Z okazji 25. rocznicy powołania do życia postaci Eberharda Mock’a, bohatera serii książek Marka Krajewskiego, 10 stycznia 2023 roku o godz. 19:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się pokaz dwóch odcinków serialu „Erynie” w reżyserii Borysa Lankosza. Na pokaz zapraszają: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Maj oraz Mediabrigade - producent wykonawczy serialu. W programie niespodzianka muzyczna, spotkanie z pisarzem Markiem Krajewskim oraz twórcami serialu „Erynie”.
Marcin Dorociński, fot. Jarosław Sosiński |
Cztery lwowsko wrocławskie powieści kryminalne Marka Krajewskiego – „Erynie”, „Liczby Charona”, „Rzeki Hadesu” i „W otchłani mroku” opowiadające losy komisarza Edwarda Popielskiego i Eberharda Mocka, stanowiły idealny materiał do zbudowania na ich podstawie serialu kryminalnego. Akcja serialu ma miejsce we Lwowie w latach 1937 -39 oraz we Wrocławiu w roku 1946. „Erynie” to nie tylko serial kryminalny, to obraz Kresów i powojennej Polski. Ta barwna i niekiedy brutalna opowieść, z niezwykłą kreacją Marcina Dorocińskiego jako Łyssego oraz Christiana Berckla jako Mock’a, zapewni wszystkim wspaniałą rozrywkę oraz pozwoli wrócić do Lwowa 1939 roku i Wrocławia 1946 roku.
Kadr z filmu "Erynie", fot. Jarosław Sosiński |
Erynie są boginiami zemsty, a Popielski jest ich wyznawcą. Mści się i morduje złoczyńców z zimną krwią. Działa poza prawem, którego jest oficjalnym stróżem. W śledztwie posługuje się wybitnym intelektem zamkniętym w łysej głowie, potężną siłą mięśni i epileptycznymi wizjami, które sam w sobie wywołuje. Z powodu padaczki aktywowanej przez światło, Łyssy żyje nocą.
Jego przeciwnikami są Hebraista, seryjny morderca zostawiający przy ofiarach magiczne kwadraty i Herod, morderca dzieci, który sam okazuje się ofiarą. Są też inni. Jak na przykład doktor Lewicki, lekarz gwałcący upośledzone pacjentki. Wszystko ma tu drugie dno i jest moralnie ambiwalentne - czytelne rozróżnienie między dobrem, a złem okazuje się niemożliwe.
Kadr z filmu "Erynie", fot. Jarosław Sosiński |
Akcja dzieje się we Lwowie, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Nastrój dekadencji jest oczywisty. Rzezimieszki, prostytutki, narkomani, zboczeńcy, arystokraci, niepiśmienni chłopi, cyrkowe dziwolągi, Ukraińcy, Żydzi, Polacy. Wszyscy zamknięci w labiryntach ulic miasta, do którego zaraz wtargnie apokalipsa.
Noir. Surrealizm. Groteska. Tragikomedia. Retro.
Popielski żyje nocą i w ciemnych wnętrzach, tam widzi na własne oczy. Na zewnątrz nosi ciemne okulary, bo słońce wywołuje w nim wizje, surrealne i groźne. Epileptyczne przekazy mają ukryty sens, to możliwość, by Łyssy zajrzał w przyszłość. Ceną za nie jest ciągły lęk przed upokorzeniem. Popielski pożąda kobiet i realizuje z nimi swe pragnienia. Mieszka z piękną kuzynką Lodzią, która pomaga mu wychować jego syna. Jerzyk ma 6 lat i przypomina Popielskiemu żonę, która zmarła dając mu życie. Lwów plotkuje, że Lodzia i Popielski żyją ze sobą. Jest między nimi napięcie erotyczne, ale go nie realizują. W dzień Popielski, Lodzia i Jerzyk są figurą dziwnej, świętej rodziny. W nocy Popielski szlaja się po burdelach, zakochuje się w ubogiej żydowskiej buchalterce, która go zdradza, a ci, których kocha, zostają porwani.
Kadr z filmu "Erynie", fot. Jarosław Sosiński |
Ostatni akt dzieje się po wojnie. Popielski utracił rodzinę i Lwów. Przy życiu trzyma go tylko pragnienie zemsty. Nieukarane zbrodnie sprzed wojennej apokalipsy, znajdą rozwiązanie w nowym miejscu - w odzyskanym Wrocławiu
TWÓRCY SERIALU „ERYNIE”:
Autor powieści oryginalnych - Marek Krajewski
Scenariusz – Borys Lankosz, Magdalena Lankosz oraz Igor Brejdygant
Reżyseria – Borys Lankosz
Zdjęcia – Marcin Koszałka
muzyka - L.U.C.
Występują:
Marcin Dorociński, Wiktoria Gorodeckaja, Erika Karkuszewska, Marcin Bosak, Marcin Czarnik, Paweł Deląg, Piotr Głowacki, Eryk Lubos, Grzegorz Małecki Wojciech Mecwaldowski oraz w roli Mocka - Christian Berkel.
Producenci wykonawczy – Marcin Kurek i Sylwester Banaszkiewicz (Mediabrigade)
Producent - Telewizja Polska SA
Koprodukcja – Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, CETA, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
12-odcinkowy serial „Erynie” jest dostępny na TVP VOD.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz