wtorek, 26 listopada 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to amerykańskie!”. W Muzeum Etnograficznym dorośli mogą wziąć udział w warsztacie tworzenia ozdób choinkowych zgodnych z teorią Marii Werten, która projektowała je w okresie międzywojennym. A dla dzieci zaplanowano warsztaty, podczas których będą mogły własnoręcznie wykonać aniołki na choinkę.

Fot. materiały prasowe MNWr.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

1.12, g. 11:00

Sztuka romańska. Wykład Michała Pieczki w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Słuchacze dowiedzą się, w jaki sposób i w ilu odmianach sztuka późnoantyczna Rzymu wkroczyła w realia estetyki ludów barbarzyńskich tworzących kraje europejskie w epoce średniowiecza. Prelegent postara się scharakteryzować sztukę romańską, ukazując jej ewolucję od XI do połowy XIII wieku. Przedstawiając sztandarowe przykłady z dziedziny architektury, rzeźby i malarstwa w najważniejszych ośrodkach romanizmu w Italii, południowej Francji, Hiszpanii, Niemczech, ukaże ich wpływy na kształt sztuki w Europie środkowej i północnej sięgające połowy XIII wieku.

Bilety w cenie 15 zł

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


1.12, g. 15:00

Pomiędzy neonami Las Vegas a ciszą Naoshimy: James Turrell. Wykład Justyny Chojnackiej w ramach cyklu „Jakie to amerykańskie!”

Ostatni w tym roku wykład z cyklu „Jakie to amerykańskie!” zaprezentuje twórczość Jamesa Turrella (ur. 1943) – jednego z czołowych artystów ruchu Light and Space. Badając relacje między światłem i przestrzenią, artysta angażuje widzów do aktywnego uczestnictwa w projektowanych instalacjach, zmieniających percepcję przestrzeni i materialności światła.

Jego prace można doświadczać w wielu miejscach na całym świecie – od kalifornijskiej instalacji „Three Gems” (2005), szwedzkiej „Outside, Insight” (2011) po „Backside of the Moon” (1999) na japońskiej wyspie Naoshima. Podczas wykładu zostaną omówione wybrane realizacje, w tym także monumentalny „Roden Crater Project” w Arizonie.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


Muzeum Etnograficzne

1.12, g. 12:00

Aniołek nie tylko na choinkę. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”. Prowadzenie: Olga Budzan

Dawne ozdoby bożonarodzeniowe bywały wykonywane ręcznie. Czasami kupowało się je na targach, w małomiasteczkowych sklepikach lub od wędrownych sprzedawców. Był też taki rodzaj ozdoby, który wymagał gotowych elementów – były to aniołki na choinkę. Ich wesołe, kolorowe główki, pięknie drukowane na specjalnie tłoczonym papierze, „wykańczano” sukienkami własnoręcznie wykonanymi z bibuły. Zdobiono je gwiazdkami, brokatem. Podczas warsztatów każdy będzie mógł wykonać anioła, który doskonale będzie się prezentował na tradycyjnie ozdobionej choince.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


1.12, g. 14:00

Marii Werten teoria ozdób choinkowych (w praktyce!). Warsztaty dla dorosłych Prowadzenie: Zofia Sompolińska

„Nie mamy wprawdzie w sztuce ludowej ozdób choinkowych, bo […] choinki stroi lud przeważnie w jabłka, orzechy i opłatki – ale wśród cacek, które do ozdoby izby i obrazów świętych służą, znajdziemy cenne dla siebie wskazania”.

Tym zdaniem Maria Werten, malarka, graficzka, projektantka zabawek i… ozdób choinkowych podsumowała międzywojenne spojrzenie na dekorowane świątecznego drzewka. W jej wyjątkowych projektach, widać dziecięcą radość i ludowe inspiracje.

Podczas zajęć weźmiemy na warsztat pomysły artystki i na ich podstawie wykonamy trzy ozdoby na choinkę w trzech wariantach konstrukcyjnych. Z taką bazą z łatwością ubierzecie choinkę w ozdoby domowej roboty.

Bilety w cenie 20 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty