środa, 20 marca 2019

„Sol Omnia Regit, gnomoniczne opowieści z Wieży Matematycznej” - wystawa zegarów słonecznych w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

W Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego otwarto wystawę zegarów słonecznych „Sol Omnia Regit, gnomoniczne opowieści z Wieży Matematycznej”. Eksponaty ze zbioru rodziny Lose można podziwiać na drugim poziomie Wieży Matematycznej (gmach główny UWr, pl. Uniwersytecki 1).

fot. Magdalena Marcula, Uwr.


Słońce rządzi wszystkim. Jest to fakt tak oczywisty, że – podobnie jak siła ciążenia – aż trudny do pojęcia. Spostrzeżenie, że ruch Słońca jest powtarzalny i przewidywalny, a więc stanowi użyteczne narzędzie pozwalające na planowanie życia społecznego, wyznacza początki ludzkiej kultury i cywilizacji. Materializacją tej myśli jest zegar słoneczny – przyrząd służący do wyznaczania czasu i jego pomiaru według położenia Słońca.


Zegary słoneczne oraz sposoby pomiaru czasu przybierały w historii różne formy. Zależały one od pojmowania upływu czasu, stopnia zrozumienia zasad pozornego ruchu Słońca po nieboskłonie, zróżnicowania potrzeb religijnych, społecznych i ekonomicznych. Wraz z innymi przyrządami gnomonicznymi zegary słoneczne należały do najbardziej precyzyjnych instrumentów naukowych swoich epok, będąc fundamentem rozwoju astronomii i instrumentarium technicznego w wielu dziedzinach.

fot. Magdalena Marcula, Uwr.

W takim sensie zegary słoneczne stanowią wyjątkowe lustro: odbija się w nim fascynujący – wielowątkowy i zróżnicowany – obraz świata, w którym funkcjonowali nasi poprzednicy, widziany na tle rozwoju astronomii.

fot. Magdalena Marcula, Uwr.


Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tym obrazem na drugim poziomie Wieży Matematycznej (gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Uniwersytecki 1), gdzie w sąsiedztwie najcenniejszego zabytku śląskiej gnomoniki – osiemnastowiecznej linii południkowej – prezentujemy wystawę zegarów słonecznych ze zbioru rodziny Lose. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odwiedzin portali gnomonika.pl oraz sundialsoc.org.uk.

Zapraszamy na górę, do Wieży Matematycznej, ku Słońcu!

fot. Magdalena Marcula, Uwr.


informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty