnograficzne


Muzeum Etnograficzne


11.02, g. 13:00 

Czas opowieści [UA] – warsztaty rodzinne Julii Szot z tłumaczeniem na język ukraiński (przekład Evelina Kachynska) dla dzieci w wieku 7–12 lat, wydarzenie w ramach cyklu „Radość ze sztuki”

Na wystawie „Obrazy do opowiadania” zobaczymy, jakie opowieści można snuć przy pomocy obrazów. Zainspirowani nimi, ozdobimy papierową tarczę zegara. Do wykonania pracy użyjemy kredek, kolorowych papierów i innych pomocy.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Час історій – Сімейні майстер-класи з перекладом українською для дітей 7–12 років, проводить Юлія Зот, переклад Евеліни Качинської

На виставці «Картини, зо оповідають» ми побачимо, які історії можна розповідати за допомогою зображень. Надихнувшись ними, ми прикрасимо паперовий циферблат годинника. Для виконання роботи ми використаємо олівці, кольоровий папір та інші допоміжні засоби.

Етнографічний Музей

вхід вільний

необхідна реєстрація: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, тел. +48 71 344 33 13


12.02, g. 12:00 

Graficzne techniki nieszlachetne – warsztaty rodzinne Olgi Budzan dla dzieci w wieku 5–12 lat, wydarzenie w ramach cyklu „ETNO w południe”, towarzyszące wystawie „Obrazy do opowiadania”

Istnieje wiele technik graficznych. Niektóre umożliwiają wykonanie dużej liczby odbitek, inne pozwalają na stworzenie jednej, unikatowej pracy. Podczas zajęć będzie można przyjrzeć się różnego rodzaju technikom, jakimi posługiwali się autorzy prac prezentowanych na wystawie „Obrazy do opowiadania”. Wiele „dorosłych” technik graficznych wymaga używania ostrych narzędzi (dłut, rylców) oraz środków chemicznych, tymczasem w trakcie warsztatów w ME będzie można wykonać odbitkę w nieco niekonwencjonalny sposób. Dla cierpliwych!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Magdalena Abakanowicz, "Ruda" (1970-1972), fragm. wystawa "Abakanowicz. Totalna",
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


7.02, g. 14:00

Dmuchawce, latawce, wiatr – Warsztaty Agaty Iżykowskiej-Uszczyk w ramach cyklu „Dotknij Muzeum” dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Z czego może być zrobiona rzeźba? Czy może być wypełniona sprężonym powietrzem? Obejrzymy prace Ottona Piene i zastanowimy się, w jaki sposób artysta stworzył swoje gwiazdy. W części warsztatowej wykonamy własne dmuchane rzeźby.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


10.02, g. 16:00

Rzeczywistość parasolowata – warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Estetyka fragmentu”, prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk

„W życiu, osobiście, nie znoszę parasoli” – dlaczego więc Tadeusz Kantor tak chętnie sięgał po ten przedmiot, tworząc swoje ambalaże? W trakcie spotkania przyjrzymy się temu wyimkowi z działalności artysty. Zastanowimy się nad rolą parasola i jego znaczeniem. W części warsztatowej każdy uczestnik podda ten „przedmiot najniższej rangi” indywidualnej analizie.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


11.02, g. 16:00

Od ZERA do Gwiazd – wykład Adama Pacholaka towarzyszący wystawie „Otto Pine. Gwiazdy”

Otto Piene podbił świat swoimi latającymi dziełami. Chociaż uważany jest za jednego z najważniejszych artystów XX wieku, w Polsce jego twórczość jest stosunkowo mało znana. Na wykładzie postaramy się więc przybliżyć sylwetkę artysty, od jego początków w Dusseldorfie i założeniu awangardowej „grupy” ZERO, przez transatlantyckie projekty i pracę na sławnym Massachusetts Institute of Technology, po monumentalne projekty Sky Art realizowane na całym świecie. Dowiemy się m.in., jak tworzył dzieła sztuki z ognia i powietrza, jak unosił ludzi balonami oraz jak rozpiął tęczę nad igrzyskami olimpijskimi.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


11.02, g. 18:00

Wdech – wydech – warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa

Wdech – wydech, a gdyby tak oddychać w rytmie poruszających się gwiazd? Otto Piene – niemiecko-amerykański artysta multimedialny w instalacji Langen Stars (Długie gwiazdy) zabiera nas w świat wizjonerskich rzeźb powietrznych. To dzieła uniwersalne, którym znaczenie nadają sami widzowie. Artysta ożywił swoje instalacje, ruchem i kolorem wykreował przestrzeń, w której uczestnicy warsztatów, przechadzając się między rzeźbami, tańcząc intuicyjnie będą mieli możliwość bezpośredniej interakcji z tym wyjątkowym dziełem. W ruchu autentycznym, geście spontanicznym wypełnimy przestrzeń wystawy swoimi emocjami i doświadczeniami.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


11.02, g. 11:00

Kolorowe gwiazdy – warsztaty plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”  

Otto Piene w projekcie „Langen Stars” (Długie gwiazdy) zaskoczy nas rozmiarem i kolorami! Artysta wykorzystał płótno żaglowe w kolorach tęczy, a stworzone przez niego gwiazdy na długich nogach pod wpływem powietrza unoszą się i zapadają. Poruszając się, sprawiają wrażenie żywych istot. Zapraszamy do zabawy w tańczące kolory!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


12.02, g. 16:00

Kiedy kreska staje się linią? –  warsztaty plastyczne dla młodzieży i dorosłych w ramach cyklu „Do dzieła!”, prowadzenie Barbara Przerwa i Diana Savytska

Zapraszamy młodzież i dorosłych na nowy cykl warsztatów plastycznych „Do dzieła!”. Proponujemy spotkania z dziełami sztuki z kolekcji Pawilonu Czterech Kopuł w kontekście pogłębiania własnych zdolności plastycznych. Motywem przewodnim pierwszych zajęć będą obrazy Jerzego Nowosielskiego, którego setną rocznicę urodzin niedawno obchodziliśmy. Przyjrzymy się technice malarskiej tego wybitnego artysty – szczególną uwagę poświęcimy wyjątkowej kresce i charakterystycznej linii, które stosował. W trakcie warsztatów plastycznych będziemy eksplorować różne ich warianty.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty