wtorek, 10 stycznia 2023

"Erynie" - pokaz specjalny z okazji 25. rocznicy powołania do życia Eberharda Mock'a

 Z okazji 25. rocznicy powołania do życia postaci Eberharda Mock’a, bohatera serii książek Marka Krajewskiego, 10 stycznia 2023 roku o godz. 19:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się pokaz dwóch odcinków serialu „Erynie” w reżyserii Borysa Lankosza. Na pokaz zapraszają: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Maj oraz Mediabrigade - producent wykonawczy serialu. W programie niespodzianka muzyczna, spotkanie z pisarzem Markiem Krajewskim oraz twórcami serialu „Erynie”.

Marcin Dorociński, fot. Jarosław Sosiński

Cztery lwowsko wrocławskie powieści kryminalne Marka Krajewskiego – „Erynie”, „Liczby Charona”, „Rzeki Hadesu” i „W otchłani mroku” opowiadające losy komisarza Edwarda Popielskiego i Eberharda Mocka, stanowiły idealny materiał do zbudowania na ich podstawie serialu kryminalnego. Akcja serialu ma miejsce we Lwowie w latach 1937 -39 oraz we Wrocławiu w roku 1946. „Erynie” to nie tylko serial kryminalny, to obraz Kresów i powojennej Polski.  Ta barwna i niekiedy brutalna opowieść, z niezwykłą kreacją Marcina Dorocińskiego jako Łyssego oraz Christiana Berckla jako Mock’a, zapewni wszystkim wspaniałą rozrywkę oraz pozwoli wrócić do Lwowa 1939 roku i Wrocławia 1946 roku.

Kadr z filmu "Erynie", fot. Jarosław Sosiński

Erynie są boginiami zemsty, a Popielski jest ich wyznawcą. Mści się i morduje złoczyńców z zimną krwią. Działa poza prawem, którego jest oficjalnym stróżem. W śledztwie posługuje się wybitnym intelektem zamkniętym w łysej głowie, potężną siłą mięśni i epileptycznymi wizjami, które sam w sobie wywołuje. Z powodu padaczki aktywowanej przez światło, Łyssy żyje nocą.

Jego przeciwnikami są Hebraista, seryjny morderca zostawiający przy ofiarach magiczne kwadraty i Herod, morderca dzieci, który sam okazuje się ofiarą. Są też inni. Jak na przykład doktor Lewicki, lekarz gwałcący upośledzone pacjentki. Wszystko ma tu drugie dno i jest moralnie ambiwalentne - czytelne rozróżnienie między dobrem, a złem okazuje się niemożliwe.

Kadr z filmu "Erynie", fot. Jarosław Sosiński

Akcja dzieje się we Lwowie, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Nastrój dekadencji jest oczywisty. Rzezimieszki, prostytutki, narkomani, zboczeńcy, arystokraci, niepiśmienni chłopi, cyrkowe dziwolągi, Ukraińcy, Żydzi, Polacy. Wszyscy zamknięci w labiryntach ulic miasta, do którego zaraz wtargnie apokalipsa.

Noir. Surrealizm. Groteska. Tragikomedia. Retro.

Popielski żyje nocą i w ciemnych wnętrzach, tam widzi na własne oczy. Na zewnątrz nosi ciemne okulary, bo słońce wywołuje w nim wizje, surrealne i groźne. Epileptyczne przekazy mają ukryty sens, to możliwość, by Łyssy zajrzał w przyszłość. Ceną za nie jest ciągły lęk przed upokorzeniem. Popielski pożąda kobiet i realizuje z nimi swe pragnienia. Mieszka z piękną kuzynką Lodzią, która pomaga mu wychować jego syna. Jerzyk ma 6 lat i przypomina Popielskiemu żonę, która zmarła dając mu życie. Lwów plotkuje, że Lodzia i Popielski żyją ze sobą. Jest między nimi napięcie erotyczne, ale go nie realizują. W dzień Popielski, Lodzia i Jerzyk są figurą dziwnej, świętej rodziny. W nocy Popielski szlaja się po burdelach, zakochuje się w ubogiej żydowskiej buchalterce, która go zdradza, a ci, których kocha, zostają porwani.

Kadr z filmu "Erynie", fot. Jarosław Sosiński

Ostatni akt dzieje się po wojnie. Popielski utracił rodzinę i Lwów. Przy życiu trzyma go tylko pragnienie zemsty. Nieukarane zbrodnie sprzed wojennej apokalipsy, znajdą rozwiązanie w nowym miejscu - w odzyskanym Wrocławiu

TWÓRCY SERIALU „ERYNIE”:

Autor powieści oryginalnych - Marek Krajewski

Scenariusz – Borys Lankosz, Magdalena Lankosz oraz Igor Brejdygant

Reżyseria – Borys Lankosz

Zdjęcia – Marcin Koszałka

muzyka - L.U.C.

Występują: 

Marcin Dorociński, Wiktoria Gorodeckaja, Erika Karkuszewska, Marcin Bosak, Marcin Czarnik, Paweł Deląg, Piotr Głowacki, Eryk Lubos, Grzegorz Małecki Wojciech Mecwaldowski oraz w roli Mocka - Christian Berkel.

Producenci wykonawczy – Marcin Kurek i Sylwester Banaszkiewicz (Mediabrigade)

Producent - Telewizja Polska SA

Koprodukcja – Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, CETA, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

12-odcinkowy serial „Erynie” jest dostępny na TVP VOD.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty