Od maja br. radiowa Dwójka i Teatr Polski w Warszawie prezentują najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku – a to wszystko z okazji 100-lecia Niepodległości. Kolejnym przedstawieniem z cyklu „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia” będzie „Garbus” Sławomira Mrożka. Premiera w niedzielę 16 września o godz. 12.00 na scenie Teatru Polskiego, a emisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl o godz. 16.00. A już w środę 12 września specjalne wydanie audycji „O wszystkim z kulturą” poświęcone premierze.
Nową realizacją „Garbusa” wraca po latach do tej sztuki – już jako reżyser – Jerzy Schejbal, który w 1981 roku w słynnym przedstawieniu w Teatrze Polskim we Wrocławiu zagrał rolę Barona.
Garbus bardzo dobrze się komponuje z rzeczywistością. Świat się w jakimś sensie rozpada, co jest kwintesencją tego dramatu. Ale jest to też bardzo dowcipna historia. Nie ma nic lepszego jak ironia i dystans do rzeczywistości. Jest tu i śmieszno, i straszno. Mrożek jest mistrzem w tego typu konstrukcjach – mówi o dramacie Jerzy Schejbal.
Sztuka Mrożka z 1975 roku bardzo rzadko gości na deskach polskich teatrów, będąc jednak jedną z najlepszych sztuk tego dramatopisarza. To historia pobytu dwóch par na letnisku. Jednego z mężczyzn, Onka (Adam Cywka), niepokoi to, że właściciel pensjonatu jest garbusem. Strach Onka przed „innym” wykorzystuje Baron, prowokując do coraz to mniej racjonalnych zachowań.
W spektaklu zaprezentuje się znakomita obsada: Joanna Trzepiecińska (Baronowa), Adam Cywka (Baron), Maria Dębska (Onka), Krystian Modzelewski (Onek), Adam Biedrzycki (Garbus), Paweł Krucz (Student), Szymon Kuśmider (Nieznajomy) oraz Jerzy Schejbal (Narrator) – również reżyser spektaklu. Reżyserem dźwięku jest Andrzej Brzoska, a za muzykę odpowiada Miłosz Pękala.
Premiera spektaklu w Teatrze Polskim z udziałem publiczności o godz. 12.00, a emisja na antenie Programu 2 oraz wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl i Facebooku Dwójki w niedzielę 16 września o godz. 16.00.
Dramatowi Sławomira Mrożka, jego recepcji, a także realizacjom scenicznym poświęcona będzie również audycja „O wszystkim z kulturą” w środę, 12 września, o godz. 17.30. Gośćmi Małgorzaty Szymankiewicz będą: prof. Barbara Osterloff – teatrolożka, historyk dramatu, a także Jerzy Schejbal – aktor i reżyser spektaklu.
Więcej o cyklu „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia” na stronie: dwojka.polskieradio.pl.
informacja prasowa
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/
Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz