wtorek, 11 września 2018

BAZARCH 2018 - targi książek o architekturze i mieście w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na drugą edycję targów książki o sztuce i architekturze BAZARCH 2018.




W Polsce jeszcze nigdy nie wydawano tylu książek na temat architektury i miasta. W Internecie można dostać prawie każdą, ale nie da się jej dotknąć ani przekartkować. Nie da się też pogadać z autorem czy wydawcą. Dlatego organizujemy targi, na których wszyscy możemy się spotkać, poznać i wybierać spośród setek tytułów – nowości i rarytasów, bestsellerów i końcówek nakładów.

Obecność potwierdzili renomowani wydawcy i dystrybutorzy: Bęc Zmiana, Karakter, Architrend, Dodo Editor, Claroscuro, Konemann.pl, Międzynarodowe Centrum Kultury, kwartalnik „RZUT”, Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”, Instytut Architektury oraz organizatorzy wydarzenia, czyli Centrum Architektury i Muzeum Architektury.


Program wydarzeń towarzyszących: 

przygotowano m.in. spotkania autorskie z:


  • Beatą Chomątowską, autorką głośnej Betonii (Wydawnictwo Czarne, gość festiwalu MiastoMOVIE);

Beata Chomątowska przygląda się blokom bez uprzedzeń, z ciekawością reportera i dociekliwością badacza. Betonia nie jest jednak sentymentalną podróżą przez polskie, niemieckie i brytyjskie osiedla. To opowieść o idei masowego budownictwa, świetlanych szklanych domach przemienionych to w slumsy, to w luksusowe apartamentowce, a przede wszystkim brawurowa próba ukazania bloków takich, jakie są naprawdę – małych światów, które wywarły ogromny wpływ na historię współczesnej architektury.(Wyd. Czarne)


  • Anną Cymer, autorką przekrojowej Architektury w Polsce 1945-1989  (Centrum Architektury, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki);

Architektura w Polsce 1945-1989 Anny Cymer to 476 stron i 150 zdjęć, szeroka panorama architektury powojennej Polski – od odbudowy przez socrealizm, modernizm po postmodernizm.
  • architektem Krzysztofem Mycielskim, który zaprezentuje monografię wydaną z okazji 25-lecia pracowni Grupa 5;

  • Magdaleną Matysek-Imielińską, autorką książki Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej , (Bęc Zmiana).


Książka Miasto w działaniu składa się więc z trzech nakładających się warstw. Pierwsza z nich to opis powstania ewolucji projektu WSM, a jednocześnie przypomnienie ogromnego dorobku myśli lewicowej z okresu międzywojennego. Druga dotyczy koncepcji miasta, granic tworzenia wspólnoty miejskiej. Trzecia obejmuje zasadnicze kwestie nowoczesności, dotyka sporu o nowoczesność i o prawomocność sięgania po rozwiązania społeczne z tamtej epoki. Te trzy wątki splatają się w spójną narrację, która pozwala uświadomić sobie zawiłe kwestie związane z tematyką miejska

Zapraszamy w sobotę 29 września, w godz. 11-18 do Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Wstęp wolny!

informacja prasowa, informacje o książkach - ze stron wydawnictw

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty