wtorek, 11 kwietnia 2023

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach 14-16 kwietnia 2023

W najbliższy weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza m. in. na wykład Magdaleny Szafkowskiej w cyklu „Jakie to amerykańskie!” oraz Dariusza Galewskiego z cyklu „Kurs historii sztuki” na temat romantyzmu – jego genezy i największych dokonań w malarstwie, architekturze i rzeźbie. Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej „Twarzą w twarz”. W nadchodzący weekend odbędą się również warsztaty plastyczno-ruchowe dla dzieci, w j. ukraińskim dla rodzin z dziećmi oraz w Polskim Języku Migowym dla dorosłych.

Cindy Sherman, wystawa "Twarzą w twarz", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek


Muzeum Narodowe we Wrocławiu

15.04, g. 11:00

Очима художника. Радість від живопису у Всесвітній день мистецтва. Сімейні заняття Міхала Пєчки з перекладом Евеліни Качинської для дітей з України. Подія з перекладом на українську мову в рамках циклу «Радість від мистецтва» / Okiem malarza. Radość ze sztuki malarskiej w Światowym Dniu Sztuki [UA] – rodzinne zajęcia plastyczne Michała A. Pieczki z tłumaczeniem na język ukraiński (przekład Evelina Kachynska), wydarzenie w ramach cyklu „Radość ze sztuki” 

W trakcie tego wyjątkowego spotkania dzieci będą miały okazję obejrzeć z bliska najcenniejsze obrazy wielkich mistrzów pędzla. Zobaczą wówczas, w jaki sposób malarze różnych epok ukazywali w swoich dziełach Boga, świętych, ludzi oraz rośliny i zwierzęta. Następnie, podczas warsztatów plastycznych, uczestnicy wykonają z różnych materiałów kolażowe obrazy z motywem przewodnim zaczerpniętym z obejrzanych wcześniej prac malarskich. Zapraszamy na niezapomnianą przygodę ze sztuką!

Вхід вільний / Wstęp wolny

Необхідна реєстрація / Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Зустріч у приміщенні Національного музею у Вроцлаві / Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu 


15.04, g. 12:00

„Siedmiu wspaniałych” z Kanady – wykład Magdaleny Szafkowskiej w ramach cyklu „Jakie to amerykańskie!”

Do Grupy Siedmiu, która ukonstytuowała się w 1920 roku, należeli Lawren Harris (1885–1970), J.E.H. MacDonald (1873–1974), A.Y. Jackson (1882–1974), Franklin Carmichael (1890–1945), Frederick Horsman Varley (1881–1969), Frank Johnston (1888–1949) i Arthur Lismer (1885–1969). Ich guru był niewątpliwie Tom Thomson (1877–1917) – jeden z najwybitniejszych kanadyjskich artystów – twórców rodzimego pejzażu, zmarły w niewyjaśnionych dotąd, tajemniczych okolicznościach na wodach Canoe Lake w Algonquin Provincial Park, którego widoki najczęściej malował. Na przełomie lat 2011–2012 odbyła się wielka wystawa twórczości tych malarzy w Muzeum Narodowym w Oslo, której towarzyszył wspaniale wydany katalog. Tym właśnie twórcom poświęcone będzie spotkanie w ramach „amerykańskiego” cyklu zainaugurowanego przez Justynę Chojnacką.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, sala nr 116


16.04, g. 11:00

Sztuka romantyzmu – wykład dr. Dariusza Galewskiego w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Chociaż sztuka okresu romantyzmu przypadająca na pierwszą połowę XIX w. wyraziła się najpełniej w literaturze pięknej i muzyce, to pozostawiła po sobie głęboki ślad także w malarstwie i architekturze, a w znacznie mniejszym stopniu również w rzeźbie. Jaka była geneza romantyzmu i jego największe dokonania, gdzie znajdowały się główne ośrodki artystyczne i czy oddziałał na sztukę kolejnego stulecia? Odpowiedzi na te pytania dostarczy kolejny wykład w cyklu „Kurs historii sztuki”. 

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu


Muzeum Etnograficzne


16.04, g. 12:00 

Konik z papieru – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat, w ramach cyklu „ETNO w południe”. Prowadzenie: Olga Budzan

Wycinanki rozwijają małą motorykę, cierpliwość i precyzję. Te inspirowane światem natury są szczególnie piękne. Podczas warsztatów będzie można wykonać własną wycinankę w oparciu o tradycyjne wzory i motywy. Czy wykonany zostanie konik kary, paradny lub pstry – zależeć będzie od inwencji młodego twórcy. Zajęcia dla precyzyjnych!

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

14.04, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie czasowej „Twarzą w twarz

Wystawa, na której obejrzeć można prace blisko dwudziestu artystów z całego świata, zbudowana została wokół najważniejszych dla historii twarzy zagadnień: samoidentyfikacji, portretu i twarzy syntetycznej.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


15.04, g. 11:00

Wiosna, ach to ty! – warsztaty plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”

Najważniejszym kolorem w wiosennym krajobrazie jest kolor zielony. Ta barwa symbolizuje radość z budzącej się do życia przyrody. W trakcie spotkania w Pawilonie obejrzymy obrazy, na których artyści użyli dużo koloru zielonego, i zatańczmy świeżą trawę i młode zielone listki. Gestem tanecznym na bardzo dużych formatach papieru namalujemy wspólnie zielone impresje na temat wiosny.

 Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

15.04, g. 12:30

Заглянути собі в очі. Майстер-класи Евеліни Качинської українською мовою для сімей з дітьми. Подія в рамках циклу «Радість від мистецтва» / Spojrzeć we własne oczy [UA] – Warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodzin z dziećmi w języku ukraińskim. Wydarzenie w ramach cyklu „Radość ze sztuki”
На квітневих заняттях ми поміркуємо над тим, що бачимо щодня – обличчям людини. Наскільки важливими мають бути наші обличчя, якщо їх зображували протягом багатьох століть? Чи справді людське обличчя виглядає так, як ми його сприймаємо? І коли ми змінюємо риси обличчя, чи змінюємо ми також свою особистість? На ці та багато інших запитань ми відповімо під час перегляду виставки «Обличчям до обличчя», а під час майстер-класу створимо власні автопортрети з цікавих матеріалів. Запрошуємо вас! / Podczas kwietniowych zajęć zastanowimy się nad tym, co widzimy codziennie, czyli ludzką twarz. Jak duże znaczenie muszą mieć nasze twarze, skoro były portretowane w ciągu wielu wieków? Czy ludzka twarz naprawdę wygląda tak, jak ją postrzegamy? A czy zmieniając rysy twarzy, zmieniamy również tożsamość? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy sobie, oglądając wystawę „Twarzą w twarz”, a w części warsztatowej stworzymy własne autoportrety z ciekawych materiałów. Zapraszamy!
Вхід вільний / wstęp wolny
Необхідна реєстрація / zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Павільйон Чотирьох Куполів / Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

15.04, g. 16:00
Wszystkie odcienie zieleni – warsztaty w PJM. Warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Zobacz i poczuj”, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Prowadzenie: Barbara Przerwa, tłumaczenie: Elżbieta Resler
Kwiecień to miesiąc, kiedy przyroda obdarowuje nas różnymi odcieniami zieleni. A jaką zieleń uwielbiają artyści i co nią malowali? Może most, może parasol, może podwodny świat, a może też psa? Fascynacja przyrodą zaowocowała także wspaniałymi abstrakcjami w zielonych barwach. Zapraszamy do muzealnych poszukiwań, a warsztaty plastyczne zakończymy wspólnym malowaniem we wszystkich odcieniach zielonego koloru.
Bilety w cenie 3 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty