10 listopada w Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie otwarta zostanie wystawa Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej. Wymiar ekspozycji, realizowanej w ramach programu „Niepodległa”, to monumentalny fresk historyczny, ujmujący w chronologicznych ramach 1914-1989 dzieje zmagań o narodową suwerenność oraz jej obronę i umacnianie, pomyślany jako refleksja nad istotą narodowej tożsamości.
Wystawę uzupełniają materiały archiwalne ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Dotyczą one w szczególności okresu międzywojennego, przywołując w zapisach dokumentalnych i inscenizacjach najważniejsze wydarzenia z historii odrodzonego Państwa, ale i fragmenty filmów fabularnych.
Widzowie wystawy będą mieli możliwość obejrzenia między innymi fragmentów głośnego Sztandaru wolności w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, który w montażowym filmie, wykorzystującym dostępne archiwalia, dokonał próby zobrazowania drogi Polaków ku niepodległości. Swoistym preludium do nich są „ożywione” sceny ilustrujące kartony Artura Grottgera z cyklu Lituania, zaczerpnięte z pierwszej, pochodzącej z 1922 roku, adaptacji Wiernej rzeki Żeromskiego w reżyserii Edwarda Puchalskiego.
Z kolei oryginalne materiały kronik filmowych z lat 1915-1916 prezentują unikatowe zdjęcia związane z wybuchem I wojny światowej, a także zajęciem Warszawy i twierdzy Modlin (ówczesnej twierdzy nowogeorgiewskiej) przez wojska niemieckie w sierpniu 1915 roku.
Wielu wzruszeń ale i powodów do głębszych refleksji dostarczy zapewne film dokumentujący uroczystości pogrzebowe Marszałka Józefa Piłsudskiego, jakie miały miejsce w maju 1935 roku.
Z historią miejsca prezentacji Wystawy związany jest materiał zrealizowany we wrześniu 1939 roku przez filmowców z „ekipy Starzyńskiego”, odnaleziony w latach 60. na warszawskiej Starówce. Kolejne ujęcia obrazują narastanie wojennej grozy: pożary, śmierć, zniszczenia, głód. Przewijające się ujęcia płonącego Zamku Królewskiego są tej grozy wymownym symbolem.
Z kolei chwilą wytchnienia będzie zarówno dokumentalny portret Warszawy pewnej pogodnej, letniej niedzieli 1935 roku, jak i montażowy film przywołujący pamięć o ówczesnej kinematografii i jej wielkich gwiazdach, mający też ambicję uchwycenia specyficznego klimatu tamtego czasu.
Wystawę będzie można oglądać do 31 marca 2019 roku.
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025
29.listopada.2024 o godz. 17.30 w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz